Türkiye İş Bankası Hesap Kapatma Nasıl Yapılır?

Türkiye’nin ilk bankası olan Türkiye İş Bankası’nda hesap açma ve kapama işlemlerini birkaç yol ile yapmanız mümkün. İnternet şubesi, bankamatik, İşCep ya da telefon şubeleri ile hesap açma ve kapama işlemlerini yapabilirsiniz.

Günümüz şartlarında insanlar tek bir banka ile çalışmıyor. Bu durum da birden çok hesabı beraberinde getiriyor. Bazı insanlar “ daha sonra lazım olabilir. “ Düşüncesi ile hesaplarını kapattırmıyor. Bu noktada akıllara hesap işletim ücreti geliyor. Yeni bir düzenleme ile 2013 yılından bu yana işlem görmeyen hesaplara da hesap işletim ücreti kesilmeye başlandı. Bu ücretin hesaba yansıyabilmesi için en 180 gün hareket olmaması gerekmektedir. Bu hesap sahiplerine en az 30 gün öncesinde bilgi verilmiş olması da şarttır. Banka tarafından şartlar yerine getirilmiş ise bu ücret hesaba yansıtılabilecektir.

Türkiye İş Bankası Hesabını İnternet Bankacılığı ile Kapatma İşlemi

İnternet şubesi giriş bilgilerinizi biliyorsanız bu işlemi yapmanız birkaç dakikanızı alacaktır. Kapatılacak hesabın üzerinde tanımlı otomatik ödeme talimatı ya da borcu olmaması gerekmektedir. Bu şartlar sağlanmış ise hesaplar sekmesinden bu işlemi yapabilirler.

Türkiye İş Bankası Telefon Bankacılığı ile Hesap Kapatma İşlemi

İnternet bankacılığı kullanmayan müşterileri için ulaşılabilir bir alternatif yol olan telefon bankacılığı için bankanın 0850 724 0 724 numaralı telefonunu aramanız gerekmektedir. Müşteri temsilcisine bağlanıp hesabını kapatmak istediğinizi söylemelisiniz. Bu işlemin sağlıklı bir şekilde ilerleyebilmesi için hesapta para olmaması ve tanınlı otomatik ödeme talimatının bulunmuyor olması gerekmektedir.

Türkiye İş Bankası Şubelerinde Hesap Kapatma İşlemi

Hesap kapatma işleminizi yüz yüze yapmayı tercih edenlerden iseniz T.C. kimliğiniz ve hesap kapatma işlemi için yazmış olduğunuz dilekçe ile bir İş Bankası Şubesine gitmeniz yeterli olacaktır. Bu işlem sırasında da hesabınızda para ve hesaba tanımlı bir otomatik ödeme talimatı bulunmaması gerekmektedir.

Hesap Kaptmak için Dilekçe Örneği

Türkiye İş Bankası A.Ş.  ………… Şubesi Müdürlüğüne

………. Bankası ……. şubesinde açtırmış olduğum ……….. numaralı banka hesabımın kapatılmasını talep ediyorum. Gereken işlemlerin yapılmasını arz ederim.

Adres …. / ….. / …….

Ad- Soyad

İmza

Yorum yapın