Kayseri Vergi Dairesi Satışa Çıkarılan Hacizli Araçlar

Amme borçları nedeniyle Kayseri Vergi Dairesi tarafından haczedilen araçlar ve gayrimenkuller, açık artırma usulüyle satışa sunuluyor. Mimar Sinan Vergi Dairesi ve Kayseri ilçe vergi daireleri tarafından satışa sunulan taşıtlar için muhammen bedeller üzerinden ihale yapılmaktadır. Kamu borçlarından ötürü haczedilen taşıtlar ve trafikten çekilen araçlar için yapılan açık artırma satışları, belirlenen ihale tarihi ve saatinde Kayseri Vergi Dairesi tarafından yapılıyor.

6183 sayılı kanuna göre ve belirlenen mevzuatlar usulünde yapılan hacizli araç satışları, www.kayserivdb.org.tr web adresi üzerinden sunuluyor. Ancak satışlar, online olarak yapılmamakta ve sadece araç bilgileri ve satış bilgileri sunulmaktadır.

Kayseri Vergi Dairesi Araç Satışları

Kayseri Vergi Dairesi tarafından yapılan araç satışlarının tamamı, açık artırma usulünde yapılmaktadır. Tüm satışlar peşin para ile yapılıyor. Belirlenen muhammen bedel fiyatlarından açık artırma usulü ile belirlenen tarih- zaman ve mekanda satışlar gerçekleştirilmektedir.

Araç satışlarından önce, tüm alıcı adaylarının araçları incelemesi için bulundukları alan ve otopark bilgileri online menüde sunulmaktadır. Kayseri Vergi Dairesi hacizli araç satışlarında; satış yeri, zamanı, tarih ve saati bilgileri açık artırmadan önce sunulmaktadır.

Satışa sunulan araçların modeli, türü, markası gibi bilgileri detaylı olarak sunuluyor. Açık artırma satışlarına katılmak için hem online sistemden hem de araç satış yerlerinde katılım formları sunulmaktadır. Başvuru formunu dolduran kişiler, ihale satış sistemine katılabilirler.

Kayseri Vergi Dairesi Satılık Araçlar

Lüks otolar, ekonomik sınıf araçlar, ticari araç çeşitleri, büyük araçlar, otobüs ve minibüsler, taksi ve dolmuşlar, motosiklet ve mobilet çeşitleri, yat- tekne ve kontralar gibi pek çok araç için açık artırma satış seçenekleri sunuluyor. Kayseri Vergi Dairesi tarafından belirlenen muhammen bedel fiyatları üzerinden açık artırma yapılarak, araç satışı yapılmaktadır.

Araç satışları yalnızca peşin parayla yapılmakta ve araç satışında harçlar, otopark ücretleri, alıcı tarafından ödenmektedir. Hacizli araçların satışı KDV oranlarında %1 ila %18 gibi araç türlerine göre KDV seçeneği sunulmaktadır. Açık artırma ile satıştan elde edilen kazanç ile kamu borçları kapatılmaktadır.

Kayseri Vergi Dairesi Araç Satış Usulleri

Vergi dairelerince yapılan hacizli araç veya hacizli gayrimenkul satışlarında, kamuya açık online platform üzerinden tüm araçların bilgileri sunulmakta ve satışlar belirlenen tarihlerde halka açık şekilde yapılmaktadır. Kayseri Vergi Dairesi tarafından yapılan hacizli ara satışları, nakit para ile yapılıyor.

Kanun ve mevzuatlara göre belirtilen usullerde yapılan araç satışları, amme borçlarının kapatılması için yapılmaktadır. İlk satışta belirlenen muhammen bedel sağlanmadığında, satış yapılmamaktadır. Araçlar için ilk 15 günden sonra 3 ay içerisinde yeniden açık artırma yapılmaktadır. Ancak ikinci ihale süresine kadar araç sahibinin, kamu borçlarını ödemesiyle haciz kaldırılır. Haczi kaldırılan araç satışı iptal edilir ve araç sahibine teslim edilir.

Yorum yapın