Banka Müfettiş Yardımcısı Nasıl Olunur? İşe Alım Şartları

Banka personeli olarak çalışan ve denetimden sorumlu kişilere banka müfettişi yardımcısı denilir. Müfettiş yardımcılarının, müfettiş olmadan önceki eğitim süreçleri bu şekilde nitelendirilir. Banka müfettişi olmak için banka şubelerini denetlemekte görevli olan ve banka personeli faaliyetlerini sürdüren kişiler, müfettiş yardımcısı olarak belirli süre boyunca tanımlanır.

Banka müfettişi olmak için geçen bu süreç, banka kuruluşlarının prosedürlerine göre farklılık göstermektedir. Kimi bankalarda 1 yıllık süreçken kimi bankalarda 2 yıl boyunca müfettiş yardımcılığı görevi sürdürülür. Peki müfettiş yardımcısı nasıl olunur? Müfettiş nasıl olunur?

Banka Müfettiş Yardımcısı Olmak İçin

Banka personellerinin kariyer planlaması olarak nitelendirilen banka müfettişliği, öncelikle müfettiş yardımcısı olarak faaliyet sürdürmekle elde edilir. Kıdemli müfettiş yardımcısı ile müfettişler arasında senkronize bir eğitim- öğrenim süreci sağlanır.

Müfettiş yardımcılığı süresince bilgi ve deneyim elde edilmesi gereklidir. Görevlilik sürdürülen banka şubelerinin denetlenmesi ve çözüm odaklı faaliyetler devam ettirilmesi, müfettişliğin daha hızlı elde edilmesini sağlar.

Banka müfettişliği ve yardımcısı olmak için ille de o bankada görevli, çalışan olmak gerekmiyor. Genellikle iş ilanı verilerek işe alınan müfettiş yardımcıları, bir nevi ‘’yetiştirilmek üzere personel’’ ilanları kıvamındadır. Müfettiş yardımcısı olarak doğrudan işe başlayan personeller, bankanın sunduğu opsiyona göre 1-2 sene içerisinde, müfettişliğe yükselirler.

Banka Müfettiş Yardımcısı Olmak İçin Gerekli Şartlar

Banka müfettişi yardımcısı olmak için bankaların iş ilanlarına başvurmak ve ardından banka sınavlarına girmek gereklidir. Sınavda başarılı olan adaylar, mülakattan başarılı şekilde geçerek müfettiş yardımcısı olabilirler.

Banka kuruluşlarının prosedürlerine göre sınav, mülakat ve eğitim prosedürleri farklılık göstermektedir. Müfettiş yardımcısı olmak için genellikle çok iyi derece İngilizce bilmesi gereklidir. Genellikle iki sene müfettiş yardımcılığı devam ettirilerek, doğrudan banka müfettişi olunabilir.

Müfettiş yardımcılığı sürecinden sonra yetki sınavı yapılmaktadır. Bu sınavda başarılı olan adaylar, yetkili müfettiş yardımcısı olarak nitelendirilmektedir. Bu pozisyonda da bir yıl süreyle faaliyet gösterdikten sonra yeniden yeterlilik sınavı uygulanır. Ve başarılı olan müfettiş adayları, banka müfettişi olabilirler.

Banka Müfettiş Yardımcıların Görevleri

Banka müfettiş yardımcılığına başlayan personellerin ilk görevi, banka şube denetimlerini yapmaktır. Banka müfettişi yardımcıları sadece bulundukları ilde değil tüm şubeleri denetlemektedir. Tüm şubelerde işlerin yolunda gittiğine dair denetleme, çalışma ve raporlama ile yetkilidirler.

Banka Müfettiş Yardımcısı İşe Alım Şartları

Her bankanın farklı prosedürleri olsa da genel olarak aynı şartlar sunulur. Banka müfettişi yardımcılarının 27 yaşı aşmamaları gereklidir. Üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olmak ve iyi derecede İngilizce biliyor olmak gereklidir.

Ekip çalışması ve koordinasyon becerileri yüksek, iletişimleri gelişkin olmaları gereklidir. Müfettiş yardımcılarının sürekli seyahat etmeleri gerektiği için herhangi bir seyahat engelleri olmamaları gereklidir. Yapılan yeterlilik sınavlarında ve mülakatlarda da başarı sağlanması, önemli kriterlerdir.

Yorum yapın