Stok Fotoğraf Çekerek Para Kazanmak

Son günlerin trend pasif gelir yöntemlerinden biri ise stok fotoğraf çekerek para kazanmak oldu. İster kendi kuracağınız bir internet sitesi üzerinde, ister yabancı menşeili platformlar üzerinde çekmiş olduğunuz stok fotoğrafları satarak para kazanabilirsiniz. Stok fotoğraf çekerek para kazanmak için görsel düzenleme veya grafik tasarım programlarına hâkim olmanız gerekmese de, bu işin de zorlukları mevcut. Ancak uyurken para kazanabileceğiniz kârlı işlerden bir tanesi!

Stok Fotoğraf Nedir?

Stok fotoğraf; 1900’lü yılların başından bu yana aktif olarak kullanılan, belli bir amaca hizmet için  veya belirli alanlarda kullanmak için lisanslı olarak satılan fotoğraflardır. Otobüs duraklarında, billboardlarda gördüğümüz reklam afişlerindeki mankenlerin çektirdiği fotoğraflar stok fotoğrafa örnek gösterilebilir. Stok fotoğraflar “ofis çalışması, manzara, moda, yemek, spor, mimari, gezi” ve benzeri kategorilerle ilgili fotoğraflar olabilir.

Stok Fotoğraf Çekerek Para Kazanılır Mı?

Belli başlı internet platformlarında stok fotoğraf çekerek para kazanmak mümkündür. Stok fotoğraflar genelde üzerinde oynama yapılmamış, shoplama işleminden geçmemiş hâlde satılırlar. O yüzden stok fotoğraf satmak için bir görsel düzenleme programı bilmenize gerek yoktur. Ancak kaliteli görseller sunabilmek adına; temel fotoğrafçılık tekniklerine hâkim olmanız gerekebilir. Ayrıca stok fotoğraf çekmek için kaliteli bir fotoğraf makinesine ihtiyaç duyacaksınız. Cep telefonuyla stok fotoğraf çekmek ya da çekmeye çalışmak etkili bir yöntem olmayabilir.

Stok Fotoğraf Satarak Ne Kadar Kazanabilirim?

Stok fotoğraf satarak para kazanmak, satış yaptığınız platforma göre değişen bir kavramdır. Fotoğrafı ister kendi çabanızla pazarlayabilir, ister internet sitelerinde satışa çıkartabilirsiniz. Stok fotoğraflarınızı internet sitelerinde satmanız hâlinde kullanmış olduğunuz pazaryerinin sizden keseceği bir komisyon olacaktır. Bu komisyon kulağa düşük gibi gelse de zaman zaman %35’leri bulabilmektedir. Ancak işin iyi yönünden bakmak gerekirse birçok platform yabancı olduğu için kazanacağınız tutar hesabınıza döviz cinsinden yatırılacaktır. Elbette bu durum bir miktar İngilizce bilme zorunluluğunu da beraberinde getiriyor. Sadece hobi boyutunda ilgilenirseniz, stok fotoğraf çekerek ayda 100 $’ın üzerinde pasif gelir elde etmeniz mümkün. Pazarlama konusunda çaba sarfederseniz bu rakam daha da yükselecektir.

Stok Fotoğraflarımı Nerede Satabilirim?

Stok fotoğraf satmak için kullanabileceğiniz birçok yabancı platform bulunmaktadır. Stok fotoğraf satarak para kazanmanızı sağlayacak en güvenli ve en kazançlı platformların bir listesini çıkardık;

Shutterstock

Listenin en başında dünya çapında en fazla stok fotoğraf satın alınan Shutterstock isimli platform yer alıyor. Shutterstock’ta fotoğraf başına para ödeme sistemi indirme sayısına dayanıyor. Yüklemiş olduğunuz görselin her bir indirmesi için 0.25 dolar ücret tarafınıza ödeniyor. Kullanıcı seviyesi arttıkça bu rakam sırayla 30 dolar, 35 dolar şeklinde artış göteriyor. Shutterstock hesabınızda 35 dolar biriktikten sonra ise paranızı çekebiliyorsunuz.

iStock

Sektörün önde gelen firmalarından biri ise iStock. iStock geçtiğimiz aylarda Getty Images firması tarafından tam 50 milyon dolara satın alındı. Burası öyle bir pazar ki; bir satıcının ayda 65.000 dolar gelir elde ettiği biliniyor. iStock da tıpkı Shutterstock gibi indirme başına kanada doları bazında ödeme yapıyor.

Photodune

Photodune, Envato bünyesinde faaliyet gösteren bir fotoğraf indirme platformu. Bilindiği üzere Envato her türlü dijital içeriğin pazarlamasını yapan bir teknoloji devi. Photodune’dan para kazanmak için de diğer platformlarda olduğu gibi bir başvuru formu imzalayarak üyeliğinizi onaylatmanız gerekiyor. Photodune’un politikalarının diğerlerine göre daha sıkı olduğunu söylemek mümkün. Photodune platformu da pazaryeri mantığında çalışıyor. Ayrıca video ve görsel tasarım yeteneğiniz varsa stok fotoğraftan para kazanmak dışında Videohive, GraphicRiver gibi platformlarda dijital ürün satışı gerçekleştirebilirsiniz.

AdobeStock

Görsel içerik devi Adobe, size görsel hazırlayabileceğiniz program hizmeti sunmak dışında oluşturduğunuz fotoğrafları satabileceğiniz bir de platform sunuyor. AdobeStock üzerinde sattığınız her görsel için %35’e kadar telif hakkı elde edebiliyorsunuz. Ancak AdobeStock’tan para kazanmak için kayıtlı bir vergi formuna sahip olmalısınız. AdobeStock’tan para çekebilmek için hesabınızda 25 dolar para birikmiş olması gerekiyor. Adobe size PayPal, Payoneer, Skrill gibi platformlardan ödeme yapıyor.

Depositphotos

Depositphotos, Türkçe yardım ekibiyle son zamanların yükselen stok fotoğraf platformlarından biri hâline geldi. Depositphotos’un internet sitesinde bulunan ortaklık programına başvuru yapabilir ve cevap bekleyebilirsiniz. Depositphotos’tan para kazanmak için yüklediğiniz görsellerin yetkililer tarafından incelenmesi ve onay verilmesi gerekir. Hesabınız tamamiyle onaylandıktan sonra bu platformda stok fotoğraf satarak para kazanabilirsiniz.

Yorum yapın