İstanbul Vergi Dairesi Hacizli Araçlar

İstanbul Vergi Dairesi tarafından yapılan hacizli araç satışları, Anadolu Yakası ve Avrupa Yakası’nda olmak üzere sürekli olarak yapılmaktadır. Nüfus yoğunluğu ve sirkülasyon nedeniyle hacizli araç satışları, 39 ilçenin satışları birlikte yapılmaktadır. Çok sayıda aracın satışa sunulması, açık artırma usulünde yapılan satışlara ilgiyi artırmaktadır.

İstanbul Vergi Dairesi Araç Satışları

İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığı (İVDB) tarafından yapılan hacizli otomobil satışları, önceden belirlenen programlara göre yapılmaktadır. Vergi Dairesi resmi internet  sitesinde belirtilen tarih ve belirtilen yerde yapılan satışlar, açık artırma usulünde yapılmakta ve isteyen herkes katılabilmektedir.

Satışta olan hacizli araçlar http://www.ivdb.gov.tr/sites/all/olusturulanDosyalar/6183yatkodra.htm

Web adresinde sunulmaktadır. Beylikdüzü, Tuzla, Üsküdar, Sarıyer, Davutpaşa ve tüm ilçelerde satış programları sunulmaktadır. Kotra satış sayfası olarak sunulan İstanbul Vergi Dairesi hacizli araç satış sayfasından, açık artırma tarihleri incelenerek satın alım sağlanabilir.

İstanbul Vergi Dairesi Hacizli Araç Satışları

İstanbul Vergi Dairesi tarafından yapılan hacizli araç satışlarında binek otoların yanı sıra kamyon, motosiklet, otobüs, minibüs gibi araçlar bulunmaktadır. Hasarlı araç veya yeni araçlar gibi birbirinden farklı seçenekler bulunmaktadır. Borçlulardan haciz yoluyla alınan araçların satışa sunulduğu kotra satış sisteminde, hacizli konutlarda bulunmaktadır.

Hacizli araçlarda hasarlı satışlar genellikle, oto tamircileri tarafından satın alınmaktadır.

İstanbul Vergi Dairesi Hacizli Araç Satış Usulleri

Hacizli araç satışlarında KDV ve satış masrafları, alıcıya sunulmaktadır. Hacizli araç satışları, açık artırma usulünde yapılmakta ve açık artırmaya son 30 dakika kalaya kadar katılım sağlanmaktadır. Satışların yapıldığı salonlarda katılım formları bulunmaktadır. Bu formlar doldurularak, doğrudan açık artırmaya katılım sağlanabilir.

Devlet alacaklarına istinaden yapılan hacizli araç satışlarında, pek çok galericide fırsatlardan yararlanmaktadır. Çok ucuza satılan hacizli araçlar, yüksek oranda kar marjı sağladığı için oto galerileri bu açık artırmalara ilgi göstermektedir.

İhalede satılmayan hacizli araçlar içinde ikinci ihale yapılmaktadır. Tüm satışlarda otopark masrafları, satış işlem masrafları alıcı tarafından karşılanmaktadır.

Pazarlık Usulü Hacizli Araç Satışları

İstanbul Vergi Dairesi online sistemi üzerinden sunulan hacizli araç satışlarında, araçların marka ve modellerine dair bilgiler sunulmaktadır. Ancak araç görselleri sunulmamaktadır. Araçları görmek isteyen alıcı adayları, hacizli araçların bulunduğu yerlerin adresini öğrenerek, inceleme yapabilirler.

Açık artırmada taleplere göre satışlar gerçekleştirilmektedir. Ancak ihale esnasında pek çok alıcı adayı arasında pazarlık yapılabilmektedir. Açık artırma fiyatlarının fazla yükselmemesi ve ekonomik avantaj elde edilmesi için pazarlık usulünde araç satışı yapılabilir. Tüm araçları dijital sistemden inceleyebilirsiniz.

Yorum yapın