Gayri Nakdi Kredi Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Gayri Nakdi Kredi Nedir sorusunu üstteki yazımızda da az çok belirttiğimiz gibi gayri nakdi şirketler tarafından geçerlidir. Gayri nakdi krediyi biraz daha geniş çaplı açacak olursak. Gayri nakdi kredi riski ortadan kaldırarak nakde ihtiyaç duymadan yapılan alışveriş olarak adlandırılabilir. Bu kredinin çeşitleri de mevcuttur. Akreditif kredi; eminim bir çoğunuz bu krediyi duymamışsınızdır. Bu kredi çeşidi ihracat ve ithalat yapılmasında büyük önemi olan ve gayri nakdi krediler arasında yerini alan kredi çeşididir. (DBS) Doğrudan Borçlandırma Sistemi bu sistem ise bankanın müşterisi adına teminatta bulunmasıdır. Yurt içi mal alış verişlerinde kullanılmaktadır. Teminat mektubu;  buna sahip olan kişiler yine bankaları tarafından garanti altına alınarak destek verilir. Bu mektupta, yer adı, tutar, tarih yer alır. Mektubun tarihi geçmediği sürece üzerindeki tutar alıcı tarafından bankadan tahsil edilir.

Gayri Nakdi Krediyi Kimler Kullanır?

Kredi genelde acil ihtiyaçlarımız için bankalardan çekilen ve de ihtiyaçları karşılayan bu konuda imdada yetişen bir destektir. Genelde bankalardan bu destek sağlanırken bankaların dışında farklı kurumlarda kredi desteği sağlamaktadır. Kredileri iki şekilde inceliyoruz. Nakdi krediler ve gayri nakdi kredilerdir. Genelde gayri nakdi kredi hakkında çok fazla bilgisi yoktur insanların. Genellikle ticari durumlarda mal veya hizmet alışverişlerinde bu alışverişlerin daha hızlı ilerlemesi için bankaların sağlamış olduğu cazip hizmetleri arasında yer almaktadır. Bu krediyi kullanmak isteyenler gayri nakdi limit şirketleri için geçerli bir durumdur. Bu nedenle ticarete faydası olan bu kredi çeşidi riskleri de azaltacaktır.

Gayri Nakdi Kredi Ne işe Yarar?

Bu kredinin ne işe yaradığını çoğu kredi kullanıcısı bilmemektedir. Çünkü çok fazla şahıslar arasında kullanılamayan yani genellikle gayri nakdi limit şirketler için geçerli bir durumdur. Peki bu kredi ne işe yarar? Birlikte göz atalım. Bu kredi öncelikle kullanım sağlayan şirketin riskini azaltacaktır. Ticareti canlı tutan bu kredi şirketlerin kendi geleceklerini hazırlamasına yardımcı olur.  Ayrıca peşin ödeme yapmak istemeyen şirketler gayri nakdi limitleri kullanmak zorundadırlar. Bu durum vadeli alışverişlerinizin önünü açmış olacaktır.  Bu durum tabi ki alıcı şirket için de yararlı olacaktır yani ani bir nakit çıkarımında bulunmadan nakitte sıkışmadan alışverişleri gerçekleştirirler.

Yorum yapın