Son dakika – Barcelona’dan tarihi proje! Dudak uçuklatan rakam

Barcelona Kulübü, stadyum ve basketbol salonunun yenilenmesini içine alan dev projesi ‘Espai Barça’yı hayata geçirmeye hazırlanıyor. Proje sonunda Avrupa’nın en büyük spor ve eğlence merkezinin yapılması planlanıyor.

1.5 milyar euroluk kredi
Tanıtımda ‘Spor ve mimariyi birleştiren bu proje, üyeleri ve ziyaretçileri 365 gün ağırlayacak’ denildi. Barcelona Başkanı Laporta, kulüp üyelerinin onay vermesi halinde 1.5 milyar euro’luk kredi ile yapıma başlanabileceğini açıkladı.

Gelir yüzde 66 artacak
Laporta’ya göre proje tamamlanırsa kulübün gelirleri yüzde 66 artacak. Bu sayede kulüp tekrar en üst seviyede rekabet içinde olabilecek.

Projeyle ilgili karar 23 Ekim’de yapılacak genel kurulda karara bağlanacak.

Camp Nou 1957’de açıldı
Barcelona Futbol takımının eski stadyumu küçük gelip büyütme yapılamayınca yenisinin yapılmasına karar verildi. 1954’de başlayan Camp Nou adıyla ünlenen Barselona stadının yapımı 1957 de tamamlanmış ve açılışı yapıldı. Bu stat aynı zamanda Katalonya Milli Takımının maçlarına da ev sahipliği yaptı. 1982’de yapılacak olan FIFA Dünya Kupası maçları için geçici olarak seyirci kapasitesini 125.000’e çıkarılmıştır. Kupa sonrasında yasalar gereği kapasitesi yine düşürülmek zorunda kalınmıştır. Ama 2010 yılında yine kapasite arttırılıp oturma yerleri yenilendi. Bu arada kapasitesi 100.000 sınırına çıkarıldı.

Eğer bu planlandığı gibi başarılırsa Estadi Del Futbol Club Barcelona adlı ama halk arasında Camp Nou adıyla anılan stat Avrupa’nın en büyük üçüncü stadı olacak. Bir ve ikinci sırada ise May Day Stadyumu ile Salt Lake Stadyumu bulunuyor.

 

Kaynak : Milliyet

Yorum yapın