Banka Hesap Kapama Dilekçe Örneği

Dilekçe resmi makamlara arz ve taleplerin iletilmesinde kullanılan yazılı belgelerdir. Bir isteği bildirmek maksadıyla yazılan, altında dilekçenin açık adresi ve imzası bulunan, resmi bir makama sunulan yazı türüne dilekçe denilir. Hesap kapama dilekçesi de banka hesabının kapatılması isteğine yönelik ilgili makama yazılan dilekçelerdir.

Banka Hesap Türleri

Banka hesapları paranın saklanması, biriktirilmesi veya korunması amacıyla kullanılan güvencelerdir. Günümüzde artık yastık altı varlık korumasından ziyade bankalarda hesaplarda koruma altına alma âdeti gelişmiştir. Vadeli ve vadesiz mevcut hesabı olmak üzere iki farklı hesap türü vardır. Birikim maksatlı açılan hesaplar vadelik mevduat hesabı iken, paranın güvence altında tutulması amacı güdülen hesaplar ise vadesiz mevduat hesabıdır.

Banka Hesap Kapatma

Nitekim zaman içerisinde bireyler hesaplarını kapattırmak ister. Para bulunmadığı durumlarda da hesap ücreti ödememek için dahi kapatma durumu söz konusudur. Hesap kapatma işlemleri genellikle şubelerden yapılmaktadır. Muhakkak kimlik kartı ile başvuru yapılmalıdır. Bazı bankalar telefon yoluyla da başvuru almaktadır. Ancak çoğu banka şubeye dilekçe yoluyla kapatma başvurusu almaktadır. Dilekçe, bankanın genel müdürlüğüne yahut banka şubesine yazılmalıdır. Faks, mektup veya mail yoluyla yahut banka şubesine doğrudan başvuru ile de istenmesi mümkündür. Tamamen banka şubesinin izlekleri (prosedürler) kapsamındadır.

Hesap kapatma dilekçeleri de bilindik dilekçe mantığında ve tarzında yazılır. Tek farkı içeriğinde belirtilen arz metnindeki küçük değişikliktir. Burada en önemli husus nereye dilekçenin yazılacağıdır; Banka Genel Müdürlüğüne mi, Banka Şubesine mi?

NOT: Borç bakiyesi ödenerek hesap kapattırılacaksa MUTLAKABORCU YOKTUR” yazısı alınmalı ve ekte iletilmelidir.

Aşağıda verilen dilekçe örneklerinde boş bırakılan yerlere ilgili bireyin banka bilgileri girilmelidir. Dilekçe, bilgisayar ortamında hazırlanmalı, “Times New Roman” yazı fontu ve 12 punto boyutunda oluşturulmalıdır. Çıktı alınarak bankaya teslim edilmelidir. Bunun yanı sıra elle de yazılabilmektedir. El yazısı da kabuldür. Mutlaka ad-soyad ve imza dilekçede yer almalıdır.

Dilekçede yer alması gereken Bilgiler

  • Banka şubesi ismi ve Tarih
  • Hesap Numarası/IBAN Numarası,
  • TC Kimlik Numarası,
  • Ad ve Soyad, İMZA
  • Adres, Cep Telefonu veya Sabit Telefon.

Bazı bankalar hazır format sunarak, doldurulmasını isteyebilmekte ve ilaveten e-posta talep edebilmektedir.

Hesap Kapama Dilekçe Örneği

Banka Genel Müdürlüğüne Yazılıyorsa;

…………………………..Bankası Genel Müdürlüğü’ne

Bankanızın, ……………….. şubesinde bulunan ………… Numaralı banka hesabımın kapatılması konusunda gereğinin yapılmasını arz ederim.

Ad – Soyad

İmza

TC Kimlik No:

Tarih:

Adres: ……………………………………………………………………………………
Cep Telefonu: ……………………………………

Bankanın bağlı bulunduğu şubesine yazılıyorsa;

………………………….. Erzurum Şubesi’ne

Bankanızın, ……………….. Numaralı müşterisiyim. Banka ve şubenizde açtırmış olduğum ………./ Erzurum ………………………. IBAN Numaralı hesabımın ve bu hesaba bağlı ek hesapların kapatılmasını istemekteyim.

Gereğinin yapılmasını arz ederim.

Ad – Soyad

İmza

TC Kimlik No:

Tarih:

Adres: ……………………………………………………………………
Cep Telefonu: ……………………………………

Bilgilendirme amacıyla yukarıda yazılmış dilekçe örnekleri üzerindeki boş alanlara çalışılmakta olan banka adı, şubesi, hesap numarası, ad ve soyad, T.C. kimlik numarası, adres ve telefon numarası ve tarih eksiksiz ve doğru olarak doldurulmalıdır. Tarih, güncel yazılan günün tarihi olmalıdır.

Kullanımı aktif olmayan banka hesaplarının kapatılması, ufak da olsa ilave masraf ve banka hesap ücretlerinden kurtulmaya yardımcı olacaktır.

Örnek yazılmış bir dilekçe;

TC. Ziraat Bankası Genel Müdürlüğü’ne;

Bankanızın, Erzurum Cumhuriyet şubesinde bulunan 8526569 Numaralı banka hesabımın kapatılması konusunda gereğinin yapılmasını arz ederim.

Erhan Tunçer

İmza

19 Mayıs 2018

TC Kimlik No: 1234567896569

Adres: Dolmabahçe mah. Uygar Sultan cad. Medeniyet Apt. No: 19 D: 23 Palandöken/Erzurum
Cep Telefonu: 0532 000 00 00

Yorum yapın