IMEI Nedir? IMEI Sorgulama ve Öğrenme ile İlgili Tüm Detaylar!

Gelişmiş bir online portal hazırlayarak milyonlarca Türk tüketiciye hizmet vermekte olan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu sunmakta olduğu araçlardan biri olan IMEI sorgulama ile kullanmakta olduğunuz elektronik cihazların çalıntı olup olmadığını veya orijinal olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Özellikle yeni bir telefon veya tablet alır iken cihazların kontrol aşamasında saniyeler içerisinde bilgi alabileceğiniz IMEI öğrenme hizmetinden ücretsiz olarak yararlanabilirsiniz.

IMEI Nedir?

Milyonlarca kişi aktif olarak akıllı telefonlar ve tabletlere ilgi duyar iken kullanım oranı her geçen gün artıyor. Özellikle telefonların kullanım oranı artması ve hayatımıza yol vermesi ile birlikte pek çok farklı güvenlik sorunu da ortaya çıkabilmektedir. Cihazların kayıp, çalıntı veya orijinal olup olmadığını anlamak ve kaybolduğunda gerekli işlemleri yapmak ise IMEI numarası ile mümkün oluyor. IMEI numaraları her telefon ve kullanılan diğer elektronik cihazlarda eşsiz bir numaradır ve cihazın kullanım süresi boyunca değişmemektedir.

IMEI Numarası Nerede Yazar?

Özellikle cep telefonlarında önemli bir yeri olan IMEI bilgileri alacağınız cihazların hep içerisinde, hem de kutusunda yer almaktadır. IMEI numarası nerede yazar diye merak edenler cihaz almadan önce kutusundan IMEI numarasını görerek gerekli IMEI sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilirler.

IMEI Kaç Haneli?

IMEI numarası ile ilgili merak edilen sorulardan biri de kaç haneli olduğudur. 2019 yılına kadar 14 hane olarak karşımıza çıkan IMEI numarası yeni teknoloji cihazlarda yanına 2 haneli ek bir SV kodu olarak 16 haneye kadar çıkabiliyor.

IMEI Numarası ile Ne Yapılır?

IMEI numarası her elektronik cihazın kimliğidir. Cihazların kayıt işlemleri IMEI numarası ile gerçekleştirilir iken bu numara farklı durumlarda, farklı amaçlar için kullanılabilmektedir. IMEI numarası ile ne yapılır diye merak edenler için şu şekilde maddeler hallinde bilgi verebiliriz;

Cihazın Orijinal Olup Olmadığını Anlamak: Satın alacağınız cihazın orijinal olup olmadığını öğrenmek,

Cihazın Çalıntı Olup Olmadığını Anlamak: Eğer alacağınız telefon çalıntı ise bunu sorgulama ekranında görebilmek,

Kayıp Cihazın Bulunmasını Sağlamak: Cihazınız kaybolduğunda polise vereceğiniz IMEI numarası ile cihazın takip edilmesini ve bulunmasını sağlamak,

IMEI Öğrenme Yöntemleri

IMEI öğrenme yolları arasında ilk sıradaki seçeneğimiz eğer satın aldığınız kutu duruyor ise bunun üzerinde IMEI numarası yazacaktır. Buradan IMEI numarası öğrenme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bununla birlikte cihaz içerisinden de IMEI numarasını öğrenebilirsiniz. Bunun için yapmanız gerekenler;

Telefonunuzun tuş bölümünü açtıktan sonra *#06# yazarak cihazın IMEI numarası sorgulanabilir.

iOS (iPhone, 3G iPad): Ayarlar > Genel > Hakkında menüsünde yer almaktadır.

Android: Ayarlar > Telefon hakkında menüsü altında yer almaktadır.

IMEI Sorgulama Nasıl Yapılır?

Satın alacağınız bir cihazın veya kaybolan bir cihazınızın IMEI sorgulama işlemini gerçekleştirmek için Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu internet sitesi ile birlikte E-Devlet üzerinden gerekli kontrol işlemini sağlayabilirsiniz.

IMEI sorgulamak için öncelikle https://www.turkiye.gov.tr/imei-sorgulama adresine kimlik bilgilerinizi kullanarak giriş yapın ve ardından IMEI numaranızı yazarak sorgulama işlemini gerçekleştirerek sonuçlara erişebilirsiniz.

Yorum yapın