Ankara Vergi Dairesi Satışa Çıkarılan Hacizli Araçlar

Rehin araçların satışı için Ankara Vergi Dairesi tarafından yapılan uygulamaları, çeşitli nedenlerle el konulan taşıtların düşük fiyatlarla satılmasını sağlıyor. Haczedilen araçların satışları; İcra Daireleri, Vergi Daireleri, bankalar ve gümrüklerden yapılıyor.

Ankara Vergi Dairesi hacizli araçlar satışı, açık artırma usulüyle yapılmaktadır. Peki ihaleler nerede yapılıyor? Hacizli araçlar ne kadar fiyattan satılıyor? Detaylar haberde yer alıyor.

Hacizli Araç Satışları Ankara

Ankara Vergi Dairesi hacizli araç satışları, belirli bir takvime göre yapılıyor. Her ay düzenlenen açık artırma satışlarında, satılmayan araçlar için tekrar ihale açılmaktadır. 1 hafta sonra yeniden açılan araç satışları, yeni bir ihaleyle satışa sunuluyor.

Uygun fiyatlarla araç satın almak isteyen kişiler, ihale takvimini takip ederek açık artırmaya dahil olabilirler. Ankara Vergi Dairesi Başkanlığı tarafından düzenlenen hacizli araçların satışı;

  • Yahya Galip Vergi Dairesi Konferans Salonu, Sırma Sokak, No.61 Siteler Ankara

adresinde yapılmaktadır. Ankara Vergi Dairse hacizli araç ihalelerinin satış birimi için verilen adres ise şu şekildedir;

  • Kızılırmak Mahallesi, 1450 Sokak, No.5.3, Oda; 2 Çukurambar, Çankaya/ Ankara

İhaleye katılmak isteyen kişiler, satışta olan araçları incelemek ve detaylı bilgi edinmek için Ankara Vergi Dairesi Başkanlığının resmi web sitesini inceleyebilirler. Hacizli olarak satışa sunulan tüm araçların fiyatları, marka ve modelleri, özellikleri veya varsa hasarları gibi bilgilerin tamamı için; www.avdb.gov.tr/hacizli/arac.asp#Top

Web sayfasından bilgi portalı sunulmaktadır. Dijital platformu inceleyerek ihale tarihleri ve mekanlarını öğrenerek katılım sağlayabilirsiniz.

Ankara Vergi Dairesi İhalesine Katılım

Hacizli araçların satışı için düzenlenen ihalelere katılmak için form doldurulması gereklidir. 6183 Sayılı kanun ile belirlenen hacizli araçların satışları için T.C kimlik belgesi fotokopileri ile başvuru yapılması gereklidir. Açık artırmaya katılmak için başvuruların; ihale takvimi başlangıç süresinden itibaren, ihalenin başlamasına 30 dakika kala başvuru yapılabilir.

İhale yapılacak salonda bulundurulan katılım formları, vergi dairelerinden de temin edilebilmektedir. Satışa sunulan taşıtların açılış fiyatları ile her katılımcı pey kartlarıyla fiyat artırımı yaparak, ihaleye katılabilmektedirler.

Hacizli Araç Alımında Harçlar

Ankara Vergi Dairesi tarafından düzenlenen hacizli araç satışlarında; özel araçlar için uygulanan %1 Kdv bedeli ve damga vergisi harcı tahsil ediliyor. Ticari araçların hacizli satış işlemlerinde ise %18 Kdv ile binde 57 oranında vergi sunuluyor. Damga vergisi harcı ve Kdv tutarını ödeyen kişiler, araç alımlarını gerçekleştirebilirler.

Hacizli taşıtların ihaleli satışlarında sunulan masraflar dahilinde;

  • Muayenesi geçmiş araçlar için ve geçen her aya %5 gecikme ücreti
  • Muayene ücretleri
  • Satış harcı ve tahsilat giderleri
  • Otopark ücreti (aracın otoparkta beklediği süre boyunca)

Hesaplanarak aracı alan kişiden tahsil edilmektedir. Ankara Vergi Daire tarafından yapılan hacizli araçların satışlarında, iptal işlemi bulunmamaktadır. Satış sözleşmesi yani araç alın tutanağının uygulanmasından sonra, satış iptali yapılmamaktadır.

Yorum yapın