Genel,  Kış Kampı

TÜRKİYE ‘DE KIŞIN KAMP YAPILACAK 5 YER

Havaların sıcak olması ve ortamların cıvıl cıvıl coşması sebebiyle kamp yapılacak mevsim olarak genelde yaz mevsimi tercih edilir. Koylar sahiller bu yazlıkçı gezginlerin vazgeçilmezidir. E deniz kum güneş üçlüsü olmadan kamp yapamayan kamp severlerimiz için TÜRKİYE DE YAZIN KAMP YAPILACAK BEŞ YER adlı yazımızı paylaşmıştık. Lakin bir çılgın takım daha var ki karlı tepelerde kamp yapmaya bayılır, soğuk kış günlerinde doğayla iç içe olmayı yaz güneşine tercih eder. İşte biz tam da bu karlı dağlara çamurlu yollara meydan okuyan kış kamplarının hastası maceracı arkadaşlarımız için TÜRKİYEDE KIŞIN KAMP YAPILACAK BEŞ YER isimli yazımızı derledik. Ayrıca yazın aniden sıcaktan bunalıp rakımı yüksek soğuk bir dağda nefes almak isterseniz Kışlık ekipmanlarınızı sırtınıza yükleyin şubat ayı soğukluğundaki doğa harikaları sizi bekliyor.

 Bu kar manzaralı birbirinden harika doğal mekanları anlatmadan önce birkaç önemli noktaya parmak basmakta fayda var arkadaşlar. Öncelikli olarak kış kampçılığına giderken yaza nazaran daha donanımlı araç gereçlerle hazırlanmayı unutmayalım. Isı yalıtımlı uyku tulumları, soğuk geçirmez montlar, kabanlar, eldivenler , bereler kamp çantalarında mutlaka bulunması gereken ihtiyaçlar. Gidilecek yere göre kazma kürek gibi malzemelerin gerekliliğine karar verilir. Gitmeden önce meterolojiyi de kontrol etmekte fayda var. Aniden tipiyle karşılaşırsanız işler sizin için biraz zorlaşabilir. Olur da yoğun kar yağışına yakalanacak olursanız da kendinizi çadırınızın etrafını bol miktarda kar yığınıyla duvar örerek ya da çukur kazıp kuytuluk oluşturarak dondurucu soğuktan koruyabilirsiniz.

Bütün ekipmanlarımızı ve ihtiyaçlarımızı hazır hale getirdiysek yola çıkabiliriz. Rotayı oluşturduk muhteşem manzaralara tanık olacağınız doğa harikası kamp alanlarını sizlere sunuyoruz:

1)BOZDAĞ/İZMİR

Kaynak: https://www.kampyerleri.org/izmir-kamp-alanlari/

  İzmir’ de kamp denilince herkesin aklına Eski Foça, Urla,  Seferihisar vs.  gibi yazlık kamp alanlarının bulunduğu sıcak bölgeler gelir. Biz de bu kez sizleri şaşırtalım ve rakımı 2159 olan İzmir’ in Ödemiş ilçesindeki Bozdağ köyünden bir kayak merkezi sunalım dedik.  Ormanların içinde bol oksijenli şehrin gürültüsünden kaçabileceğiniz kış kampı olarak tercih edilebilir bir kamp alanı. İzmir şehir merkezinden Ödemiş ilçesine giden otobüsler devamında Ödemişten Bozdağ kasabasına giden servislerle bu güzel kamp alanına ulaşım sağlanabiliyor. Kayak yapmayı sevenler için güzel bir haberim var. Bozdağ kamp alanlarının yanında bolca eğlenebileceğiniz bir de kayak merkezi var. Karın ve kaymanın tadını bu şekilde dilediğiniz gibi çıkarabilirsiniz.

2)MURAT DAĞI/ KÜTAHYA

kaynak: https://www.youtube.com/watch?v=xtzmyTvGXm8&ab_channel=ErdiYilmaz

  Sıcak ve soğuğu aynı anda yaşayabileceğiniz bir kamp alanı sunalım istedik.  Kütahya’ nın Gediz ilçesinde bulunan termal hamamlarının yanında bulunan kayak merkeziyle kamp alanlarında yapacağınız soğuklu sıcaklı tatil kış kampçılarının keyfini yerine getirecektir. Yaklaşık 2000 metre rakımda bulunan Sarıçiçek Yaylası Kütahya da gidilebilecek en uygun yerlerden biridir. Ocak-Mayıs aylarında bu bölgede bolca kar vardır. Karların içine gömülüp kamp yaparken termal sıcak sulara girerek kaynar sularda rahatlayabilirsiniz.

3)DAVRAZ DAĞI/ISPARTA

kaynak: https://www.kampusulasi.com/wp-content/uploads/2020/02/tent-384108_1280.jpg

  Kış kamp alanlarını anlatırken Isparta sınırları içinde bulunan Davraz Dağından söz etmeyi de unutmayalım. 2637 metre yükseklikte bulunan kayak merkezleri ve karlı kamp alanlarında hayal ettiğiniz o kış kamplarından biri sizi bekliyor. Yalnız bunun için Isparta Merkezden yarım saat kadar bir süre yol gitmeniz gerekmektedir. Davraz Kayak Merkezine ulaştıktan sonra yaya olarak veya Telesiyej kullanarak Kır Yayla diye bilinen 1944 metre rakımda bulunan düzlüğe çadırınızı kurabilirsiniz. Burada dikkat!!! Bölge askeri amaçla da kullanılmakta bu yüzden kamp yapmadan önce İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünden izin almayı unutmayın.

4)KAPADOKYA/NEVŞEHİR

  Belki de bir çoğumuz Peri Bacalarını bir kış kampı adı altında hiç duymadık . Gelgelelim Nevşehir ili sınırları içinde bulunan kamp alanları size Kapadokya da Peri Bacaları manzaralı kış kampı da sunuyor. Fakat turistlerin de yoğun uğrak bölgesi olduğu Kapadokya da çadırınızı kurabileceğiniz bir çok alan ücretli olabilir. Ulaşım konusunda Nevşehir’ den Göreme’ye giderek kamp alanlarına rastlayabilirsiniz.

5)KIZLAR SİVRİSİ/ANTALYA

kaynak: https://lh3.googleusercontent.com/proxy/9_WA43BOISZaDfYlJgva0heAxFJBT63RvVZlNnVQ-qpXy8FOgSaj6kLYnynOzeWTp9A4Vkaibuj9jaWW1usd0c2baqedHxQCEkkIk46QRg7UgjTshe1mHP5LE-qqK8NvG0Mh

 Sıcak iklimin sıcak şehri Antalya’dan soğuk bir kış kampı var sırada. Antalya’ nın  Elmalı ilçesinde bulunan Kızlar Sivrisi Batı Akdeniz’in en yüksek doruğudur ve 3070 metre yüksekliktedir. Kış aylarının çok hızlı gelip geçtiği Antalya da bu bölge yılın sadece 4 5 ayı karla kaplı olduğu için kış kampı için en ideal alanlardan biridir. Olur da Antalya da bir kış kampı yapmak isterseniz Elmalı istikametinden rota oluşturarak Büyüksöğle köyüne gelip oradan güney yollarını takip ederseniz karla kaplı kamp alanları karşınıza çıkacaktır. Çadır taşımak istemeyen gezginlerimize güzel haber alanda dağ evleri de bulunmaktadır.

Fotoğrafları değerli dostlarımızın sitelerinden alıntı yaptık. Kaynak olarak linkleri eklenmiştir. Eğer fotoğrafın kullanılmasını istenmez iseniz bizlere sahi@1kamp.com mailinden ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir