Yurt Dışında Mağdur Olan Öğrenciyle Dalga Geçen Yeni Şafak Editörünün İş Bilmezliği ve Dersini Veren Yanıtlar

Yeni Şafak’ta editörlük yapan ‘gazeteci’ Taha Hüseyin Karagöz, Türkiye’den İtalya’ya Erasmus için giden bir öğrencinin yaşadığı mağduriyetle dalga geçti. Araştırmadan yaptığı paylaşıma da Karagöz’ün ders çıkarması gereken yanıtlar geldi…

Alım gücünün düşmesi, işsizliğin artması, eğitimin kalitesizleşmesi ve politik ortamın gerginleşmesi nedeniyle bu ülkeye dair yeşeren umutlarımız bir bir solmaya başladı. Gelirlerin azaldığı borçların arttığı bir yaşamla mücadele ediyoruz hepimiz.

Başımızı sokacak bir ev bulmak, insani bir şekilde yaşamamıza olanak sağlayacak bir maaş kazanmak Türkiye koşullarında giderek daha da zorlaşıyor. Bunları siz çok iyi biliyorsunuz zaten. Birçoğunuz da geleceği için kaygılanıyor.

Türkiye böylesine bir kaos ortamı yaşarken insanlar da çareyi bu ülkeyi terk etmekte buluyor. Hatırlarsınız belki bu yaz hayallerinin peşine düşen gençlerimiz tek tek yurt dışına gitmişti. Hem içimiz buruktu hem de onlar için sevinmiştik.

Gencecik, pırıl pırıl çocuklar başka ülkelerde bulaşıkçılık, bakıcılık  yapmaya razı olmuştu. Hanginizin içi acımadı ki? Bu gençleri burada barındıramamak hanginizin içine oturmadı? Benim oturdu. Kendi topraklarından kaçmanın hayalini kurdu bu çocuklar… Oturup halimize yanalım!

Emre de bu gençlerden biriydi. Kısa süreliğine de olsa yurt dışında yaşayacak olmak onu heyecanlandırmıştı ve o da herkes gibi giderken bu paylaşımı yapmıştı.

Faka geçtiğimiz günlerde 4 ile 8 ay boyunca almaları gereken hibeyi İTÜ Erasmus Ofisi’nin 2.5 aya indirdiğini ve yurt dışına giden öğrencilerin mağdur olduğunu söyledi.

Çocuklara gittikleri yerde bile rahat yok anlayacağınız!

Emre’nin bu paylaşımını gören Yeni Şafak’ta gazetecilik yapan Taha Hüseyin Karagöz, Erasmus öğrencilerinin devletin parasıyla yurt dışına gittiğini zannederek kendince dalga geçti.

Mangal bile yellenmeyecek bir gazetede çalışan Karagöz, dersine hiç iyi çalışmamış anlayacağınız… Bu paylaşımı yapmadan önce 5 dakikasını ayırıp araştırsa hibeyi devletin değil, Avrupa Birliği’nin verdiğini görürdü. Gazetecilik yapsaydı keşke! Tabii, pek işine gelmemiş. Ne gerek var canım? Söylediklerini sorgusuz sualsiz kabul edecek bir sürü insan var çünkü…

O dersine iyi çalışmamış ama kullanıcılar ona güzelce dersini vermiş.

@Pembe_panter10

@tcuzmani

@betulmu

@baabirazrengver

@Keleesssss

@ozgeekc_

@Bogamed

@ceydakizce

@Abdullah_P276

@gulsahkonakk

Ya işte bilmediğin konulara böyle atlanmaz… Haydi yorumlara!

@kagan_sarikaya_

Kaynak : Onedio

Yorum yapın