Rusya’dan çok konuşulacak açıklama: Bu sözler bir tehdittir! Bir açıklama da Türkiye’den

Son dakika haberi: Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, günlük basın toplantısında, Ukrayna ile yaşanan gerilime değindi.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’in Kırım’la ilgili son açıklamalarına değinen Peskov, “Parlamentoda konuşan Zelenskiy, Kırım’ın geri dönmesinin Ukrayna’nın ana hedefi ve felsefesi olması gerektiğini söyledi. Bunu Rusya’ya yöneltilen doğrudan bir tehdit olarak görüyoruz. Bu tür ifadeler Kiev’in, Rusya’nın bir bölgesine tecavüz etmek için güç de dahil mevcut tüm imkanları kullanmaya niyetli olduğu anlamına geliyor. Biz bunu böyle algılama eğilimindeyiz” ifadelerini kullandı.

PESKOV’DAN DONBASS MESAJI

Kiev’in Donbass sorununu askeri yolla çözme girişimlerini de dışlamadığını ve bunun Moskova’da endişeyle karşılandığını kaydeden Peskov, “Ukrayna hükümeti tarafından oldukça saldırgan bir söylem kullandığını, Donbass’taki kesişme hattında provokatif eylemlerin arttığını görüyoruz. Bu, Ukrayna yönetiminin Donbass’ta çözüm için askeri senaryoyu dışlamadığı, yani tek taraflı bağımsızlık ilan eden cumhuriyetlere karşı askeri faaliyetlere başlamayı dışlamadığı düşüncesini doğuruyor” ifadelerini kullandı.

ZELENSKİY NE DEMİŞTİ?

Zelenskiy parlamentoda dün yaptığı açıklamada, Kırım’ı geri almayı planladıklarını belirterek, Rusya’yla direkt görüşmeler olmadan savaşı durduramayacaklarını ifade etmiş ve ordusuz savaşı durduramayacaklarını vurgulamıştı.

Zelenskiy, Donbass için ise, “Eğer Donbas’ı geri döndürmek istiyorsak, birbirimizle gerçeği konuşmaktan korkmamalıyız” dedi.

TÜRKİYE’DEN AÇIKLAMA: KRİZ DİPLOMASİYLE ÇÖZÜLMELİ, KIRIM’IN İLHAKINI TANIMIYORUZ

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) 28. Bakanlar Konseyi Toplantısı’nda konuşan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Ukrayna’daki kriz diplomasi yöntemiyle çözülmeli. Bu çerçevede Minsk Anlaşması ve uluslararası hukuk son derece önemli. Kırım’ın yasadışı ilhakını hiçbir şekilde kabul etmiyoruz. Kırım Tatarlarına karşı uygulanan insan hakları ihlallerinin de endişe verici olduğunu dile getirmek istiyoruz” dedi.

ABD’DEN UKRAYNA’YA DESTEK, RUSYA’YA GÖZDAĞI: AĞIR BEDEL ÖDETMEYE HAZIRIZ

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, NATO toplantısının ardından Rusya’ya sert mesajlar verdi.

Rusya’nın son haftalarda Ukrayna’da potansiyel bir askeri operasyon planı için hazırlıklarını artırdığını ifade eden Blinken, “Rusya’nın Ukrayna’ya karşı önemli agresif hamleler için planlar yaptığına dair işaretlerden derinden endişe duyuyoruz” dedi.

Blinken, aynı zamanda Rusya’nın Ukrayna karşıtı sosyal medya propagandasının da 10 katından fazla bir seviyeye ulaştığının gözlemlendiğini aktararak, bunun 2014’te Rusya’nın Ukrayna’yı işgal ettiği dönem öncesindeki duruma yaklaştığına dikkati çekti.

“Şu anda Başkan (Vladimir) Putin’in işgal kararı alıp almadığını bilmiyoruz” diyen Blinken, Putin de dahil olmak üzere ABD’nin ilgili herkesle yoğun temasta olduğunu vurguladı.

Blinken, “Ukrayna’ya karşı daha fazla saldırgan davranması durumunda Rusya’ya ağır bedeller ödetmeye hazırız” ifadesini kullandı ve şöyle devam etti:

“Rusya’yı, kuvvetlerini normal, barış zamanı konumlarına döndürmek için son askeri yığınağını tersine çevirmeye, ağır silahları ve kuvvetleri doğu Ukrayna’daki temas hattından geri çekmeye, daha fazla yıldırma ve Ukrayna’yı istikrarsızlaştırmaya yönelik girişimlerden kaçınmaya ve askeri eylem planlarından vazgeçmeye çağırıyoruz.”

Blinken, “Rusya, Ukrayna konusunda çatışma yolunu izlerse, geçmişte kaçındığımız bir dizi yüksek etkili ekonomik önlemi almak da dahil olmak üzere kararlı bir şekilde yanıt vereceğimizi açıkça belirttik” değerlendirmesini yaptı ancak tedbirlerle ilgili detay vermekten kaçındı.

KAYNAK: AA, SPUTNİK

Kaynak : Haber7