Taşıt Kredisi Neden Onaylanmaz?

Araba sahibi olmak, eski zamanlarda önemli bir lüks sayılırdı. Fakat gelişen teknoloji ve yol altyapısının artması nedeniyle artık araba sahibi olmak adeta zorunlu bir ihtiyaç olarak lanse edilmektedir. Yurtdışından ithal edilen araçların tek kalemde paralarının ödenmesi ve satın alınması zor olduğundan, bireyler genel olarak kredilere yönelirler. Bankalar da müşterilerin araba sahibi olmaları için taşıt kredileri imkanlarını yarattılar.

Taşıt kredilerinin en önemli koşulları ise sıfır veya yaşı beşi geçmeyen ikinci el arabaların satın alınmasını içermektedir. Özellikle taşıt kredisinin alınması için gereken diğer şartları da sağlayan müşteriler, rahatlıkla arabalarını satın alacak ve uzun vadeli kredileri ödeme planlarına göre bankalara ödemeye devam edeceklerdir.

Taşıt Kredilerinde Dikkat Edilen Kriterler

Taşıt kredilerinde bireylerin incelenmesinden önce genel olarak araçların yaşı önemlidir. Garanti Bankası’nın 10 yaşındaki ikinci el araçlara da kredi vermesi istisnası dışında; ülkemizdeki bankalar 5 yaşını geçmeyen ve sıfır araba modellerine krediler verirler. Bu sayede rahatlıkla araba sahibi olmak mümkündür. Ayrıca taşıt kredilerinin alınması için gereken ilk ve önemli kriterler ise düzenli gelir ve kredi notudur. Bu ilkelerin dışında ise taşıt kredisinin onaylanmadığı bir çok farklı kriter vardır.

Taşıt Kredisinin Onaylanmamasının Nedenleri

Taşıt kredisine yapılan her başvuru, bankalar tarafından kabul edilmez. Bu yüzden de, gerekli şartların en iyi şekilde sağlanması gerekir. Öncelikle krediye başvuran müşterilerin 18 yaşını doldurmaları gerekir. Sonrasında ise Kredi Kayıt Bürosu tarafından tutulan kredi notunun, bankaların belirlediği aralıklarda olması, taşıt kredilerinin onaylanma veya onaylanmama durumunu belirler. Özellikle kara listede bulunan ve taşıt kredilerine başvuran müşteriler, olumsuz bir cevap alacaklardır.

Taşıt kredilerinin şartlarında istenen düzenli geliri beyan edemeyen müşteriler, genel olarak taşıt kredilerinden olumsuz yanıt alacaklardır. Kişilerin bankaya verecekleri diğer evraklarda ise herhangi bir eksiklik veya yanlışlık olmaması gerekir. Çünkü bu durumda ortada bir güvensizlik olur ve bankalar kredi vermekten kaçınır. Müşterilerin finansal geçmişlerinin olmaması ve taşıt kredisi istenen araçların yaş kriterine uymaması da, taşıt kredisinin onaylanmaması sebeplerinden bazılarıdır.

Yorum yapın