Kredili Mevduat (Avans) Hesabi Nedir?

Kredili mevduat hesabı (kmh) bir başka deyişle ek hesap veyahut avans hesabı gibi farklı birçok ismi var. Bankanızda açmış olduğunuz hesabınızı isteğiniz doğrultusunda kredili mevduat hesabıma dönüştürebiliyorsunuz. Peki hesabınızı kredili mevduat hesabı olarak kullanmanın farkı nedir? Bu hesabı kullanmanın size faydası nelerdir? Kredili mevduat hesabının dezavantajı var mıdır?  Birazda onlardan bahsedelim.

Kredili Mevduat Avans Hesabı

Kredili mevduat hesabı, hesabınızda bulunan miktarı kullandığınızda size ek olarak bir bakiye daha açar. Bir bakıma kredi gibi düşünün. Hesabınızda para bitince size sunduğu miktarı kullanabiliyorsunuz. Bu hesaptaki miktarı kullandığınızda hesabınıza tekrar para yüklediğinizde bankanın size açmış olduğu mevduatı hesabınızdan geri çekiyor. Daha ayrıntılı anlatmek gerekirse 1000 tl’lik kredili mevduat hesabınız var ve banka size 300₺ ‘lik bakiye sunuyor. Yani 1000 ₺ niz bittiğinde banka size ek 300 ₺ kullanım hakkı sunuyor. Bir sonra ki ay 1000 ₺ hesabınıza yattığında banka vermiş olduğu 300 ₺ yi geri çekip hesabınız 700₺ ile size kullanım imkânı sağlıyor.

Kredili mevduat hesaplarınında her banka da kullanım alanları prosedürleri farklılık gösteriyor tabi ki. Kullanırken hangi bankadan kullanacağınızı seçmenin en büyük artılarından bahsedecek olursak faiz oranlarına bakmanızı tavsiye ederiz. Kullanacağınız normal bir hesabının dışında size ek bir bakiye sunması iş yerinizden maaşınızdan önce almış olduğunuz avanstan bir farkı yok. Faiziyle ödemek dışında.

Kredili Mevduat Hesabınızla Neler Yapabilirsiniz?

Kredili mevduat hesabınızı otomatik ödeme talimatları vererek de kullanabilirsiniz. Kredi kartı kullanmıyorsanız veyahut kullanıyor ama limiti size ancak yetiyor faturalarınıza yetişemiyorsanız. Bu durumda devreye kredili mevduat hesabınız giriyor. Faturalarınızı otomatik ödeme talimatı vererek de ödemeyi kredili mevduat hesabı size sunuyor.

Bankanızın İnternet bankacılığı hizmetini kullanarak şubelere gitmek zorunda kalmadan vadeli, vadesiz hesaplar açma şansınız vardır.

  • Yatırım hesabı açarak, yatırım fonları, hisse senetleri gibi bankanızın sunduğu yatırım hizmetlerine ulaşabilirsiniz.
  • Faturalarınızı ödeyebilir hatta günü gelmemiş ödemeleriniz için kolaylıkla otomatik ödeme talimatı verebilirsiniz.
  • Son olarak birçok kullanıcının bankayı kullanmasındaki temel hizmet olan EFT/Havale gibi para transfer işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.
Yorum yapın