Rent a Car Açmak İçin Gerekenler 2022

Rent a Car Açmak İçin Gerekenler

Rent a car açmak için ilk önce muhasebeci yardımıyla vergi mükellefiyetinin tesis edilmesi gerekir. Rent a car açma fikri olumlu sonuca bağlandıktan sonra, bayilik almak ya da bireysel firma işletmek arasında bir tercih yapılmalıdır. Bayilik almak biraz daha maliyetli olsa da, reklam maliyetleriniz düşeceği için uzun vadede mantıklı olabilir. Eğer bireysel firma açacaksanız; belediyeden ruhsat almanız gerekmekte. İşyeri açılışınızı yaptıktan sonra; “Kimlik, vergi levhası, kira kontratı, oda kayıt belgesi, faaliyet belgesi, itfaiye uygunluk raporu ve vesikalık fotoğraf” gibi resmi evraklar klasör hâlinde belediyelerin zabıta müdürlüğüne teslim edilmelidir. Zabıtalar daha sonra işyerinizde gerekli incelemeleri yapıp ruhsatınıza onay verecektir.

Rent a car açmak için belli başlı birkaç şart daha mevcuttur. Bunlardan ilki dükkan büyüklüğü. Hizmet vereceğiniz dükkanın en az 80 metrekare olması zorunludur. Daha sonra dükkanın krokisini çizdirmeli ve yine belediyeye teslim etmelisiniz. Ayrıca dükkan içerisinde LPG’li araç bulundurmanız yasak olduğundan dolayı, ya özel otopark gibi bir yer hazırlamalı ya da LPG’li araç satın almamalısınız. Peki yoğun talep gören bu sektörde rent a car açmak için ne kadar sermaye gerekli?

Rent a Car Açmak İçin Kaç Araba Gerekli?

Orta düzeyde bir rent a car açmak için 10 adet araç alımı ideal olacaktır. Günümüzde rent a car firmalarının sıklıkla kullandığı B ve C segmenti araçlar ortalama 100.000 lira ile 120.000 lira arasında değişebiliyor. Burada rent a car firmasının avantajı ise toplu alım maliyetleri ile alış fiyatını düşürmek olabilir. Genelde büyük şirketler, araçlarını toplu olarak filolar aracılığıyla piyasa fiyatının altından satışa çıkartıyorlar. %10, %15 gibi iskontolarla araç almak mantıklı olabiliyor. Yine de bir araç için minimum 80.000 lira sermaye gerekiyor. Ayrıca bir rent a car sermayesine, ilk yıl için araçların sigorta – kasko, bakım, onarım ve motorlu taşıtlar vergisi gibi masrafların cepten karşılanacağını hesap ederek bir bütçe ayırmak gerekiyor. Özetle; kazançlı bir rent a car açmak için ihtiyacınız olan sermaye 1 Milyon lirayı bulacaktır.

Eğer pasif gelir ile oturduğunuz yerden kazanmak isterseniz bu yazı size yardımcı olabilir.

Rent a Car Maliyeti Ne Kadar Olur?

Sermayeyi buldunuz, demirbaşları ayarladınız ve dükkanınızı açtınız. Peki rent a car maliyeti olarak yıllık ne kadar bütçe ayırmalısınız?

Bir rent a car için başlıca giderler şunlardır;

  • Kira
  • Personel Giderleri
  • KDV, Stopaj ve Gelir Vergisi
  • Her Araç İçin Sigorta ve Kasko
  • Her Araç İçin Motorlu Taşıtlar Vergisi

Bu durumda, olağan durumları göz önünde bulundurursak bir araç için yalnızca sigorta ve vergi için yıllık 4.000 lira maliyetiniz olacaktır. Bu, yılda 48.000 lira anlamına gelir. Kira, personel giderleri ve diğer vergisel yükümlülükleriniz ise yılda en az bir personel çalıştırmanız hâlinde 80.000 lirayı bulacaktır. Bu durumda bir rent a car maliyeti, en düşük rakamlardan hesaplanması hâlinde yıllık 130.000 lira olacaktır.

Rent a Car Kazancı Ne Kadar? Rent a Car Açmak Kârlı Mı ?

Gelelim rent a car kazancı konusuna. Piyasa şartlarını göz önünde bulundurduğumuz zaman, bir aracın günlük olarak nihai tüketiciye kiralanması için talep edilen fiyat düzeyi 200 liradan başlıyor. Yaz sezonunda ise bu fiyat 300 liradan başlayabiliyor. Sayıca fazla aracı bulunan rent a car firmaları ise şirketlere aylık olarak araç kiralayabiliyor. Aylık araç kiraları ise mevsim şartlarına göre 2500 lira ile 3000 lira arasında değişkenlik gösteriyor. Ortalama çalışma kapasitesinin %70 olduğunu varsayarsak ve 10 arabadan 7’sinin hiç durmadan çalıştığını göz önünde bulundurursak, aylık rent a car kazancı 14.000 lira ile 25.000 lira arasında değişecektir. Yıllık rent a car kazancı ise 240.000 lira olacaktır.

Rent a Car Açmak

Rent a Car Açmak Kazançlı Mı?

Rent a car firmaları, günümüzde en çok kazanan hizmet işletmeleri arasında yer alıyor. Bir rent a car firmasının gelirlerini mevsimler, ülke ekonomisi, döviz kurları gibi birçok faktör etkileyebiliyor. Peki büyük filo şirketlerinin yavaş yavaş tekele çevirdiği bu sektörde rent a car açma fikri ne kadar mantıklı? Ülkemizde dalgalanmaya devam eden araç fiyatları büyük şirketleri satın alma yerine araç kiralamaya yönlendiriyor. Araç satın almak birçok firma için daha maliyetli görülebiliyor. Bunun temel sebepleri; motorlu taşıtlar vergisi, sigorta ve kasko giderleri, bakım onarım giderleri vesaire. Bu durum kişi ya da kuruluşları rent a car firmalarıyla anlaşmaya adeta zorluyor.

 

Yorum yapın