Vergi Levhası Olmadan Ödeme Almak

Sanal Pos Sağlayıcı Firma Nedir?

Her geçen gün yaygınlaşan e-ticaret siteleri, en çok da bankacılık sektörünü hareketlendirdi. Bilindiği üzere internetten yapılan satışlar için ödeme alabilmenin tek yolu sanal poslar. Sanal pos alınabilmesi için birçok firmada vergi mükellefi olma şartı bulunsa da vergi levhası olmadan ödeme almak için başvurabileceğiniz sanal pos firmaları da mevcuttur.Sanal pos sağlayıcı firmalar, belli bir komisyon veya ücret karşılığında internet sitenize ödeme formu ekliyor. Bu firmaların çalışma mantığı şu şekilde;

  • Satış yapılır, alıcı kişi kart bilgilerini sanal pos sağlayıcı firmanın sağladığı ödeme formuna girer.
  • Yapılan ödeme, sanal pos sağlayıcı firmanın hesabına geçer, size bakiye olarak yansır.
  • Biriken bakiyeler için belli dönemlerde sanal pos sağlayıcı firmalara para çekme isteği gönderilir.
  • Sanal pos sağlayıcı firma, çekmek istediğiniz rakam üzerinden yüzdelik bazda komisyon alır ve kalan miktar sizin banka hesabınıza aktarılır.

Vergi mükellefi olan kişiler, sanal pos hizmetini bir aracı kurumdan almak yerine çalışmakta olduğu bankadan temin edebilirler. Bu durumda; satış yapılması hâlinde tahsil edilen tutar içinden direkt banka komisyonu kesilir ve kalan miktar ticari banka hesabınıza direkt olarak aktarılır.

Vergi Levhası Olmadan Ödeme Almak

Türkiye’de Hizmet Veren Ücretsiz Sanal Pos Firmaları

Türkiye’de hemen hemen her banka, internet üzerinden satış yapan vergi mükellefi müşterilerine belli komisyon karşılığında sanal pos hizmeti sağlamaktadır. Ancak yüksek komisyonlarla işlem yapmak istemeyen kişiler, aracı kurumlardan hizmet alabilmektedir. Türkiye’de en çok hizmet veren ücretsiz sanal pos sağlayıcı firmalar şunlardır;

  • İyzico
  • Paytr
  • iPara
  • Esnek Pos
  • Paratika

Bu sayılan firmalar, Türkiye’de en fazla müşteri kitlesine sahip olan ücretsiz sanal pos sağlayıcı firmalardır. Size verdikleri sanal pos hizmeti için bir ücret talep etmezler ancak hepsi aracılık yaptıkları rakamlar üzerinden belli bir miktar komisyon almaktadır.

Vergi Levhası Olmadan Ödeme Alınabilir Mi?

Daha düşük iş hacimleriyle çalışan, ek gelir sağlamak isteyen ve freelance olarak çalışmak isteyen kişiler de internet üzerinden ödeme almayı talep edebilir. Vergi levhası olmadan ödeme almak elbette mümkündür ancak sağlıklı bir yol değildir. Vergi levhası olmadan ödeme almak vergi kaçakçılığı kapsamında değerlendirilebilecek suçlara yol açar ve vergi dairesi tarafından banka hesaplarınız incelenirse yüksek cezalarla karşılaşabilirsiniz.

Şirket açmayı düşünürseniz girişimci desteklerinden yararlanabilirsiniz.

Vergi Levhası Olmadan Ödeme Yapan Sanal Pos Firmaları

1. Paytr

Türkiye’de en fazla işlem hacmine sahip olan sanal pos firmalarından bir tanesidir. Bireysel olarak başvuru yapılabilir ve vergi levhası olmadan ödeme almak mümkündür. Paytr komisyon oranları %2.28 ile %3.5 arasında değişmektedir.

2. Shopier

Paytr’dan sonra Türkiye’de en fazla tercih edilen sanal pos sağlayıcı firmalardan biridir. Ayrıca Shopiper da altyapı olarak Paytr’ın altyapısını kullanmaktadır. Bireysel olarak başvuru yapılabilir. Shopier’dan ister sanal pos alarak internet sitenize entegre edebilir, ister link paylaşarak Shopier internet sitesi üzerinden direkt ödeme alabilirsiniz. Bir internet siteniz yoksa bile, shopier üzerinde mağaza açarak satış yapabilirsiniz. Sosyal medya üzerinden satış yapan ve vergi levhası olmadan ödeme almak isteyen kişiler daha çok Shopier’i tercih etmektedir. Shopier komisyon oranları %2.99’dan başlamaktadır.

3. Shopinext

Shopinext aracılığıyla tıpkı Shopier’da olduğu gibi mağaza açabilir, bu mağazada satış yapabilirsiniz. Shopinext kargo işlemleri için de size yardımcı olabilmektedir. Ayrıca isteyen kişiler bireysel başvuru yaparak sanal pos sağlayabilmektedir.

4. Payizor

Payizor, bireysel başvuru kabul eden ve vergi levhasız ödeme almak için tercih edilen en yeni firmalardan biridir. Payizor, hizmet verdiği firmalardan %3.9 oranında komisyon almaktadır. API desteği, eklentiler gibi konularda da çözüm üretmeye devam etmektedir.

 

Yorum yapın