Tarım Kredi Kooperatifi Kredisi Nasıl Alınır?

Burada sizlere tarım kredi kooperatifi nasıl alınır onu anlatacağız. Çiftçilere kooperatif kredisi verilmeye başlanmış ve 2018 senesinde de Tarım Kredi Kooperatifi tarafından çiftçiye kredi verilmeye devam ediliyor. Tarım kredisi veren bankalar arasında en başında Ziraat Bankası gelir. Ziraat Bankasına başvuru yapıp Tarım Kredi Kooperatifi kredisi talebinde bulunursunuz ve Tarım Kredi Kooperatif alma işleminin birden çok avantajı bulunuyor. Tarım Kredi Kooperatifi 2 yıl süresince geri ödemesiz olarak bir kredi seçeneği sunuyor ve bu kredinin de yapılandırması da mevcut durumdadır. Yapılandırma işlemlerinden sonra vade süresi 5 yıla çıkarılır ve çiftçi borcunu yapılandırılmış bir şekilde ödemeye devam eder.

Tarım Kredi Kooperatifi Nedir?

Tarım Kredi Kooperatif işlemi çiftçi ve tarım ile uğraşan insanları destekleyici bir oluşum olmuştur. Tarım Bakanlığının yapmış olduğu ve ortak işler de bulunan Tarım Kredi Kooperatifi nedir derseniz çiftçi olanların sorunları üzerinde çalışır. Üreticiler ile toplanmaktadır, sorunlarını dinlemektedir ve de çözümler üretmektedir. Bunların da yanı sıra üreticilerin yaşadıkları maddi sorunları en aza indirmeye çalışmaktadır ve de uygun faiz oranları ile olan krediler vermektedir. Kredi verebilmek için bankalar ile anlaşma yapılır ve çiftçiler bu bankalar aracılığı ile kredi almaktadırlar. Bunun yanı sıra hukuksal olarak destek de sağlar.

Tarım Kredi Kooperatifi Kredisi Nedir?

Tarım Kredi Kooperatiflerinin çiftçilerine ve de üreticilerine sunmakta olduğu kredi türü kendi ismi ile anılıyor. Bu kredilerin veriliş nedeni ise, üreticilerin maddi zorluk yaşamadan da üretime rahatlık ile devam etmelerini sağlar. Üretimlerine devam eden bir çiftçi, yerel üretime katkı sağlamaktadır. Yerel üretimde ki artış ile ülke ekonomisini canlandıran olan önemli bir etken olmuştur. Bu neden ile de Tarım Kredi Kooperatifi tarafından çiftçilere kredi verilir. Bu kredilerin 2 yıl geri ödemesi bulunmuyor. 2 yılın sonunda ise kredi ödeme işlemi başlıyor. Bu süreç süresince de çiftçi 2 kere hasat yaptı ise ve de ödeme yapmaya hazır hale gelmiş denir. Tarım kredi kooperatif kredi işlemleri 2018yılında da sürmeye devam ediyor.

Tarım Kredi Kooperatifi Kredi Şartları Nedir?

Tarım Kredi Kooperatiflerinin kredi alabilmeleri için sunduğu bazı şartlar bulunuyor. Bu şartları yerine getirmiş olan kişiler kredi alabiliyor. Tarım Kredi Kooperatiflerin üyelik şartlarını ve kredi şartlarını bu şekilde sıralayabiliriz;

  • Girişimciler ve kısa süreli iş yeri planlaması yapan kişilere de kredi verilmektedir ancak verilen bu kredi türleri diğerlerinden farklıdır.
  • Tarım Kredi Kooperatifine üye olmak
  • Çiftçi kayıt sistemine üye olmak
  • Kısa vadeli girişimciler: hayvancılık, genel işletme, kimyevi gübre, tarımsal, akaryakıt ve tohumluk kredi alabilmektedir.
  • Orta vadeli olan işletmeler de de tarımsal sulama işlemleri, hayvancılık donatma işlemleri, tarımsal materyal ve de malzeme kredisi alıyorlar.
  • Bankanın sunacağı şartlar.
Yorum yapın