Kredi Kartı ile MTV Ödeme Nereden, Nasıl Yapılır?

Motorlu taşıtlar vergisi (MTV) kredi kartları ile anlaşmalı banka kuruluşlarından ödenebiliyor. Online sistemler üzerinden de sağlanan kredi kartı ile ödeme opsiyonu, iki taksit seçeneğinde sunulan verginin kolay ve hızlı şekilde ödenebilmesine olanak sağlıyor.

Motorlu Taşıtlar Vergisi, her motorlu araç için her yıl ödenen ve tercihen iki taksit seçeneğinde ödenen bir vergi türüdür. İlk taksiti Ocak ayında ikinci taksiti Temmuz ayında ödenen MTV, kredi kartları ile ödenebiliyor.

Kredi Kartı İle MTV Ödemesi

Bankaların çeşitli kredi kartları ile ödeme olanağı sunduğu motorlu taşıtlar vergisi, vergi dairelerinin yetkilendirdiği banka kuruluşları tarafından sağlanıyor. MTV ilk taksit veya ikinci taksit ödemesinin yanı sıra tamamı tek seferde ödenebiliyor. MTV ödemesi geçmiş olan vatandaşlar da kredi kartları ve anlaşmalı bankalar aracılığı ile vergi ödemesi yapabilirler.

Akbank kredi kartlarından; Axess, Fish, Wings, Axess Business, Free ve Wings Business kartları ile MTV ödemesi yapılabiliyor. Anlaşma dahilinde ayrıca; Bank’o Card Axess kartlarıyla da motorlu taşıtlar vergisi ödemeleri yapılabilir.

Maliye Bakanlığı tarafından uygulanan Motorlu Taşıtlar Vergisi ödemeleri için Garanti Bankası kredi kartlarıyla da yatırım yapılabiliyor. Garanti American Express kartları, Master Card ve Visa kart çeşitleri ile Garanti Bankası ürünlerinden MTV yatırımları yapılabilir.

ING Bonus, Alternatifbank Bonus, Burgan Bonus, Tekstilbank Bonus kredi kartlarının yanı sıra Şekerbank Bonus kartlarıyla ve Albaraka World Card seçenekleriyle MTV ödemesi yapılabiliyor. Yapı Kredi Bankası, tüm kredi kartları üzerinden MTV ödemesi kabul eden bankalar arasındadır. Anadolubank Worldcard ile de MTV taksitleri veya tamamı ödenebilir.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Ödenebilen Kredi Kartları

Yukarıda belirttiğimiz kredi kartı çeşitlerine ek olarak çeşitli bankaların kredi kartlarıyla da MTV ödemeleri yapılabiliyor.

 • Halkbank
 • Finansbank
 • TEB
 • Ziraat Bankası
 • İş Bankası
 • HSBC
 • Aktifbank
 • Denizbank
 • Türkiye Finans

Bankalarının Visa özellikli kartları ve Master Card seçenekleri ile motorlu taşıtlar vergi ödemesi yapılabilir. Hem banka şubelerinden hem de internet bankacılığı ve mobil sistemler üzerinden ödeme yapılabilir.

GİB Sisteminden MTV Ödemesi

Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) online sistemi üzerinden kredi kartları ile motorlu taşıtlar vergi ödemesi yapılabilir. Maliye Bakanlığı sistemiyle kurulan GİB, online vergi borcu sorgulama işlemleri ve vergi borcu ödeme olanakları sunuyor. Hem e-devlet sistemi üzerinden giriş yapılabilir. Hem de GİB resmi internet sistemi üzerinden T.C kimlik numarası ile giriş yapılarak vergi borcu ödemesi yapılabilir.

Motorlu taşıtlar vergisi ödemelerinde ilk taksit, ikinci taksit ödemesi veya gecikmiş taksit ödemelerinin tamamı kolay ve hızlı şekilde online yapılabilir. Sisteme giriş yaparak, ödeme ekranında sunulan kredi kartı bilgileri girilerek ödeme yapılabilir.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Borç Sorgulama

https://intvd.gib.gov.tr/internetvd/template.jsp?page=IVD_MTV_SORGU linki kullanılarak, MTV borç sorgulama işlemi yapılabilir. Kredi kartı ile online ödeme yapmak isteyen vatandaşlar, aynı linki kullanarak motorlu taşıtlar vergi ödemesi yapabilirler. Sorgulama işlemi için;

 • Plaka
 • C kimlik numarası
 • Araç tescil tarihi

Girilerek işlem yapılabilir. Kimlik numarası yerine opsiyonel olarak vergi kimlik numarası girilebilir. Tescil tarihlerine ise ruhsat üzerinden erişim sağlanabilir.

Tüm bilgiler eksiksiz şekilde girilerek “tamam” butonuna tıklandığında MTV borç tutarı ve varsa faizleri öğrenilebilir. Ardından ödeme ekranına tıklanarak, Ocak taksiti veya Temmuz taksiti seçeneklerine tıklanarak işlem yapılabilir.

Kredi kartı ile MTV ödemesi için kredi kartı bilgileri tam ve doğru olarak girilmelidir. Kart numarası, son kullanım tarihi ve kartın arka yüzeyinde yer alan CVV güvenlik kodu girildiğinde, SMS onay kodu iletilir. Onay kodunu girerek işlemi onaylayabilirsiniz.

Yorum yapın