Citibank Kimin, Hangi Ülkenin?

Citibank, Türkiye bankacılık sektörüne 1975 yılında başlamıştır. 100 üzerinde ülke faaliyeti ile uluslararası bankacılık sistemi sunan Citibank, son yıllarda Türkiye’de çok aktif olmayan bankalar arasındadır.

1981 senesinde Türkiye’de banka şube sistemine başlayan kuruluş, ilk yıllar itibari ile daha çok kalkınma projelerinde yer almıştır. Kredi ve finansman destekleriyle baraj, otoyol ve santral yapımlarında rol almış bankalar arasında yer alıyor.

Amerika’nın ilk yerel bankalarından biri olan Citibank’ın merkezi New York’tadır.

Citibank Kimin ve Ortaklık Yapısı

98 senesinde ticari alanda faaliyete başlayan Citibank, kurumsal bankacılık alanı ve ticari müşterilere hizmet sunmaya başlamıştır. Kredi opsiyonlarının yanı sıra hazine ürünleriyle iç ve dış ticarette finansman destekleri sağlamış bir bankadır.

Altı kıtada etkin bankacılık hizmetleri sunan Citibank, menkul kıymet saklama ve kurumsal finansman alanlarında faaliyet gösteriyor. Banka şubelerinin yanı sıra telefon ve dijital bankacılık sistemleriyle hizmet vermektedir. Ancak bireysel müşteriler için değil ticari ve kurumsal müşteriler için CitiDirect Online sistemi ve CitiService sistemleriyle faaliyet gösterilmektedir.

Şişli merkez ofisiyle Cıtıbank A.Ş olarak faaliyet gösteren bankanın yönetim kurulu başkanı Marc Raul Marie Luet ve yönetim kurulu başkan vekili Christopher Anthony Teano’dur.

Citibank Hangi Ülkenin

Global bankacılık alanında faaliyet gösteren Citibank, New York merkezli bir Amerikan bankasıdır. 1812 yılında kurulan City Bank of New York, Samuel Osgood tarafından kurulmuştur.

1863 yılında ulusal bankacılık sistemine geçen banka, National City Bank of New York ismiyle hizmet vermeye başlamıştır. Amerika bankası olan Citibank, Citi Group bünyesinde faaliyet gösteriyor. Citigroup yönetim kurulu başkanı ise Michael O’Neill olarak bilinmektedir. Citigroup’un CEO’su ise Michael Corbat’tır.

Citibank Güvenilir mi?

Dünya’nın pek çok ülkesinde etkin ve aktif hizmetler veren Citibank çok sayıda finans kuruluşunu da bünyesinde barındırır. Citibank; Banamex, CitiMortgage, CitiBranded Cards, Citi Private Bank, Citibank India ve Citi Securities & Banking şirketleriyle farklı kıtalarda finans ve bankacılık hizmetleri sunuyor.

Citigroup dahilinde ayrıca; Nikko Citigroup, Railmark Holdings, Salomon BIG, Sedna Finance şirketleri bulunuyor. 200 yıllık geçmişi olan Citibank, global alanda güvenilir bankalar arasında yer alıyor.

Citibank Türkiye, kurumsal ve ticari alanlarda faaliyet gösteren bir banka sistemine dönüşmüştür. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu tarafından faaliyetleri değerlendirilen Citibank, 2013 yılından bu yana Türkiye’de aktif değildir. Şube sayısını azaltan Citibank’ın günümüzde 3 şubesi bulunuyor.

www.citibank.com.tr web sitesinde halen aktif ticari ve kurumsal bankacılık sunan Citibank, Dünya çapında güvenilir bankalar arasında değerlendiriliyor. Ancak bireysel bankacılık alanında da Türkiye’de etkin hizmetler sunmadığı için çok fazla faaliyetlerinden bahsedilmemektedir.

Türkiye’de faaliyet gösteren tüm bankaların denetimi, BDDK tarafından yapılmaktadır. Citibank’a dair bankacılık düzenleme konularında, denetlemeye aykırı herhangi bir BDDK beyanı bulunmamaktadır.

Yorum yapın