Plakadan Araç Sahibi Sorgulama Nasıl Yapılır?

Ülkemizde her gün binlerce araç trafiğe çıkmaktadır. Olası bir kaza, kaza sonrası yada kaza dışında aracın çalınması ve benzeri bir durumda araçların plakaları sayesinde araçlar hakkında her türlü işlem uygulanabilmektedir. Bu işlemlerin uygulanabilmesi aynı zamanda araç plakalarının sahiplerini de etkilemektedir. Peki plakadan araç sahibi nasıl sorgulanır? sorusu  günümüzde çeşitli sebeplerle birçoğumuzun merak ettiği bir sorudur. Bu sorunun gündeme gelmesi aracın kazaya karışma yada çalıntı olma durumu olup olmadığını sorgulatmak amacıyla ya da sizi rahatsız eden bir araç sürücüsüne ulaşmak gibi çeşitli sebeplerle olabilir. Bu bilgilere nasıl ulaşabileceğimiz hakkında birçoğumuz bilgi sahibi değiliz ve öğrenmek istiyoruz. Peki plakadan araç sahibinin kim olduğunu ve araç hakkında bilgi sahibi olma durumumuz söz konusu mudur?

Plakadan İsim Sorgulama

Plakadan isim sorgulamak için herhangi bir internet sitesi üzerinden ya da sms aracılığıyla öğrenme durumunuz  bulunmamaktadır. Eğer aracın çalıntı olduğundan şüpheleniyorsanız ya da trafik kazası gibi bir durum yaşanmışsa Vergi daireleri, Tüvtürk muayene istasyonları, Trafik tescil müdürlükleri ya da Emniyet müdürlükleri, Sigorta şirketleri ya da acenteleri gibi ilgili birimlere gerekli izinler için başvuru yaparak plakadan isim sorgulama yapılabilir ve araç sahibinin kim olduğu bulunabilir. Plaka sahibinin ismi bulunduğu takdirde bu bilgi emniyet güçleri ile paylaşılır ancak sizinle paylaşılmayacaktır.. Emniyet güçleri öğrenmiş oldukları isimle birlikte gerekli işlemlere başlayacaklardır..

Plakadan Araç Sahibi Sorgulama Nasıl Yapılır?
Plakadan Araç Sahibi Sorgulama

Plakanın Kime Ait Olduğunu Öğrenme

Emniyet genel müdürlükleri trafik kazaları, aracın çalınması yada araçla kişiyi taciz etme gibi durumların söz konusu olması halinde plakadan araç sahibinin kimlik bilgilerine ulaşabileceklerini izah ettik. Yalnız bu bilgilerin kötüye kullanılması durumu söz konusu olabileceğinden belirttiğimiz üzere sivil vatandaşlar ile paylaşılmamaktadır. İnternet üzerinden plakanın kime ait olduğunu öğrenebileceğiniz pek çok program karşınıza çıkabilir ancak hiçbir programa itibar etmeyiniz, bu programlar sizin yanlış bilgiler edinmenize sebep olabileceklerdir..

Plakadan Araç Sahibini Bulma

Genelde birçok bilginin elde edilebilirliğini sağlayan e devlet üzerinde plakanın kime ait olduğu ile ilgili bir sorgulama yönteminin olup olmadığına da değinmemiz gerekmektedir. E-Devlet sitenize giriş yapmanızın ardından plaka bilgilerini girerek Araç plaka sorgulama ekranına ulaştıktan sonra araca kayıtlı kaza raporundan poliçe bilgileri gibi araca ait pek çok detaya ulaşabilirsiniz ancak plakanın sahibini e-Devlet üzerinden öğrenmeniz mümkün değildir. Plakadan araç sahibi bulma kesinlikle yasal değildir. Hiçbir internet sitesi üzerinden aracın kime ait olduğunu öğrenemezsiniz. Plakadan araç sahibini bulabilecek bir varsa o da kesinlikle sadece araç sahibinin kendisidir.

Plakadan Araç Sahibi Nasıl Bulunur?

Size çarpıp kaçmış yada aracınıza çarpıp kaçmış, sizi gasp etmiş, taciz etmiş yada sizi takip eden aracın kime ait olduğunu öğrenmek ve onunla ilgili suç duyurusunda bulunmak isteyebilirsiniz.  İnternet üzerinden yada herhangi bir uygulama üzerinden aracın kime ait olduğunu öğrenmeniz mümkün değildir çünkü yasal bir işlem değildir. Şayet araç sahibinden şikayetçi olmanız durumunda  bile araç sahibin bilgileri sizlerle paylaşılmamakta olup resmi protokol gerekleri uygulanmaktadır.

Yalnız emniyette görevli bir yakınınızın olması durumunda yada kasko şirketlerinden yardım istemeniz durumunda bu bilgileri sizler ile  paylaşabilirler. Nasıl ki bankalar kişiler hakkında bilgilere ulaşmalarını sağlayan bir sistemleri var ise kasko şirketlerinin de kişilerin bilgilerine ulaşabilecekleri bir sistemleri vardır. Bu nedenle sizlere onlardan yardım istemeniz durumunda yardımcı olabilmektedirler. Ancak bu durumun yasal olmadığını ve büyük ihtimalle hayır cevabı alacağınızı da aklınızdan kesinlikle çıkarmayınız. Araç sahibini öğrenebilir miyim, plakadan araç sahibi sorgulama, plakadan araç sahibinin kim olduğunu öğrenme, araç sahibinin adı gibi yapabileceğiniz internet üzerinde başka bir işlem bulunmamaktadır.

Yorum yapın