İhtiyaç Kredisi Nasıl Alınır?

Bankalar artık tüm ihtiyaçlarımız doğrultusunda kredi tahsis etmektedir. Konut kredisi, araç kredisi, bireysel kredi, ticari kredi, ihtiyaç kredisi, evlilik kredisi hatta bayram kredisi. Durum bu şekilde olunca parasal problem yasadığımız dönemlerde bankalardan bu anlamda belli faiz oranlarıyla destek almamız mümkün olur.

Günümüz şartlarında nakdi sıkıntı yasadığınızda yardımınıza doğrudan ve dolaylı yoldan nakit destekleriyle bankalar koşar. Belirlenmiş faiz oranlarıyla sundukları kredi kartı K.M.H(kredili mevduat hesabi ya da esnek hesap ) gibi bireysel ve ticari ürünlerle ihtiyaçlarınızı karşılamanıza yardımcı olurlar. Bu ürünlerden en önemlisi az önce de saydıklarımızdan biri olan kredidir. Kredi türleri arasındaki en yaygın tahsis edilen ise ihtiyaç kredileridir.

Daha önce herhangi bir bankanın kredi tahsis sürecine taraf olduysanız bir takım süreçler ve onaylar gerektiğine şahit olmuşsunuzdur. Bankanın size kredi tanımlayabilmesi için belli ölçütleri tutturmanız gerekir. En başta Kredi Kayıt Bürosu siteminde (KKB) müşteri sicilinizin temiz yani belli bir puanın altına düşmemiş olması beklenir. Müşteri sicilinizi ve KKB puanınızı belirleyen faktör ise daha önceden kullanmış olduğunuz bankacılık ürün ve hizmetlerinde göstermiş olduğunuz ödeme performansıdır.

İhtiyaç Kredisi Alabilmeniz İçin Gerekli Ölçütler Nelerdir?

  • Öncelikle 18 yaşından büyük yani reşit bir birey olmalısınız
  • Kredi kayıt bürosu (KKB) kayıtlarında risk durumunuz ve geriye donuk müşteri profilinizde herhangi bir şüpheli işlem ya da istihbarat problemi olmamalı.
  • Aylık baremde ödenecek kredi taksitiniz, aynı evde yaşadığınız kişilerin toplam gelirinin % 50’sini geçmemesi gerekmektedir.
  • Sigortalı olarak çalıştığınız iş yerince bir gelir belgenizin olduğu kanıtlanmalı.

İhtiyaç Kredisi Alabilmeniz İçin Gerekli Olan Belgeler:

Her bankanın kendine özel sistemleri olduğunu bilirsiniz ama bazı işlemlerde tüm bankalar aynı işlemi yapmak zorundadır.

  • Öncelikle her bankacılık ürününden faydalanmak istediğinizde temin etmeniz gereken Nüfus cüzdanı, pasaportun aslı ya da fotokopisi ve ya sürücü belgesi getirilmelidir. (bu belgeler kimlik olarak kullanılmaktadır.)
  • Kullanıcısı olduğunuz bankanın talep etmesi durumunda adresinizi teyit etme amaçlı ikametgâh belgesi istenebilir.

Bu gereklilikleri yerine getirdikten sonra kullanıcısı kredi kullanacağınız bankaya giderek şube personelinden başvuru işlemini gerçekleştirmesini istemeniz yeterli. İnceleme sürecinin ardından ihtiyacınız olan krediyi size tahsis edeceklerdir.

Yorum yapın