Ek Kart Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Ek Kart Nedir?
Ek Kart Nedir?

Ek Kart Nedir? Ek kart Limiti Ayrı mı ?

Ek kart nedir ? Ek kart kullanabilmeniz için hali hazırda kullandığınız bir kredi kartınızın olması gerekmektedir. Çünkü ek kart sizi kullandığınız kredi kartı bağlı olarak çıkarılır. Mesela eşinize, çocuğunuza ya da kardeşinize çıkartmış olduğunuz ek kartı verdiğinizde yapılan tüm harcamalar sizin kredi kartınızda çekilmektedir. Kullanmış olduğunuz kredi kartınızın limiti 5000 TL ise ek kartınızın limiti 5000 TL olmak zorunda değildir. Ek kartınızı çıkartırken limitinin ne kadar olacağını siz belirleyebilirsiniz. ( Ayrıca kredi kartı limitinizi arttırmak istiyorsanız kredi kartı limiti nasıl arttırılır yazımızı mutlaka okuyun )

Ek karttan Para Çekilir mi ?

Asıl kartta olan tüm özellikleri ek kartta da kullanabilirsiniz yani ek karttan para çekebilirsiniz.

Ek Kart Aidatı

Ek Kart İçin Aidat Ödenir Mi? Ek kartın aidatı,  yönetmelikte “…Asıl karta bağlı olarak sunulan her bir ek kredi kartının yıllık üyelik ücreti, asıl kartın yıllık üyelik ücretinin yüzde ellisini geçemez.” belirtildiği için asıl kart aidatının en fazla yarısı veya daha azı kadar olabilir. Bazı bankalar ek kart aidat ücreti almamaktadır. ( Bakınız Yıllık aidatı olmayan kartlar )

Ayrıca kredi kartları ve kredi kartı aidatları hakkında daha detaylı bilgi almak için kredi kartı  sayfamıza bakabilirsiniz.

Ek Kart Nasıl Çıkarılır?

İlk başta dediğimiz gibi ek kart kullanabilmeniz için hali hazırda kullandığınız bir kredi kartınızın olması gerekmektedir. Ek kart çıkartmak için ister banka şubesine gidip ister telefon bankacılığı ile halledip ya da internet bankacılığı ile ek kart çıkartma başvurusunda bulunabilirsiniz. Ek kart çıkaracağınız banka bilgileriniz olması gerekli koşuldur. Fakat her ek kart başvurusu yapan kişilerin başvuru sonucu olumsuzda olabilmektedir. Bana ek kart verilmesini uygun görmediği takdirde başvurunun sonucunu olumsuz olarak bildirebilir.

Ek Kart Çıkartmak İçin Yaş Sınırı Var mıdır?

Diğer banka kartlarını çıkartırken de 18 yaşını doldurmuş olmanızın istendiği gibi ek kart çıkartılırken de 18 yaşını doldurmuş olmanız gerekmektedir. Bazı anne babalar ek kart çıkartarak çocuklarına vermektedir. Böyle bir durum yapılacaksa eğer çocuğunuz 18 yaşından küçükse ancak siz ona ek kart vermek istiyorsanız aile muvafakat belgesi oluşturup vermeniz takdirde ek kart çıkartabilirsiniz.

Ek Kart Çıkartmak Ücretli Midir?

Neredeyse çoğu banka ek kart çıkartma hizmeti sunmaktadır. Bu hizmetten yararlanmak için herhangi bir ödeme yapmanıza gerek yoktur. Fakat yıllık kart aidatlarını ödemeniz gerekmektedir.

Ek Kart Çıkartmanın Bir Sınırı Var Mıdır?

Bankadan bankaya ek kart çıkartma sınırı değişmektedir. Ancak bildiğimiz kadarıyla ek kart çıkartma sınırı genellikle 10 adettir.

Ek Kartın Özellikleri Nelerdir?

  • Kredi kartı sahiplerinin sahip olduğu bütün avantajlardan ek kart sahipleri de yararlanabilir.
  • Kredi kartı numarası ile çıkartılan ek kart numaraları çoğunlukla aynı olur.
  • Bazı bankalar ek kart sahiplerine ayrı avantajlar verebilir.
  • Ek kart sahibinin yaptığı harcamaların ekstresini asıl kredi kartı sahibi kendi ödemelerinde görür.

Ek Kart Ödemesi Nasıl Yapılır?

Ek kart ekstresi ayrı mı gelir?  Ek kart, ana kart ile aynı limiti kullanıyorsa ek kart ile ana kartın borçları ve hesap kesim tarihleri aynı oluyor. İsterseniz ek kartın hesap kesim tarihin değiştirerek farklı tarihlerde ödeme de yapabilirsiniz. ( Kredi kartı hesap kesim tarihinizi değiştirmek istiyorsanız kredi kartı hesap kesim tarihi nasıl değiştirilir yazımızda detaylı olarak hesap kesim tarihini nasıl değiştireceğinizi anlattık.)Ek kartın borcundan dolayı ana kart, ana kartın borcundan dolayı da ek kart kapatılabilir. Bu yüzden ek kart ödemelerinizi zamanında yapmanızı tavsiye ediyoruz.

Ek Kart Borcundan Kim Sorumludur?

Asıl ( ana ) kart sahibi, ek kartın borcundan da sorumludur.Kredi kartı kullanırken sorun yaşamak istemiyorsanız Kredi kartı kullanırken nelere dikkat etmeniz gerekenler yazımızı mutlaka okuyun !

Ek kart Kime Teslim Edilir?

Ek kart kime teslim edilir sorusunun cevabı kredi kartları kanunda“…Kart çıkaran kuruluşlar, banka kartı ve kredi kartlarının asıl kart hamiline teslim edilmesini sağlayacak önlemleri almak, reşit olmayan ek kart hamilleri adına düzenlenen banka ve kredi kartlarının asıl kart hamillerine teslimini sağlamakla yükümlüdür.”  denilerek verilmiştir.

Ek Kartlarda Puan ve Mil Kazanımı

Bankadan bankaya değişmekle birlikte birçok banka asıl karta sağladığı puan, mil ve diğer avantajları ek kartlar içinde sağlamaktadır. Bazı bankaların ek kartları asıl kart kadar puan ve mil kazanırken, bazı bankalarda ise asıl kart ek karttan daha fazla puan ve mil kazandırmaktadır.

Yorum yapın