Yükselen Bir Girişim – Martı Kiralama

2018 yılında kullanıma sunulan ve gün geçtikçe popülerlik kazanan Martı uygulaması, gün geçtikçe değer kazanan bir şirket olmaya devam ediyor. Oğuz Alper Öktem tarafından kurulan Martı, ilk zamanlar yalnızca Anadolu yakasında hizmet verirken şu an hemen hemen İstanbul’un tüm bölgelerinde hizmet vermeye devam ediyor. 2021 yılı itibariyle Martı, 21 kişilik bir ekip tarafından yönetiliyor. Projenin üreticileri ise tamamen Türk mühendislerden oluşuyor. Firma; “hemen bir martı kirala” sloganıyla hizmet veriyor. Cihazlara martı adı verilmesi sebebiyle, kullanıcılar scooter kiralama yerine martı kiralama demeyi tercih ediyor.

Martı Kiralama Uygulaması Nedir?

Martı; şehir içi ulaşımı basit ve pratik hâle getiren bir telefon uygulaması olarak hayatımıza hızlı bir giriş yaptı. Uygulamanın temel mantığı şu şekilde; Android veya IOS cihazlarınıza martı uygulamasını indirerek martı scooter kiralama yapan firmadan elektrikli scooter kiralayabilir ve ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Özetlemek gerekirse; martı, elektrikli scooter kiralamanızı sağlayan bir mobil uygulamadır. Martı; yoğun trafiğin arasından sıyrılarak seyahat sürenizi kısaltmayı ve size keyifli bir yolculuk sunmayı vaat ediyor. Özellikle yaz aylarında sahil kenarlarında ve tatil beldelerinde martılar oldukça popüler. Şu an için martının kullanımı yasal düzenlemelerle kontrol altında tutuluyor. Örneğin; martı scooterlar saatte 18 kilometre hızın üzerine çıkamıyor ve azami hız sınırı 50 km/h üzerinde olan yollarda kullanılamıyor.

Martı Kiralama Nasıl Yapılır?

Martı kiralamak istiyorsanız bilmeniz gereken belli başlı kurallar var. Bunlardan ilki; Martı scooter kullanmak isteyen kişinin 18 yaş ve üzeri olması gerekiyor. Eğer kişi 18 yaşın altındaysa A1 ehliyete sahip olması gerekiyor. Ayrıca martı scooterlara iki kişiden fazla binmek ve scooter üzerinde yük taşımak kesinlikle yasak. Martı scooter kiralayan bir kişinin tıpkı motorlu taşıt kullanan bir kişi gibi tüm trafik kurallarına uyması gerekiyor. Ayrıca martı kiralama ile seyahat etmek isteyen kişinin elektrikli scooter için belirlenen yasal düzenlemelere uygun hareket etmesi gerekiyor. Kişinin kask, dizlik gibi ekipmanlar kullanması şu an için zorunlu olmasa da firma kullanıcılara bunu teşvik etmeye çalışıyor. Martı scooter ile toplu taşıma araçlarına binilmesi de yasak.

Martı Kiralama Ücretleri

Martı scooter kiralamak isteyen bir kişi, 3 lira ödeyerek elektrikli scooter kiralayabiliyor. Ardından tıpkı bir taksimetre gibi, dakika başına 75 kuruş kira ücreti kullanıcıdan talep ediliyor. Kısa bir hesapla, 10 dakikalık ulaşım için 10.5 TL’yi gözden çıkarmanız gerekiyor.

 

Udemy’nin kurucusu Eren Bali’nin hayatını ve Udemy’nin 57 yatırımcıdan reddedilmesinin hikayesini merak ediyorsanız bu yazımız hoşunuza gidebilir.

Yorum yapın