Bitcoin Nasıl Kazanılır?

Bitcoin Nasıl Kazanılır
Bitcoin Nasıl Kazanılır

 

Bitcoin kazanmak için hisse senedi alınması ve ilerleyen zamanlarda bu hisse senetlerinin satışa sunulması gerekir. Bitcoin kazanmak için dikkat edilmesi gereken en önemli durum, hisse senetlerinin piyasa değerini takip etmek ve hisselerin değer kazandığı esnada satışı gerçekleştirmektir. Bitcoin kullanımı için cep telefonlarına, tabletlere ya da bilgisayarlara “Bitcoin Cep Cüzdan” uygulamasının indirilmesi gerekmektedir. Bitcoin cep cüzdan uygulamasının çalışma sistemi, e-posta sistemi gibidir ancak, sadece para transferi işlemleri için kullanılmaktadır. Cep cüzdan numarası, arkadaşlara ve para transferi yapacak tüm çevreye yayılmalıdır. Cep cüzdan numarası yazılıp gönderilecek Bitcoin limiti belirlendikten sonra, para gönderme işlemi tamamlanacaktır. Böylece cep cüzdana gelen Bitcoin blokları nakde çevrilip, banka hesabına aktarılabilir.

Bitcoin Blok Zincir Uygulaması Nedir, Ne İşe Yarar?

Bitcoin blok ağının kullanım amacı, Bitcoin limitlerinin paylaşılmasını sağlamaktır. Karşılıklı olarak onaylanan Bitcoin alım satım işlemleri, Bitcoin blok zincirlerine dahil olmaktadır. Bitcoin blok zincirleri belirlendikten sonra, Bitcoin limitleri kullanıma açılmakta ve satışa sunulmaktadır. İsteyen kişiler, blok zincirlere dahil ettikleri Bitcoin limitlerini banka hesabına aktarıp paraya çevirebilir. Bitcoin cüzdanlarının hesaplanması, içerisindeki limitin harcanması ve yeni işlemler, blok zincirler sayesinde yapılmaktadır.

Bitcoin İşlemleri Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Bitcoin işlemleri, Bitcoin cep cüzdanları arasında yapılan her bir transferi yansıtmaktadır. Bitcoin işlemlerinin özellikleri aşağıda detaylıca açıklanmıştır:

  • Özel Anahtar: Bitcoin cüzdanlarıyla karşı tarafa transfer yapıldığı zaman, Bitcoin zincirlerinden “Özel Anahtar / Kaynak” adında bir bölüm saklanır ve bu bölüm içerisindeki bilgiler parçalanır. Bu işlemin yapılma amacı, para transferi işlemlerinin şifrelenmesini sağlamak ve cep cüzdan işlemi için matematiksel kanıt oluşturmaktır.
  • İmza: Bitcoin cep cüzdan işlemi bir kez onaylandıktan sonra, başka kişiler tarafından değiştirilmemesi için imza modeli kullanılmaktadır. Bitcoin imzası sayesinde, cep cüzdanlar arasındaki para transferleri şifrelenir ve koruma altına alınır. Dışarıdan yapılmak istenen herhangi bir müdahaleye karşı, cep cüzdanları ve Bitcoin bloklarını koruma altına almaktadır.

Bitcoin para transferi onayı yapıldıktan sonra belirtilen işlemler ortaya çıkar. Yapılan işlemlerin tamamı, kullanıcılar arasında yayılmaktadır ve en fazla 10 dakika içerisinde, transfer işlemleri tamamlanmaktadır.

Bitcoin Hesabı Yönetirken Şeffaflık Uygulamasına Dikkat Edilmelidir!

Bitcoin şeffaflık uygulaması, hesabın anonim şekilde insanlara açık olmasını sağlamaktadır. Hesabın kime ait olduğu belli olmasa da hesabın içerisinde yer alan Bitcoin bakiyesi, herkes tarafından görülebilir. Bu durumda, hesaplar art niyetli kişilerin saldırılarına maruz kalabilir. Kamuya açık Bitcoin hesaplarını koruma altına almak için yapılması gereken işlemler şu şekildedir:

  • Kamuya açık Bitcoin hesabı, devamlı olarak kullanılmamalıdır.
  • Sık sık yeni Bitcoin hesabı açılmalı ve işlemler o hesaplara aktarılmalıdır.
  • Bir adet hesap içerisinde, yüklü miktarda Bitcoin limitinin bulunmaması gerekir.
  • Bütün Bitcoin limitleri bir hesapta toplandığında, hesaplar saldırıya uğrayabilir. Bitcoin güvenliğini sağlamak için birden fazla hesap oluşturulmalı ve Bitcoin limitleri, hesaplara pay edilmelidir.

Bitcoin İşlemlerinin Genel Özellikleri ve Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar

Bitcoin işlem özellikleri ve Bitcoin kullanırken dikkat edilmesi gereken durumlar şunlardır:

  • Bitcoin para ağı, bankalar ve farklı para kanallarından daha hızlıdır. Bitcoin ile yapılan para transferi işlemleri onaylandığı andan itibaren, en fazla 10 dakika içerisinde transfer tamamlanacaktır.
  • Özellikle yurt dışı para transfer işlemlerinde, bankalar ya da farklı para transfer ağları tarafından işlem ücreti kesintileri yapılmaktadır. Bitcoin kullanarak, yurtiçi ve yurt dışı para transferlerini ücretsiz şekilde gerçekleştirmek mümkündür.

Bitcoin kullanımında dikkat edilmesi gereken en önemli konu, gönderilen Bitcoin limitlerinin geri ödemesinin talep edilememesidir. Bitcoin işlemleri saklı tutulduğundan, kimsenin kimse üzerinde hak iddia etme şansı bulunmaz. Bir hesaba para gönderdikten sonra, o paranın geri ödenmesi için Bitcoin işlemi talep edilememektedir. Aynı şekilde yanlış bir Bitcoin hesabına para transferi yapıldığı zaman da bu Bitcoin limitlerinin geri alınması mümkün değildir. Gönderilen limitlerin geri alınabilmesi için transfer yapılan hesap sahibinin, aynı limitleri iade etmesi gerekir.

Yorum yapın