YemekSepeti Başarı Hikayesi

Nevzat Aydın Kimdir?

Nevzat Aydın ismine bildiğiniz gibi hepimiz ünlü uygulama Yemeksepsetinden aşinayız. Peki Yemeksepeti başarı hikayesi yazan ve platformun şu an CEO’luğunu üstlenen Nevzat Aydın kimdir detaylı inceleyelim.

1976 yılında İstanbul’da doğan Nevzat Aydın; başarılı öğrencilik hayatını Boğaziçi Üniversitesi’nin Bilgisayar Mühendisliği bölümü ile taçlandırdı. Kurumsal şirketlerde staj yapan Aydın, girişimciliğe her zaman ilgi gösterdi. San Francisco’da Ekonomi üzerine MBA eğitimi aldı ancak bu eğitimi tamamlamadan Türkiye’ye geri döndü. San Francisco’da geçirdiği süre zarfında Silikon Vadisi’nde vakit geçirdi ve e-ticaret start-up gelişimlerini kendisi gözlemledi. Ülkesine döner dönmez arkadaşları Melih Ödemiş, Gökhan Akan, Cem Nufusi gibi arkadaşlarına fikrini sundu ve Yemeksepeti projesini hayata geçirme kararı aldılar. Böylece 2001 yılında Yemek Sepeti Gıda ve Paz.Ltd.Şti’nin temelleri atılmış oldu. 2007 yılında Nevzat Aydın, Türkiye’nin en başarılı girişimcisi ödülüne lâyık görüldü.

Nevzat Aydın Kimdir

 

Yemeksepeti Başarı Hikayesi

Yemeksepeti hikayesi, 2001 yılında 40 metrekarelik bir ofiste 5 kişiyle başladı. Her başarılı girişim gibi, Yemeksepeti de onlarca kez başarısız oldu. İlk yıllarda anlaşmak istedikleri yaklaşık 20 restoranın tamamından olumsuz yanıt aldılar. Neredeyse 5 yıl boyunca Yemeksepeti para kazanamadı. Günlük 100’e yakın sipariş almaya başladıkları esnada Uzan Grubu’ndan Yemeksepeti ekibine bir ortaklık teklifi geldi, ancak ekip bu teklifi kabul etmedi.

Yemeksepeti Başarı Hikayesi

Yemeksepeti başarı hikayesi için kırılma noktası buradan sonra gerçekleşti. 2007 yılında azimle umutsuzluğa kapılmadan çalışan ekip, artık günde 7-8 bin sipariş almaya başladı. 2009 yılında Dubai’de Foodonclick.com ismiyle ilk kez yurtdışında hizmet vermeye başladı. 2010 yılında İzrestorana.ru adıyla Rusya’da faaliyet gösterdiler ancak Rusya’daki Yemeksepeti hikayesi çok uzun sürmedi, 2012 yılında kapatma kararı aldılar. 2010 yılında günlük 35.000’e yakın sipariş alan Yemeksepeti, iPhone için hazırladığı mobil uygulamasını yayına aldı. Mobil uygulama ile hizmet vermeye başladığı andan itibaren bir anda Yemeksepeti ziyaretçileri %50 oranında artış gösterdi. Bu yükseliş yatırımcıların gözüne çarpmış olacak ki; 2012 yılında General Atlantic gibi büyük bir yatırım fonundan tam 44 milyon liralık yatırım alındı.

Trendyol araçlı kurye maaş ve Trendyol araçlı kurye çalışma şartları hakkındaki makalemiz ilginizi çekebilir.

Yemeksepetinin Satılması

Yemeksepeti başarısı 2015 yılında zirveye ulaştı. Delivery Hero firması, tam 589 milyon dolar karşılığında Yemeksepetinin tüm hisselerini satın aldı. Bu satış, Türkiye’den satılan en yüksek değerli internet girişimi olarak tarihe geçti. Satın alan firma Nevzat Aydın’ın CEO olarak göreve devam etmesini istedi ve sözleşmeler imzalandı. 2020 yılında Nevzat Aydın, bu görevi devam ettiriyor.

Yemeksepetinin Aldığı Ödüller

Yemeksepeti, bugüne kadar uluslararası ve yerli kuruluşlardan 33 kez ödüle layık görüldü. Aldığı ödüller genelde en iyi e-Ticaret sitesi ödülleri, Girişimcilik ödülleri ve en iyi mobil uygulama ödülleri oldu.

Yemeksepetinin Alt Kuruluşları

Yemeksepeti, daha önce yemek.com alan adıyla dijital içerik üretimi konusunda faaliyet gösterdi. Bu internet sitesi bir e-Ticaret projesi değil yemek bloğuydu. Yemeksepeti başarı hikayesi daha sonra “Banabi” isimli projeyle devam ettirilmek istendi. Bu proje, yemeksepetine benzer şekilde işlendi. Yemeksepetinden farklı olarak kişilere yemek değil, gıda ve temizlik ürünü servisi yapılmaya başlandı. 2019 yılının Nisan ayında hizmet vermeye başlayan Banabi, bugün yükselişini sürdürmeye devam ediyor.

 

Yorum yapın