Ücretsiz Kredi Sorgulama Yöntemleri

Kredi notu ya da kredi puanı, bireyin banka ve finans kuruluşları ile arasında geçen her türlü mali dengelere dayanarak çeşitli analizler neticesinde ortaya çıkarılan sayısal bir ifadedir. Kredi notu, kişilerin bankalardan kredi çekmek ve kredi kartı alabilmek için sağlaması gereken azami koşul anlamına gelmektedir. Finans dünyası, reel sektör ve bireyler referans olarak bu kredi notunu kullanır. Kredi Kayıt Bürosu tarafından kayıt altında tutulan kredi puan sisteminde notlar 0 ile 1900 arasındadır. Bankalardan kredi çekmek isteyen kişiler, kredi notuna dikkat etmelidir. Kişilerin, bankalar gözünde kendi kredi notunu öğrenmelerinin çeşitli yolları vardır.

Kişi, kredi puanını kredi çekmek istediği bankalara giderek öğrenebilmektedir.

Ücretsiz Kredi Sorgulama Yöntemleri
Ücretsiz Kredi Sorgulama

Bankalar kendi internet sitelerinde, ücretsiz kredi sorgulama sayfalarına yer vermektedir. Bu sayfalara T.C kimlik numaranız ile sorgulama yaptırarak KKB tarafından puanlandırılmış ve kayıt altına alınmış kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Ayrıca, KKB’nin kendi sitesinde de bu sorgulama ekranı mevcuttur ve bankaların sitesinden sorgulama yapmak istemediğini takdirde buradan da öğrenebilirsiniz.

İş Bankası Kredi Notu Öğrenme

İş Bankası, müşterilerine kredi notlarını öğrenme imkanı sunan bankalar arasındadır. Üstelik bunun için bankaya şahsen gitmenize gerek yoktur. İnternet bankacılığını kullanarak, bankanın app uygulamasını kullanarak ya da ATM’lerini kullanarak kredi notu sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Bankanın kendi app uygulaması üzerinden; İŞCep-Krediler-Risk raporu adımlarını takip ederek,
İnternet bankacılığı üzerinden; İnternet şubesi- Krediler- Kredi Risk Raporu adımlarını takip ederek,
ATM üzerinden; Bilgi Sorgu- Kredi Risk Raporu adımlarını takip ederek kredi notunuzu öğrenebilirsiniz.

Garanti Bankası Kredi Notu Öğrenme

Eğer Garanti Bankası müşteri iseniz, Garanti’nin online şubesine giriş yaparak KKB risk raporuna ulaşabilir ve kredi notunu öğrenebilirsiniz.

Operatör Üzerinden Kredi Notu Sorgulama

Avea kullanıcı iseniz; TC Kimlik Numaranız Doğum yılınızı yazarak 1122’ye,
Turkcell kullanıcı iseniz; TC Kimlik Numarası Doğum yılınızı 1122’ye,
Vodafone kullanıcı iseniz;  TcCKimlik Numarası Doğum yılınızı 1122’ye kısa mesaj atabilirsiniz.

Bankalardan, bankaların internet bankacılığı hizmetinden ya da operatörler üzerinden sms yoluyla, kredi notu sorgulama işlemleri ücretlidir, 8 – 10 TL arasında değişen meblağlarla kredi notunuzu öğrenebilirsiniz.

Tüm bankalarda ücretsiz kredi notu sorgulama hizmeti, bir bedel karşılığında yapılmaktadır. Uygun ve ufak meblağlarla öğrenilebilen kredi notu, çeşitli internet sitelerinde ‘ücretsiz’ olarak sunulmaktadır ve bunların hiçbir geçerliliği yoktur. Özellikle internet dolandırıcılığının yaygın olduğu günümüzde, ücretsiz sorgulama vaadi veren sitelere özel ve kişisel bilgilerinizi vererek mağdur olmayın.

Yorum yapın