Cepbank Nedir, Cebe Havale Nasıl Yapılır?

Bankalar, birbirleri ile rakip edebilmek için her geçen gün yeni sistemler geliştirmekte. Teknoloji çağında olduğumuz şu günlerde artık bankalarında dijital çağa ayak uydurduklarını görüyoruz. Şubeye gitmeden bir hemen hemen tüm bankalarda sona ermiş, birçok bankacılık işlemi mobil ve internet bankacılığı üzerinden yapılabilir hale gelmiştir. Para transferi konusunda havale ve EFT’yi çok sık kullanıyoruz. Ancak; herhangi bir bankada hesabı bulunmayan kişilere para transfer etmek istediğimizde birçok sorunla mücadele etmek durumunda kalıyoruz.

Teknolojinin gelişmesi ile artık bu soruna da çare bulunmuş durumda. Cepbank, Cebe Havale seçeneği ile herhangi bir bankada hesabı bulunmayan kişilere saniyeler içerisinde para gönderin işlemi yapabilirsiniz. Para transfer işlemi banka hesapları arasında değil de kişinin cep telefon numarası üzerine yapılmaktadır. Cepbank ile para göndereceğiniz zaman karşıdaki kişinin cep telefon numarası ve T.C. Kimlik numarasını bilmeniz yeterlidir. Üstelik para gönderen kişi sizseniz şubeye gitmeye bile gerek yok. Mobil uygulama ve internet bankacılığı üzerinden oldukça kolay bir şekilde Cepbank ile para gönderimi yapabilirsiniz.

Cepbank Nedir?

Cepbank olarak bilinen Cebe Havale, aynı havale ve EFT gibi elektronik ortamda gerçekleşmektedir. Şu an için ülkemizde bulunan bankaları hemen hemen tamamı Cepbank üzerinden para gerçekleştirilmesini izin vermektedir. Cebe Havale ile banka hesabı olmayan bir kişiye para göndermek için öncelikle çalıştınız bankanın bu sistemi kullanıyor olması gerekiyor. Yapılan işlemler sonrasında bankanız gönderdiğiniz tutara göre birkaç lira komisyon ücreti talep edebilir. Tabii her bankanın komisyon talep ettiğini söylemek doğru olmaz.

Bazı bankalar Cebe Havale yaparken karşıdaki kişinin hem T.C. kimlik numarasını hem de cep telefon numarasını ister. Ama bazı bankalar sadece karşıdaki kişinin telefon numarasını isteyebilir. Bu nedenle para gönderme ekranında talep edilen bilgilere doğru bir şekilde okumanız önemlidir. Cepbank çok fazla bilinmese de oldukça hızlı ve güvenilir bir para transfer yöntemidir. Bu yöntem sadece banka hesabı olmayan kişiler için geçerli değildir. EFT saati geçmesi durumunda karşınızdaki kişiye bu yöntem üzerinden de para gönderebilirsiniz. Cebe Havale, haftanın 7 günü 24 saat aktif bir hizmettir.

Cebe Havale Nasıl Yapılır?

Dünya Para olarak sizlere Cepbank hakkında bilgiler vermeye çalıştık. Cebe havale yöntemi ile nasıl para transfer edeceğiniz hakkında bilgi verecek olursak; ilk olarak bu ödeme yöntemi üzerinden para transferi yapacak kişinin kesinlikle internet bankacılığı kullanıyor olması gerekiyor. Transfer işlemini hem internet bankacılığı hem de mobil bankacılık üzerinden sorunsuz bir şekilde yapabilirsiniz. İnternet bankacılığı üzerinden hesaplarına giriş yapan kişiler, işlemler menüsünde cebe havale ya da Cepbank şeklinde bir menü olduğunu Görecekler. Genellikle para transferi menüsünün alt kategorisi içerisinde de olabiliyor. Menünün bulunduğu yer bankadan bankaya değişiklik gösterebiliyor. Cepbank ya da cebe havale kısmına girildiğinde para gönderilecek kişinin cep telefon numarası ve T.C. Kimlik Numarası yazılması istenecek. Tabii bu bölümdeki talep edilen bilgiler de bankadan bankaya değişiklik gösterebilmekte.

Cepbank ile para gönderirken belirli alt limitleri bulunduğunu bilmeniz gerekiyor. Örneğin; para göndermek için gereken minimum tutar 20 TL iken maksimum tutarın 1000 TL olarak belirlendiğini söyleyebiliriz. 1000 TL ve üzeri para göndermek istenildiğinde birden fazla Cepbank para transferi oluşturmanız gerekecek. Karşıdaki kişi kendisine gelen iki farklı referans numarası üzerinden para çekimi yapabilecek.

Cebe havale yöntemi ile para gönderimi yapıldığında karşıdaki kişinin cep telefonu numarasına bir mesaj gönderilir. Bu mesaj içeriğinde “Dünya Para kişisi size Ziraat Bankası Cebe Havale üzerinden para gönderdi. Parayı çekebilmek için gerekli olan Referans şifresi:1234” şeklinde olmaktadır. Tabii bu mesajın içeriği de her bankaya göre değişiklik gösterebiliyor. Bu nedenle cebe havale yönteminde para gönderimi yapılırken cep telefon numarası isteniyor. SMS ile gelen kod olmadığı sürece maalesef para çekim işlemi yapamazsınız. Para çekme işlemini para gönderen kişinin çalıştığı bankanın ATM’si üzerinden yapmanız gerekiyor.

Yorum yapın