Kredi Kartı Bekleyen Provizyon Nedir?

Bankacılık işlemleri dahilinde ve elektronik ödeme sistemleriyle alakalı bir işlem olan provizyon; ön onay olarak ifade edilir.

Kredi kartı bekleyen provizyon, işlem esnasında kullanılan ödeme sisteminin geçerliliğini kontrol eden ve işlemin onaylanmasını sağlayan elektronik etkileşim işlemi olarak nitelendirilebilir.

Kredi Kartı Provizyonu Nasıl Alınır?

Kredi kartı kullanımlarının ilk yapıldığı yıllarda provizyon işlemleri, manüel sistemler ile yazılan slipler aracılığıyla sağlanıyordu. Provizyon onayı günler sonra veya müşterinin talep ettiği tarihte alınabiliyor, bir nevi kredi kartı çeki olarak kullanılıyordu.

Ancak güncel teknolojiler ve mobil ödeme sistemlerinin gelişmiş olması, bankacılık sistemlerinin anında işlem ve fonksiyonlar sunması, kısa sürede provizyon alınmasını sağlıyor. Kredi kartı kullanımlarının yanı sıra kayıp ve çalıntı gibi durumlarda, provizyon işlemi güven sağlayan unsur olarak kullanılır. Bu tür durumlarda şayet alışverişlerde kullanılıyor ise hızlı sürede tespiti sağlanabilmektedir.

Provizyon işlemi, kredi kartının kullanıldığı günün sonuna kadar yapılan sistem hareketlilik bilgisi verir. Tıpkı manuel sistem kullanımlarındaki gibi provizyon onayı ancak POS cihazının gün sonu raporunda yapılır. Gün içerisinde kredi kartıyla yapılan harcamaların onayı, işletmenin gün sonuyla sağlanır. Bu esnadaki bekleme süresi provizyon olarak adlandırılır.

Provizyon Süresi Ne Kadardır?

Kredi kartı kullanımlarında yapılan harcamaların bakiyesi, kullanıcı hesabına hemen yansımaktadır. Ancak kullanılan işlemin görüntülenmesi yani provizyon alınması 2 güne kadar sürebilir.

Bankacılık sektörünün tam senkron ize olmayan uygulamalarından biri olan provizyon, belirli durumlarda süre farklılığı göstermektedir. Örneğin kullanılan kredi kartı ve kullanılan POS cihazı aynı ise provizyon onayı genellikle ertesi gün sağlanır. Fakat iki unsur farklı bankalara aitse, işlem süresi ortalama iki gündür.

Alışveriş alanlarında ve gelişkin mağazacılık- perakendecilik sektöründe işletmeler genellikle tüm bankalar ile çalışır. Her bankanın POS cihazı mevcuttur. Ancak kullanılan kredi kartına bağlı olarak genellikle aynı bankanın POS cihazı kullanılmaz. Bu, doğrudan işletmenin avantajlı bankayı seçmesi, kullanıcı kart seçimine ya da avantajlarına çok özen göstermemesiyle alakalıdır. Bu da provizyon sürelerinin uzamasını doğrudan etkiler.

Provizyonda Bekleyen İşlem

Teknik konular nedeniyle 2 güne varan provizyon süreleri, uzayabilmektedir. Provizyonda bekleyen işlemi iptal etmek isteyen kullanıcılar için olanak sunulmaktadır. Ancak provizyon iptal işlemleri, kredi kartı kullanılan firmadan yapılması gereklidir.

Bankalardan provizyon iptali yapılmamakta ve erişim sağlandığında, provizyon iptali için firma ile iletişim sağlanması gerektiği bilgisi verilir. Provizyonda bekleyen işlemlerin iptali sonrasında mobil veya internet bankacılığı sisteminden hesap hareketliliği görüntülenebilir.

Yorum yapın