İnternet Bankacılığı’na Başvuru Nasıl Yapılır?

Yazımızda internet bankacılığına dair merak ettiklerinizi bulabilirsiniz. Faydalı olmasını umuyoruz.

İnternet Bankacılığı Başvurusu Nasıl Yapılır?

İnternet bankacılığı başvurunuzu internet üzerinden online ya da bankanızın gerçekleştirebilirsiniz.

Online İnternet Bankacılığı Başvurusu

Bankacılık hizmetlerinde internet bankacılığını kullanmak için başvurunuzu inline olarak gerçekleştirecekseniz banka hesabınızın internet bankacılığına tanımlı olması gerekmektedir. Eğer kullandığınız hesap internet bankacılığı için tanımlanmamışsa internet üzerinden başvuru maalesef mümkün olmayacaktır. Böyle bir durumda öncelikle kullanıcısı olduğunuz bankanın şubesine giderek hesabınız için internet bankacılığı şubesi talimatı vermeli ve işlemi yapması için şube personeline bildirmelisiniz.

Kullanıcısı olduğunuz bankada internet bankacılığı başvurusu yapmak istiyorsanız o bankada  en az bir adet vadesiz mevduat hesabınız bulunmalıdır. Sonrasında yapmanız gerekenler  adımlar halinde aşağıda belirtildiği gibidir.

  • Bankanızın internet bankacılığı sayfasına girin,
  • Bankanızın sitesinden internet bankacılığı başvurusu bölümünü seçin,
  • Şahsi bilgileriniz ile kayıt olmalısınız.
  • TCKN ve bankanıza kayıtlı cep telefonunuzu ve istenilebilecek diğer tüm bilgilerin girişini eksiksiz bir biçimde yaptığınıza emin olun,
  • Son olarak kayıt formu sırasında cep telefonunuza gönderilen SMS şifresini ekrana girerek başvurunuzu tamamlayın.

İnternet Bankacılığının Faydaları Nelerdir?

İnternet bankacılığını kullandığınız takdirde mesai saati kavramına bağlı kalmanız gerekmez. Çünkü şubelerden gerçekleştirilen birçok işlemi internet bankacılığı üzerinden yapabilirsiniz. Ayrıca şubeye ulaşım gibi bir problemde yaşamazsınız. Akıllı telefonunuzla işlemi istediğiniz yerden yapabileceğiniz için internet bankacılığı aynı zamanda oldukça kullanışlıdır. Her bankanın kendine göre tasarladığı aplikasyonlar vardır ve bu aplikasyonları akıllı telefonlarınıza yükleyerek işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Hangi bankanın kullanıcısı olursanız olun, internet bankacılığı başvuru süreci aynı şekilde oluşturulacaktır. Teknoloji çağında yaşadığımız aşikâr siz hala internet bankacılığını kullanmıyorsanız internet bankacılığına başvuru yaparak bankanızın internet şubesi avantajlarından 7 gün 24 saat yararlanmaya başlayabilirsiniz. İnternet bankacılığı bireysel ve kurumsal banka müşterilerine her anlamda avantajı sağlıyor. Bu avantajlardan şüphesiz en önemlisi de şubelere gitmek zorunda kalmadan neredeyse tüm bankacılık işlemlerini internet üzerinden yapma olanağı sağlaması. İnternet bankacılığı kullanarak yapabileceğiniz bazı işlemler ise şu şekilde;

  • Bankanızın İnternet bankacılığı hizmetini kullanarak şubelere gitmek zorunda kalmadan vadeli, vadesiz hesaplar açma şansınız vardır.
  • Yine internet bankacılığı üzerinde yatırım hesabı açarak, yatırım fonları, hisse senetleri gibi bankanızın sunduğu yatırım hizmetlerine ulaşabilirsiniz .
  • Ayrıca mobil şube üzerinden faturalarınızı ödeyebilir hatta günü gelmemiş ödemeleriniz için otomatik ödeme talimatı verebilirsiniz.
  • Son olarak birçok kullanıcının bankayı kullanmasındaki temel hizmet olan EFT/Havale gibi para transfer işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.
Yorum yapın