İzmirim Kart Hakkında Her Şey!

izmirim kart
izmirim kart

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından üretilen ve halkın şehir içerisinde ulaşım ile birlikte pek çok farklı amaç için kullanabilecekleri İzmirim kart hakkında tüm bilgileri sizlere sunmak istiyoruz. İzmirim kart bir ödeme kartıdır ve önceden yükleyeceğiniz paraları çeşitli hizmetlerde kullanabilmektesiniz. Şehir içi ulaşımı kolaylaştırmak ve daha rahat tek bir kart ile işlem yapmak için üretilen İzmirim kart pek çok yeni özellik ile daha da geniş kapsamlı bir kullanım özelliğine sahip. İşte İzmirim Kart ile ilgili tüm bilgileri sizlere sunuyoruz.

İzmirim Kart Başvurusu Nasıl ve Nereden Yapılır?

İzmirim kart başvurusu almak istiyorsanız kent içerisinde yer almakta olan tüm kart satış noktaları ve kart dolum işlemi gerçekleştirmekte olan gişelerde sizlere sunulmaktadır. Buralardan temin edeceğiniz kartlarınızı rahatlıkla kullanabilirsiniz. Ancak son dönemlerde internet üzerinden İzmirim Kart satışlarının yapıldığını tespit eden İzmir Büyükşehir Belediyesi bu konuda bu kartların tespiti halinde kapatılacağını açıkladığını belirtelim. Bu yüzden bu kartları almamanızı tavsiye ederiz.

İzmirim Kart Öğrenci Almak için Gerekli Şartlar Nelerdir?

İzmirim kart öğrenciler için ayrı ücretlendirmeye sahiptir. Peki, Öğrenci İzmirim Kart almak için şartlar nelerdir? İzmirim kart öğrenci başvuru işlemlerini gerçekleştirmeden önce bilmeniz gerekenler;

  • Resmi ve Özel Eğitim Kurumlarında kayıtlı olup eğitim hizmeti almaya devam öğrenciler,
  • Açık İlköğretim veya Açık Öğretim Lisesi öğrencisi olmak,
  • Mesleki Eğitim Merkezinde eğitim görmekte olan öğrenciler,
  • Üniversite öğrencisi olmak,
  • Yüksek Lisans öğrencisi olmak,
  • Doktora öğrencisi olmak,
  • Askeri Lise öğrencisi olmak,
  • Polis Meslek Yüksek Okulu öğrencisi olmak,
  • ERASMUS öğrencisi olmak,

İzmirim Kart Öğrenci Başvuru İşlemi

İzmirim kart öğrenci başvuru işlemlerini gerçekleştirmek için öncelikle www.eshot.gov.tr ve www.izmirimkart.com.tr adreslerinden herhangi birine girerek ön başvuru gerçekleştirilmelidir.

İzmirim Kart Öğrenci Başvuru Ücreti Ne Kadar?

İzmirim kart öğrenci başvuru ücreti bulunmaktadır. Öğrenci olan ve İzmirim Kart kullanmak isteyenler için kart ücreti 10.00 TL’dir. Kart ücreti internet sitesi üzerinden gerçekleştirilen ön başvuru işleminde kredi kartı ile veya havale-eft işlemi ile yatırılması gerekmektedir.

İzmirim Kart Başvuru Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

İzmirim Kart Öğrenci Başvuru işlemi gerçekleştiren kişiler kartlarının onaylanıp onaylanmadığını ve basılıp basılmadığını www.izmirimkart.com.tr üzerinden takip edebilmektedir.

İzmirim Kart Teslim Noktaları Nereler?

Öğrenci olarak İzmirim Kart başvurusu yapan ve onaylananlar kartlarının teslimini Konak Katlı Otopark altında bulunan ESHOT Ulaşım Kartları Şube Müdürlüğü Kart Dağıtım Bürosuna giderek gerçekleştirebilirler. Öğrencilerin İzmirim Kart teslim işlemi için gelir iken bir adet nüfus cüzdanı fotokopisi getirmeleri zorunludur.

İzmirim Kart Para Yükleme

İzmirim kart yükleme işlemlerini şehir içerisindeki yükleme noktaları ile birlikte internet üzerinden online ödeme yöntemlerini kullanarakta yapabilirsiniz. İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından sunulan İzmirim Kart hizmetinde http://www.izmirimkart.com.tr/ adresini ziyaret ederek “ Online İşlemler “ bölümünden kartınıza para yatırabilirsiniz. İzmirim kart para yükleme işlemi online olarak gerçekleştirmek isteyenler minimum 1 TL, maksimum 200 TL tutarında işlem gerçekleştirebilmektedir. İnternetten İzmirim Kart para yükleme işlemi yapıldığında ilgili tutar maksimum 1 saat içerisinde kartınıza yansımaktadır.

İzmirim Kart Bakiye Yükleme Nasıl Yapılır?

İzmirim kart bakiye yükleme işlemini gerçekleştirmek için öncelikle internet sitesi üzerinde üyelik oluşturmalı ve üyeliğe kartınızın numarasını girerek eşleştirme gerçekleştirmelisiniz. Eşleştirme işlemini gerçekleştirdikten sonra İzmirim kart bakiye yükleme alanına gelerek kredi kartınızı kullanarak bakiye yatırım işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

İzmirim kart bakiye yükleme işlemi gerçekleştirmek isteyenler için işlemlerin sadece 3D ödeme sistemi aktif olarak kredi kartı veya banka kartı ile gerçekleştirebileceklerini hatırlatalım.

İzmirim Kart Bakiye Sorgulama Nasıl Yapılır?

İzmirim kart bakiye sorgulama işlemi şehir içerisinde bu kartı kullanan milyonlarca kişi için önemli bir işlem. Kartınızda ne kadar kalıp kalmadığını takip etmeniz için İzmir Büyükşehir Belediyesi hem internet sitesi üzerinden, hem de mobil uygulama üzerinden kartınızdaki bakiyeyi öğrenebilmenizi sağlıyor. İzmirim kart bakiye sorgulama işlemini gerçekleştirmek için internet sitesinde üyelik oluşturarak giriş yaptıktan sonra Online İşlemler > Bakiye Sorgulama adımlarını takip ederek kartınızda kalan TL tutarını görebilirsiniz.

İzmirim Kart Kayboldu, Ne Yapmalıyım?

Kullanmakta olduğunuz İzmirim Kart kayboldu ne yapmalıyım diyenler öncelikle kayıp işlemini İzmir Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Kartları Şube Müdürlüğü’ne bildirmeleri gerekmektedir. Ulaşım Kartları Şube Müdürlüğüne başvuru yapar iken gerek buraya gelerek şahsen bildirimde bulunabilir, gerekse de 0 232 320 0 320 telefon üzerinden bildirimde bulunarak kartın kapatılmasını sağlayabilir izmirim kart değişim yapabilirsiniz. Kapatılan kart daha sonra yeniden adınıza düzenlenerek çıkartılmaktadır.

İzmirim Kart Yenileme Ücreti Ne Kadar?

İzmirim kart yenileme ücreti kayıp ve çalıntı işlemlerinde 20.00 TL’dir. Kayıp veya kaybolan İzmirim Kart için yenileme ücreti internet üzerinden ödenmez iken sadece Ulaşım Kartları Şube Müdürlüğü bölümüne gelerek şahsen ödeme yapılması gerekmektedir. Eğer İzmirim Kart kaybolduysa ve bildirimde bulunmadıysanız farklı bir kişinin kullanımının tespit edilmesi durumunda siz ceza alabilirsiniz.

Yorum yapın