İnternet Üzerinden Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kredi bankaların toplumlara sunmuş oldukları finansal bir borç diyebiliriz. Bu borçları size belirli şartlar altında ve sözleşme yaparak size vermektedirler. Krediyi tabi ki bankalar size hayır yapmak maksadıyla vermiyorlar. Size verecekler kredi miktarına, vadesine ve bankaların kendi faiz oranlarına bağlı olarak belirlemiş oldukları faiz oranları üzerinden size bir geri ödeme miktarı çıkartırlar. Bu şartı kabul etmeniz durumun da banka sizde gerekli gördüğü şartları sağlıyorsanız eğer size kredi verir.

Krediler bir çok amaçla bankalardan toplumlara verilmektedir. Bazılarını şöyle sıralayabiliriz; konut kredisi, ihtiyaç kredisi, araç kredisi, eğitim kredisi, tatil kredisi vb. bankaların kredi türleri bulunmaktadır. Ancak bu kredi türleri dönemsel olarak değişmektedir. Ancak üç ana kredi türü vardır, bunlar konut kredisi, ihtiyaç kredisi ve araç kredisidir.

İnternet Üzerinden Bankacılık İşlemi Nedir?

İnternet üzerinden bankacılık bankanızın sitesinden bireysel ise bireysel kısımdan, şirket iseniz şirket kısmından giriş yaparak işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bu internet bankacılığını kullanabilmeniz için öncelikle bankanızdan internet bankacılığı için bir şifre edinmeniz gerekmektedir. Bunun için müşteri hizmetlerini aramanız yeterli olacaktır.

Peki internet bankacılığının avantajı nedir dersek eğer, internet bankacılığı şubelerde yapacağınız bir çok işlemi internet üzerinden yapmanızı sağlayan bankalar tarafından sunulan bir hizmettir. Bu internet bankacılığının en büyük avantajı zamandan tasarruf etmenizdir. Çünkü banka şubesine gidebilmek için çalışan kişiler iş yerlerinden izin almak zorunda kalmaktadırlar. Ne yazık ki ülkemiz de çalışanlara izin vermek bir çok patron için biraz zor bir karar oluyor nedense. Bunun yanı sıra banka şubesine gitmek için harcayacağınız zaman, banka da bekleyeceğiniz zaman ve müşteri hizmetlerine kendinizi ifade etme işlemler vs. gibi sebeplerden dolayı bazen saatleriniz gitmektedir. Tüm bunları engellemek adına internet bankacılığı kullanılmaktadır.

İnternet bankacılığı iki kanaldan kullanılmaktadır. Bunlardan birincisi bankanızın web sitesi üzerinden sunmuş olduğu internet bankacılığıdır. İkincisi ise mobil bankacılık işlemlerdir. İnternet bankacılığı denildiğin de bu iki işlem akla gelmektedir. Mobil uygulama dediğimiz hizmet ise internet bankacılığı için almış olduğunuz şifre ile aynı şifredir. Sadece yapmanız gereken bankanızın mobil uygulamasını indirmek ve burada almış olduğunuz şifre ve TC kimlik no, hesap no gibi bilgileri girmeniz ile işlemlerinizi gerçekleştirebiliyorsunuz.

İnternet Üzerinden Kredi Başvurusu

Öncelikle kredi başvurusun da bulunmadan önce kredi notunuzun ne durumda olduğunu ve bankalara olan borcunuzun olup olmadığını öncelikle göz geçirmeniz gerekmektedir. Çünkü bankalar kredi vermek için ilk baktıkları sizin kredi notunuz ve bankalara olan borç durumunuzdur. Tabi bunun yanı sıra ödemelerinizi incelemektedirler. Ödemelerinizin düzeni, aksatmalarınız veya ödemediğiniz borçlar büyük bir önemli rol oynamaktadır.

İnternet üzerinden yapacağınız kredi başvuruyu bankanızın internet sitesinden sunmuş olduğu internet bankacılığı sisteminden de yapabilir yada cep telefonundan da yapabilirsiniz. Bunun için öncelikle telefondan yapacaksanız eğer bankanızın mobil uygulamasını indirmiş olmalısınız. Bunun yanı sıra internet bankacılığı için müşteri hizmetleri ile görüşüp şifrenizi almanız da gerekmektedir. Eğer bunları yaptıysanız şimdi sıra uygulama üzerinden kredi başvurusun da bulunmakta geçmektedir. Bunu uygulamaya girerek kredi sekmesi üzerinden başvuruda bulunabilirsiniz.

Bankanızın internet sitesi üzerinden yapmak istiyorsanız eğer o zaman müşteri hizmetlerini arayarak bir internet şifresi almanız gerekmektedir. Bu şifreyi aldıktan sonra TC. Kimlik no veya hesap numaranız ile beraber girip işlemlerinizi yapabilirsiniz. Giriş yaptıktan sonra kredi bölümünden kredi başvurusun da bulunabilirsiniz. Bu başvuru yaptıktan sonra zaten telefonunuza mesaj gelecektir.

İnternetten kredi başvurusu yaptıktan sonra eğer kredinize onay çıkarsa banka sizi şubeye davet etmektedir. Çünkü sözleşme yapmak ve diğer belgeleri imzalamanızı istemektedir. Şubeye gittiğiniz zaman gerekli belgeleri imzalamanız ve sizden istenen belgeleri yanınızda götürdükten sonra hesabınıza direk olarak kredi yatmaktadır.

Kredi Talebi Neden Reddedilir?

Kredi talebinde bulunduktan sonra bankalardan size olumlu veya olumsuz olarak geri dönüş yapılır. Geri dönüşleri olumsuz olduğun da genellikle sizin kredi notunuzun düşük olması başlıca sebep olmaktadır. Bunun yanı sıra bankalara olan borç miktarınız veya gelir belgenizi bankaya sunmamanız sebebiyle de olmaktadır. Bir diğer sebep ise bir bankaya kredi başvurusun da bulunurken aynı anda diğer bankalara da kredi talebin de bulunmanız durumun da bankalar red vermektedir. Bu sebepten dolayı bir bankaya gidip başvuru yaptıysanız, başvurunuzun sonucunu beklemeniz gerekmektedir. Gelen sonuca göre bir başka bankaya başvuru yapmanız gerekiyor.

Yorum yapın