PTT Kargo Takip ve Barkod Sorgulama – Güncel Bilgiler

Türkiye’nin en eski kurumları arasında yer almakta olan PTT, Posta Telefon ve Telgraf Teşkilatı kurumunun kısaltmasıdır. 170 yıldır Türkiye’de faaliyetlerini sürdürmekte olan PTT Haberleşme ve Ulaştırma Bakanlığı bünyesinde hizmet sunmaktadır. PTT, farklı kulvarlarda sunmakta olduğu hizmetler ile milyonlarca kişiye ulaşır iken özellikle yurt içi ve yurt dışı kargo gönderilerine sunmakta olduğu hizmetler ile tercih ediliyor. Yurt içi ve yurt dışı kargo gönderilerinizi en uygun fiyatlar ile gerçekleştirmenizi sağlamakta olan PTT aynı zamanda yapacağınız gönderilerin takibini de kolay bir şekilde gerçekleştirmenizi sağlamaktadır.

PTT Kargo Takip İşlemi Nasıl Yapılır?

PTT kargo takip işlemini gerçekleştirmek için https://www.ptt.gov.tr/ adresini ziyaret ederek sorgulama işlemini birkaç saniye içerisinde gerçekleştirebilirsiniz. PTT kargo takip sorgulaması yapabilmek için gönderi barkod numaranızın bulunması gerekmektedir. Gönderi barkod numarası kargoyu veren kişiye sunulmakta olan teslim tesellüm fişi üzerinde yer almaktadır.

PTT internet sitesine giriş yaptıktan sonra üst bölümde yer almakta olan Kargo bölümünden gönderinizi gerçekleştirdiğiniz bölgeye göre rahat bir şekilde sorgulama yapabilirsiniz. Gönderiniz eğer yurt içerisinde bir noktaya ise “ PTT Yurt İçi Kargo Hizmetleri “ sekmesinden, eğer yurt dışında bir noktada ise “ PTT Yurt Dışı Kargo Hizmetleri “ bölümünden kargo takip işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

PTT Kargo Takip No Nasıl Öğrenilir?

PTT kargo takip numarası öğrenmek için gönderici kişinin elinde yer almakta olan teslim tesellüm fişi yeterli olacaktır. Aynı zamanda bu fişi kaybetmeniz durumunda aşağıda sizlere vereceğimiz PTT Kargo iletişim bilgileri üzerinden telefon ile kargo takip no öğrenebilirsiniz.

PTT Yurt İçi Kargo Takip İşlemi Nasıl Yapılır?

Yurt içinde gönderdiğiniz veya size gelecek olan kargoların takibini PTT internet sitesi üzerinden yukarıda anlattığımız şekilde veya http://gonderitakip.ptt.gov.tr/ adresine tıklayarak gerçekleştirebilirsiniz. Kargoyu gönderen kişi veya ondan alacağınız gönderi üzerindeki barkod numarası sorgulama işlemini gerçekleştirmeniz için yeterli olacaktır.

PTT Barkod numarası alanına bu numarayı girip daha sonrada güvenlik kodunu yazarak sorgulama işlemi rahatlıkla gerçekleştirilebilir. PTT gönderi barkod numarası ile ilgili detaylı bilgiler yazımızın altında sizlere aktaracağız.

PTT Kargo Takip ve Barkod Sorgulama - Güncel Bilgiler

PTT Yurt Dışı Kargo Takip İşlemi Nasıl Yapılır?

PTT, Uluslararası Posta Teşkilatı üyesi olmasından dolayı yurt dışı alışveriş sitelerinden gerçekleştirilen ve yurt dışı uluslararası posta teşkilatı olan ülkelerden gelen kargoları ücretsiz olarak teslim etmektedir. Özellikle Türkiye’de Çin alışveriş sitelerinde büyük ilgi bulunur iken buradan alacağınız tüm ürünler Türkiye’de PTT Kargo tarafından tarafınıza teslim edilmektedir. Çin’den gelecek olan kargolarınızın ve diğer yurt dışı kargolarınızın takip işlemlerini yine http://gonderitakip.ptt.gov.tr/ adresinden “ Gönderi Barkod Numarası “ ile gerçekleştirebilirsiniz.

Çin’den ve diğer yurt dışı alışveriş sitelerinden gerçekleştireceğiniz işlemlerde gönderilerin takibini yapabilmek için “ Tracking Number “ numarasını satıcılardan talep etmelisiniz. Bu Türkiye’de “ Barkod Numarası “ olarak işlem görmektedir ve bu kod sayesinde PTT üzerinden kargonuzun durumunu takip edebilirsiniz.

PTT Kargo Takip Telefon Numarası Nedir?

Gönderilerinizin takip işlemlerini gerçekleştirmek için PTT internet sitesi ile birlikte PTT telefon numarası üzerinden de takip işlemi gerçekleştirebilirsiniz. PTT kargo takip telefon numarası 444 1 788 üzerinden müşteri hizmetleri ile iletişime geçerek kargo takip işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

PTT İsimden Kargo Takibi Nasıl Yapılır?

PTT kargo ile sizlere gelecek olan kargoların takip işlemlerini gönderi barkod numarası ile birlikte isimden de sorgulayabilirsiniz. PTT isimden kargo takibi yapmak için sadece müşteri hizmetleri ile görüşerek telefon üzerinden bilgi alabilirsiniz. İsimden PTT Kargo takibi yapmak için 444 1 788 ve 0312 509 50 00 telefon numaralarını arayarak ücretsiz bilgi alabilirsiniz.

PTT Barkod Sorgulama

PTT barkod sorgulama işlemi özel kargolarda sunulmakta olan gönderi numarası ile kargo takibi sorgulama ile aynı işlemdir. Uluslararası bir kuruluş olan PTT, barkod numarası sorgulama sistemini tüm ülkelerde geçerli olduğu için kullanmaktadır. Gönderilerinizi PTT barkod numarası sorgulayarak nerede olduğunu ve size ne zaman teslim olacağını öğrenebilirsiniz.

PTT Kargo İletişim Bilgileri

PTT Kargo şubeleri ile doğrudan yapacağınız görüşmeler ile gönderilerinizin takip işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. PTT Kargo takip işlemini şubeler üzerinden görüşerek gerçekleştirmek istiyorsanız 0312 509 50 00 PTT genel merkezi telefon numarası üzerinden ve PTT internet sitesinden istediğiniz şubenin telefon numarasına ulaşabilir, bilgi alabilirsiniz.

PTT Gönderi Barkod Numarası Nerede Yazar?

PTT ile gerçekleştirilecek olan tüm kargo işlemlerinde barkod numarası yer almaktadır. Gerçekleştirdiğiniz kargo gönderilerinde hazırlanan veriler ile birlikte barkod numarası dosyanın veya kolinin üzerinde yer almaktadır. PTT kargo takip işlemleri de bu gönderi barkod numaraları ile gerçekleştirilmektedir.

Yorum yapın