Bankada Unutulan Para Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Günümüzde artık banka hesabı olmayan insan çok azdır. Hatta bir tane ile sınırlı kalmayıp birden fazla banka hesabı açabiliyor ve işlemlerimizi gerçekleştiriyoruz. Açmış olduğumuz bir çok banka hesaplarını kullandıktan sonra bir diğerine geçerken içeride bazen para unutabiliyoruz. Bundan dolayı bir çok insan bankalarında paralarını unutup unutmadığını sorgulamak istemektedir. Peki bu unutulan para sorgulama işlemleri nasıl yapılıyor şimdi onlara bakalım.

Her yıl unutulan paraların hesaplarına ait listeler Türk Bankalar Birliği tarafından yapılmaktadır. Böylece bankalarda unutulan ve zaman aşımına uğrayan paralarınızı internet üzerinden sorgulatabilirisiniz. Yapmanız gereken tek şey isminizi ve diğer yapılması gereken adımlar ile beraber  güvenlik bilgilerini girerek bankanızda ne kadar paranız kalıp kalmadığını sorgulatabilirsiniz. Diğer bir öğrenme yöntemi ise, eğer önceden hesap açtığınız bankanızı hatırlıyorsanız, bankayla iletişime geçerek paranızın kalıp kalmadığını bu şekilde de sorgulatabilirsiniz.

Bankada unutulan paranın miktarı nasıl öğrenilmektedir?

Bankalarda unuttuğunuz paraların ne kadar olduğunu Türk Bankalar Birliği tarafından yayımlanmış olan listelerden öğrenmek mümkün değildir çünkü kuruluşlar miktarları belirtmemektedir. Bu yüzden bankada ne kadar paranızın kaldığını öğrenmenizin tek yolu o bankanız ile iletişime geçmektir. Bu yüzden de banka şubesine başvuru yapmanız gerekmektedir. Yani, yayımlanan listedeki bankanızı öğrendikten sonra o bankanıza başvuru yaparak şubeye gitmelisiniz. Şubeye gitmeden önce mutlaka kimlik kartınızı yanınıza almalısınız. Böylece bankanızda ne kadar para kaldığınızı öğrenmeniz mümkün olacaktır.

Bankalarda Unutulan Para Ne Zaman Geri Alınabilmektedir?

Bankalarda unutulan paranızı geri almak için yapmanız gereken ilk şey banka şubesine başvuru yapmaktır. Daha sonrasında size verilen süre içerinde paranızı geri almak mümkün olacaktır. Bu süre en geç 3 veya 4 ay olarak bilinmektedir. Bu süre içerisinde paranız size bankalarınız tarafında iade edilmektedir.

Bankadan Unutulan Paraya Ne Oluyor?

Bankada unutulan paralar bazen zaman aşımının çok olmasından dolayı bankanızda olmayabilir. Yasalara göre eğer bir para 10 yıl kadar bir zaman aşımına uğradıysa bu para TMSF’e aktarılmaktadır. Ayrıca unutulan paraların oldukça fazla olmasından dolayı bu işlemlerin uygulanması zorunlu hale gelmiştir. Bu yüzden eğer paranızı sorgulattığınızda banka hesabınızda görmüyorsanız paniklemenize gerek yoktur.

Yorum yapın