ING Bank Kime Ait Hangi Ülkenin

ING Bank, Internationale Nederlanden Groep bankası olarak bilinmektedir. Kuruluş, Hollanda markası olup, Dünya’nın pek çok kıta ülkesinde şube ve merkez ofisleriyle faaliyet gösterir. ING Bank kime ait hangi ülkenin konusunda, şirket yapısından ve hissedarlarından bahsedebiliriz.

ING Bank Şirket Yapısı

Köklü banka kuruluşlarından olan ING Bank, Hollanda’da faaliyet gösteren sigorta firmaları ve birkaç bankacının iştiraki ile kurulmuştur. Sektörün ilklerinden olan ING Bank, Nationale-Nederlanden sigorta şirketi ve bankacı NMB Postbank Groep’un birleşmesiyle kurulmuştur.

1990 yılında şirket yapısına geçen ING Bank, ilk oluştuğu yıllarda bağımsız finans kuruluşu niteliğinde faaliyet göstermiştir. Banka işlevlerinde ve fakat banka statüsünde olmayan yapısı ile zaman içerisinde dünyanın en etkili bankalarından biri olmuştur.

Türkiye’de yakın dönemde faaliyete başlayan kuruluş, ülkenin yeni bankaları arasında değerlendirilir. Postbank olarak hizmetlere başlayan ING, “Internationale Nederlanden Groep” adıyla ilk olarak 1995 yılında kullanmaya başlamıştır. Peki sektörde büyümesini sağlayan nedir?

ING Bank Sektörel Gelişim

ING Bank, 1995 yılında “Barings Bank” adlı Hollanda bankasını satın alarak, sektörde hatrı sayılı bir konum elde etmiştir. Günümüzde 60 farklı ülkede faaliyet gösteren ING Bank, 40 milyar USD senelik net kar oranı ile sayılı bankalar arasında yer alır.

Dünya’nın farklı noktalarında 100 bine yakın çalışan sayısıyla, global bankacılık sistemine dönüşmüştür. Peki ING Bank’ın sahibi kimdir?

Şirket hissedarlarının sayısı ve hisse oranları net olarak bilinmemektedir. ING Bank N.V. Türkiye resmi web sayfasında, şirketin pay sahipleri şu şekilde belirtilir;

  • John T. Mc Carthy
  • Can Erol
  • Canan Ediboğlu
  • Sırrı Erkan
  • Adrianus J. A. Kas

Türkiye ING Bank

1984 yılında açılan Bank Of Boston, 1990 yılında “The First National Bankf Of Baston” adıyla faaliyet göstermeye başlamıştır. Oyak Bank ile Türkiye’de faaliyet göstermeye başlayan ING Bank, 2007 yılında yapılan girişimleriyle sektöre başlamıştır.

Alarko, Oyak, Cerrahoğlu ve Bank Of Boston iştiraki ile yeni bir banka kurulmuştur. 1991 yılında Türk Boston Bank A.Ş. olarak faaliyete geçen, 4 ortaklı kuruluş, 1994 yılında Oyak diğer hisseleri satın almıştır. Dolayısıyla kurulan bu banka, Oyak Bank olarak hizmete devam etmiştir.

19 Haziran 2007 tarihinde Oyak Grubu’nun tüm hisseleri, ING Grubu tarafından satın alınmıştır. Bu anlaşma dahilinde Aralık 2007 yılında satışlar tamamlanarak, Oyak Bank ING Grubu’nda faaliyet göstermeye başlamıştır.

Türkiye’de ING Bank Hizmetleri

Türkiye ING Bank, 7 Temmuz 2008 tarihinde sektöre başlangıç yapmıştır. Bireysel ve kurumsal bankacılık sistemleri, internet bankacılığı ve finans çalışmalarıyla hizmet vermektedir. Günümüzde ING Bank şube sayısı, 317’dir. Ülkenin farklı şehirleri ve noktalarında kullanılan ATM sayısı ise 1615 olmuştur.

www.ingbank.com.tr web sitesi üzerinden dijital bankacılık hizmetleri sunan ING Bank hakkında tüm detayları inceleyebilir, bireysel ve kurumsal bankacılık işlemlerini web sayfa üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

İNG Bank Türkiye, Bankacılık Hizmetleri

ING Bank global bankacılık sistemiyle, Türkiye’nin farklı şehirlerinde banka şubeleriyle faaliyet gösteriyor. İnternet bankacılığı ve mobil bank sistemleriyle, krediler, para transferleri, yatırım işlemleri gibi tüm bankacılık işlemleriyle faaliyet gösteriyor.

İNG Menkul Değerler A.Ş, ING Portföy Yönetimi A.Ş, ING Finansal Kiralama A.Ş ve ING European Financial Services Plc iştirakleriyle ING Group olarak faaliyet göstermektedir. İştirak kuruluşlarının tamamı %100 ING Bank A.Ş’nin payı ile kurulmuştur. Şirket yapısı ve detaylı tarihçe bilgileri için bankanın online sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Online hizmetler dahilinde bankacılık hizmetlerinden yararlanabilir, 7/24 işlem olanağından faydalanabilirsiniz.

Yorum yapın