Psikolojik destek alan depremzedelere “terapilere devam edin” önerisi

İZMİR (AA) – Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği İzmir Şubesi Başkanı ve Dokuz Eylül Üniversitesi Eğitim Fakültesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aslı Uz Baş, geçen yıl İzmir’de meydana gelen depremde yakınlarını ve evlerini kaybedenlerin psikolojik destek almaları, alanların da buna devam etmeleri gerektiğini söyledi.

Prof. Dr. Baş, AA muhabirine, depremin ardından ruh sağlığı alanında çalışan diğer sivil toplum kuruluşlarıyla, Aşık Veysel Rekreasyon alanında kurulan çadır kentte depremzedelere psikolojik destek verdiklerini hatırlattı.

Bu dönemde çok sayıda başvuru aldıklarını aktaran Baş, “Deprem gibi doğal afetlerden etkilenen bölgelerde bir şok ve travma olabiliyor. Bir yandan da duygularını ayırt edememek, çaresizlik, korku ve kaygı gibi duygular oluşuyor. Bazı bireylerde ilk zamanlardan sonra bu belirtiler de azalma görüldü ama bazıların da ise travma sonrası stres bozukluğunun semptomlarında olduğu gibi sanki aynı anı tekrar yaşamak gibi, tekrar sallanıyormuş gibi hissetmeye devam etti. Bazı depremzedelerin ise uyku bozuklukları yaşadıklarını gördük.” ifadelerini kullandı.

Deprem sonrası çoğunluğun günlük rutine dönmeyi başardığını aktaran Baş, “Kırılgan gruplarda, özellikle de depremde ailesinin bir üyesini ve evini kaybeden depremzedelerde yeni bir deprem olma ve aynı şeyi tekrar yaşamayla ilgili tedirginlikleri daha fazla ve travmaları sürüyor. Onların mutlaka uzun süre psikolojik destek almaya devam etmeleri gerekli.” diye konuştu.

“EMDR ve nefes egzersizleri yardımcı olabilir”

Prof. Dr. Baş, bir grup insanın da mizaç gereği depremden daha fazla etkilendiğini aktararak, bu gruptakilerin de destek almaları gerektiğini belirterek, şunları aktardı:

Kaynak : Haberler.com

Yorum yapın