Faize Göre Konut Kredisi Hesaplama

Konut kredisi elinde yeterli miktarda parası olmayan kişilerin ev almak için birikim yapmaları uzun sürdüğünden ve genel de bu paranın biriktirilememesi sebebiyle insanlar faiz ödemeyi göze alarak konut kredisine başvururlar. Bu konut kredilerinin önemi aslında fazladır çünkü bir insan kira da oturduğunu varsayarsak eğer kira olarak bin TL ödediğini varsayalım ancak 100 bin TL çekeceği konut kredisi için ise 1500 TL civarın da bir taksit ödemesi yapacaktır. Bin TL aylık kiraya vereceğine birikmiş bir parası var ise üzerine konut kredisinden faydalanarak kredi çekiyor ve daha uygun fiyattan ev alabiliyor. Tabi ki İstanbul izmir gibi yerlerden bu taksit miktarı ile ev almak neredeyse imkansızdır. Bu varsayım İstanbul, İzmir ve Ankara dışında ki şehirleri kapsamaktadır. Ancak durum bundan ibarettir.

Konut kredisi almak biraz sancılı bir süreçtir aslında çünkü 3 iş günü ile 10 iş günü arasın da krediniz sonuçlanmaktadır. Bunun yanı sıra başvuru yapılırken sizin hakkınız da geniş çaplı araştırma yapılması ve en önemli kriterlerden birisi de sizin kredi notunuzdur. Kredi notunuz düşük ise konut kredi başvurunuz olumsuz karşılanacaktır. Eğer kredi notunuz yüksek ancak maaşınız pek yüksek değilse yada sizden şüphe duymaları durumun da kefil isteyebiliyorlar. Konut kredisi başvurusundan önce her ihtimali varsayarak kefil bulmanız süreçte zaman kaybetmenizi önleyecektir.

Konut Kredisinde Süreç Nasıl İşler?

Süreci anlatmak gerekir ise araştırmalarınızı yaptıktan sonra başvuru yapmaya karar vermiş olduğunuz bankanın şubesine giderek konut kredisi başvurusu yapmanız lazım. Konut kredisi başvurusu için gelir belgeniz ve nüfus cüzdanınız yanınız da olması gereklidir. Kredi notunuzun da yüksek olduğunu düşünüyorsanız bu başvuruyu yapınız çünkü daha ilk an da müşteri temsilcisi sizin kredi notunuza bakacaktır. Bu sebeple kredi notunuz da yüksek ise bu sefer bankalar kredilerini güvene almak adına genel de kefil istemektedir. Ancak ödeyeceğiniz taksit tutarına oranla maaşınız yüksek ise o zaman bu kefile de gerek kalmamaktadır. Bu aşamadan sonra sizden evrakları aldıktan sonra almayı düşündüğünüz eve eksper gönderilir.

Eksper evinizi inceleyip belirli kriterlere bakarak evinizin fiyatını belirler. Bu fiyat belirlemesi sizin alacağınız konut kredisinin miktarını doğrudan etkileyen ve hatta belirleyen eksper raporu olacaktır. Eksper raporu doğrultusun da eksperin belirtmiş olduğu evin değerinin %80’na kadar olan nakit ihtiyacını verecektir. Geri kalan %20’lik nakit parayı sizin bulmanız gereklidir. Çünkü bankalar konut kredisin de almayı niyetlendiğiniz konutun en fazla %80’nı karşılarlar. Bunları da kabul ettikten sonra işlemleriniz yapılır ve tapu aşamasına geçilerek devir işlemi yapılır. Tabi ki konut kredisi borcunuz bitene kadar banka tarafından bankanın alacağı bulunan ücret yüzdesi kadar konutunuz ipotekli durum da olacaktır.

Faiz Oranına Göre Konut Kredisi Hesaplaması

Bankaların faiz oranlarını belirleyen genel anlamda merkez bankasının faiz kararlarıdır. Çünkü merkez bankasının belirlemiş olduğu faiz kararı en üst limit olur. Bankalar da bu faiz oranından genelde işlem yaparlar ancak bir çok banka kampanya sebepleri yada banka politikası olarak güncel faiz oranlarından daha düşük oranlar da kredi vermektedir. Yani bankalardan A bankası %2,5 faiz oranı ile size konut kredisi verirken B bankası size %1,7 oranın da faiz ile konut kredisi vermektedir. Bu da önemli bir faiz tutarının dengesizliği sebebi ile yanlış bankanın yanlış faiz oranı ile alacağınız kredi sebebiyle vermenize sebep olabilir.

Faiz oranını hesaplamak isterseniz eğer bankaların kendi sayfalarını ziyaret ederek faiz oranlarını inceleyebilir ve kontrollerini sağlayabilirsiniz. Bu size gerçek miktarları vermenin yanın da bir de dosya masrafı, sigorta masrafı vs. gibi ücretleri de belirtmektedir. Yani detaylı bir şekilde size faiz oranları ile hesaplama yapmaktadır. Ancak ben hesaplama yapmak istiyorsam diyorsanız da formülü verelim.

Krediyi şöyle hesaplayabilirsiniz; 100 TL kredi alacaksınız varsayalım aylık %1 faiz ile 12 ay vade ile geri ödeyeceksiniz diyelim. Krediyi aldıktan sonra ilk taksitini ödeyeceğiniz zaman 100 TL’nin %1 faizi olan 1 TL borç faiziniz olacaktır. İlk taksit miktarı 8.88 TL’dir. Bunun 1 TL’si faiz olarak alınacaktır sizden geri kalan miktar ana borcunuzdan düşecektir. İlk taksitte ödemiş olduğunuz borçtan sonra 100-7,88=92.12 TL borcunuz kalır. İkinci taksitte de borcunuz düştüğü için 92.12 TL’nin %1 hesaplanır ve bu şekilde faiz oranı belli olur. Bu her kalan ana para üzerinden faiz yüzdesine göre hesaplanır.

Ancak bankalar farklı bir hesaplama da kullanabilirler. Bankanızın hesaplama formülünü isteyebilirsiniz. Yada yaptıkları hesaplamayı grafiğe döküp size vermelerini de talep edebilirsiniz.

Yorum yapın