Denizbank Kimin, Hangi Ülkenin?

Denizbank, Zorlu Holding tarafından satın alınarak faaliyete başlamıştır. Özelleştirme kapsamında alınan banka, 1997 yılında Denizbank A.Ş olarak hizmete başlamıştır. 2006 yılında ise Dexia isimli şirket grubu bünyesine dahil olan banka, 2012 yılında Sberbank tarafından alınmıştır.

Günümüzde halen Sberbank hissedarlığıyla faaliyet gösteren Denizbank, Citibank’ın bireysel bankacılık bölümünü satın alarak bünyesine dahil etmiştir. 2013 tarihinde alınan Citi Bireysel Bankacılık Sistemleri, Denizbank bünyesinde hizmete devam etmektedir.

Denizbank Kimin ve Ortaklık Yapısı

Denizbank, 1997 yılı itibariyle kurumsal dönüşüme gitmiştir. TMSF’ye devredilen banka şubelerinin satın alınması ile gelişme sağlayan Denizbank, 2002 yılında da Tarişbank’ı bünyesine dahil etmiştir.

Aynı dönemlerde Rusya ve Avusturya’da hisse satın alımları gerçekleştiren Denizbank, esasen pek çok banka sisteminin bir araya getirilmesiyle oluşturulan bir bankadır. Günümüzde tek bir hissedarı olan banka, çok sayıda kapsamı bünyesinde barındırdığı için Türkiye’de en etkin hizmet veren bankalar arasında yer alıyor.

Sermaye hacmi ve şirket potansiyelinin yanı sıra bankacılık sektöründe ve finansal alanlarda etkin şirketlerin birleşimi ile tarihi yakın olsa da köklü bir kuruluş imajı sunmaktadır.

DenizBank Finansal Hizmetler Grubu, finansal kuruluşlarıyla da faaliyet göstermektedir. DenizYatırım, Deniz GYO, DenizPortföy Yönetimi, DenizLeasing, DenizFaktoring, Intertech, DenizKültür, Ekspres Bilgi İşlem ve Ticaret, Deniz Kartlı Ödeme Sistemleri, Açık Deniz Radyo-TV, Bantaş, Eurodeniz, DenizBank AG ve DenizBank Moscow iştiraklerini sunuyor.

Denizbank Hangi Ülkenin

Uluslararası kuruluşları Avrupa’nın farklı ülkelerinde bulunan Denizbank’ın merkezi Rusya’dır. CJSC DenizBank Moscow kuruluşuyla Rusya ile ticaret sağlayan banka müşterilerine finansman sağlanmaktadır.

Bireysel bankacılık, kurumsal ve ticari bankacılık sistemlerinin yanı sıra finans alanında da faaliyet sunuluyor. Özellikle Bahreyn’de şubeleri bulunan Denizbank, toplamda 761 şube ile faaliyet gösteriyor. Rusya’da ise Sberbank olarak faaliyet gösterilmektedir.

Sberbank Of Russia’nın sahibi olduğu Denizbank, %99,85 pay oranı ile Rusya merkezli bir banka kuruluşudur. Toplam sermaye hacmi 3.331.211.134 TL olarak belirtilmektedir.

Denizbank Güvenilir mi?

Türkiye’de özel bankacılık alanında faaliyet eden ve güvenilir olarak nitelendirilen bankalar arasında yer alır. Bankacılık sistemlerinin tamamıyla hizmet veren Denizbank, özel bankalar arasında oldukça etkin faaliyet gösteren bankalar arasında yer alıyor. Bankanın kuruluş yapısı ve Türk bankacılık sistemine etkin hizmetler sunulması ve devralınan pek çok bankanın müşterileriyle satın alım sağlanması, Denizbank’ın bugünkü performansını oluşturmuştur.

Tercih edilen bankalar arasında üst sıralarda bulunan Denizbank, kredi finansmanları, bankacılık birimleri ve finans kuruluşları ile çok sayıda müşteri sayısına sahiptir. Sberbank of Russia’nın de uluslararası alanda nitelikli kuruluşlar arasında yer alması, Denizbank’ı güvenilir kılan unsurlar arasındadır.

2018 yaz aylarında Denizbank’ın, Emirates NBD Bank’a satılacağı ve büyük oranda anlaşmalar sağlandığı haberler arasında yer almıştı. Ancak 2019 yılında şirket yapısında herhangi bir değişiklik olmadan Sberbank olarak faaliyet sürdürüyor.

Yorum yapın