CVV Kodu Nedir? Kartın Neresinde Yazar?

Elektronik kart sistemleri olarak adlandırılan banka kartları, üst kısımlarında doğrulama kodları ile dizayn edilir. Kredi kartları, Visa logolo bankamatik kartları veya para kartlarında bulunan CVV kodu, kartların ekstra güvenlik şifreleri olarak nitelendirilebilir.

CVV kodu özellikle internetten yapılan işlemlerde kullanılır. Dijital sistemlerde güvenlik sağlamak için tüm kredi kartlarında uygulanan bir yöntemdir.

CVV Kodu Ne İşe Yarar?

İnternet alışverişlerinde ve online transferlerde ödeme güvenliğinin sağlanması için kullanılan CVV kodları; Card Validation Value olarak bilinmektedir. Elektronik sistemlerde ödeme güvenliği olarak kullanılır.

Master Card ve Visa özelliğinde dizayn edilen tüm kartlarda; CVV, CVC, CID, CVV2 veya CVC2 gibi farklı kodlarla yer almaktadır. Online alışverişlerde dolandırıcılığın önlenmesi için geliştirilen bir sistemdir.

Yüksek güvenlik faktörü olarak kullanılan CVV kodları, bankalar tarafından her karta özel olarak numaralandırma sistemiyle tasarlanır.

CVV Kodu Nasıl Kullanılır?

Dijital alışverişlerde sunulan kart bilgisi kısımlarından biridir. Sanal klavye veya sistem menüsünden girilerek kullanılan kredi kartı bilgileri, ad ve soyadın dışında kart numarasıyla kullanılır.

Kredi kartının numarası, son kullanım tarihi ve kart üzerinde yer alan CVV kodu girilerek kullanılır. CVV kodu aynı zamanda güvenlik kodu olarak bilinir. İnternet alışverişlerinde, güvenlik kodu yazılı olan kısma girilerek kullanılır.

CVV Kodu Nerede Yazar?

Kredi kartlarının ve banka kartlarının yüzeyinde yer alan CVV kodları, kartların arka yüzeyinde yazar. Arka kısımda bulunan bandrol üzerinde 4 haneli ve 3 haneli iki sayı grubu bulunur. İkinci kısımda yer alan ve 3 haneli olan rakam grubu, kartın CVV kodudur.

Online sistemlerde alışveriş yaparken, CVV, CVC kodu ya da güvenlik kodu yazan kısma, kartın arka yüzeyindeki 3 haneli kod girilmelidir. Kredi kartları veya bankamatik kartlarının arka bant kısmında bazen daha uzun rakam dizilimleri bulunmaktadır.

Kartların özelliklerine göre belirlenen bu rakamlardan daima son 3 hanesi, güvenlik kodu olarak kullanılmaktadır. Genellikle kredi kartlarının ilk alımlarında imza için sunulan arka bant kısmı, güvenlik kodunun yer aldığı bölümdür.

CVV Kodu Silinmiş Olan Kartlar

Kredi kartı üzerinde güvenlik kodu silinmiş olan kartlar, kullanımı etkilememektedir. Kart kodu silinmiş olan kredi kartları da online alışverişlerde CVV kodu girilerek kullanılabilir.

ATM kullanımlarında veya mağazalarda, reel alışverişlerde kullanıldığında gerekli olmayan CVV kodu, sadece internet alışverişlerinde gereklidir. Dünya Para sisteminden, çalıştığınız bankanın müşteri hizmetleri numarasını veya erişim yöntemlerini inceleyerek, CVV koduna dair bilgi alabilirsiniz.

Kartını kullandığınız bankanın çağrı merkezini arayarak, müşteri temsilcisinden yeni bir kart talebinde bulunabilirsiniz. Kredi kartlarının CVV kodları her karta özel olarak dizayn edilir. Kartın CVV kodunu hatırlamayanlar için yeni bir güvenlik kodu yerine yeni bir kart verilmektedir.

Diğer bir yöntem olarak sanal kart kullanılabilir. Yeni bankacılık sistemlerinde sunulan sanal kredi kartları, tek kullanımlık olarak dizayn edilen kart türleridir.

CVV2 Kodu

CVV kodu silinenler, kodu unutanlar için sunulan CVV2 kodu, ilk kart alımlarında sunulmaktadır. Sanal kartlar için geliştirilen CVV2 kodları, kredi kartı ya da banka hesap kartı alırken verilen sanal kart kodudur.

CVV2 kodları, banka tarafından verilmekte ve 4 haneli olarak hazırlanmaktadır. Sanal kart kullanımlarında ekstra güvenlik için kullanılabilir. CVV kodu silinmiş olanlar ve CVV kodunu bilmeyenler, mobil bankacılık sisteminden sanal kart oluşturarak online alışverişlerini devam edebilirler.

Sanal kartların kullanımı yine CVV kodları gibi kullanılmaktadır. Mobil bank veya internet bankacılığı sisteminden, sanal kart numarası ile doğrudan kullanım sağlanabilir.

Yorum yapın