Wifi şifresi nasıl öğrenilir? Bilgisayar ve telefondan Modem adını, şifresini değiştirmenin yolu!

Modemini değiştiren yada farklı bir internet sağlayıcısıyla anlaşan birçok vatandaş yeni gelen modemin adını ve şifresini nasıl öğrenebileceğini araştırıyor. Diğer taraftan bir modem sahibi olan ancak şifresini değiştirmek isteyen birçok kişi ise bu işlemi nasıl yapacağını merak ediyor. Daha sağlıklı ve güvenli bir internete sahip olmak isteyenler bazı durumlarda internet adını ve şifresini değiştiriyor. Peki, Wifi şifresi nasıl öğrenilir? İşte bilgisayar ve telefondan Modem adını, şifresini değiştirmenin yolu!

Bilgisayar (Windows) Üzerinden İnternet Şifresi Öğrenme

Birçok kişi internet şifresini unuttuğu için yeni cihazlardan internete erişim sağlayamıyor. Bu şifreyi öğrenmek isteyenler ise ne yapması gerektiğini bilmiyor. Bilgisayar (Windows) üzerinden internet şifresi Öğrenmek isteyenler için adım adım ne yapılması gerektiğini anlatacağız. İnternet Şifresi Öğrenmek isteyenler,

1Görev çubuğunda bulunan Wifi simgesine sağ tıklayın

2Ağ ve İnternet Ayarları” öğesini açın.

3Çıkan sayfadan, “Bağdaştırıcı Seçeneklerini Değiştir” kısmına tıklayın.4 Açılan sayfada Wifi ağınızı bulun, sağ tıklayıp “Durum” butonuna tıklayın.

5Karşınıza çıkan bölümden “Kablosuz Özellikleri” sayfasını açın.

6 – Son olarak, “Güvenlik” sekmesine gelin ve “Karakterleri Göster” kısmını işaretleyin.
Burayı işaretledikten sonra “Ağ Güvenlik Anahtarı” yazan alandan Wifi şifrenizi öğrenebilirsiniz. 

Bilgisayardan ve Telefondan Modem Adını, Şifresini Değiştirmenin Yolu

İnternet modeminin adını ve şifresini değiştirmek isteyen birçok kişi bu işlemi nasıl yapacağını merak ediyor. Özellikle Bilgisayardan ve telefondan bu işlemi yapacak olanlar hangi adımları izleyeceğini araştırıyor. İşte, bilgisayar ve telefondan Modem adını, şifresini değiştirmenin yolu,

1Modem ara yüzüne girmek için WiFi bağlantınızın açık olduğundan emin olun.

2 Bilgisayarınız yada telefonunuz üzerinden herhangi bir internet tarayıcısını açın (Chrome, Explorer vs).

3Adres çubuğuna 192.168.1.1 yazıp “Enter” tuşuna basın.

4Eğer sayfa açılmadıysa “192.168.1.2“, “192.168.2.1” ya da “192.168.2.2” adreslerini deneyin

5 – Eğer yine modem sayfanıza ulaşamadıysanız, modemin marka ve modelini Google‘da aratarak ara yüz için gereken adresi bulabilirsiniz.

6 – Açılan sayfada kullanıcı adı ve şifrenizi girin. Bu bilgileri bilmiyorsanız internet servis sağlayıcınızı arayarak öğrenebilirsiniz.

7 – Giriş yaptıktan sonra “Kablosuz” yazan bölüme tıklayarak kablosuz ağ ayarlarına tıklamalısınız.

8 – Kablosuz ağ şifreleme ya da “Kablosuz Ağ” ayarları alanına girdikten sonra ilgili bölümlerden mevcut şifrenizi ve Wifi kullanıcı adınızı değiştirebilirsiniz.

Kaynak : Haber7