Peak Games Başarı Hikayesi

Sidar Şahin Kimdir?

Mobil uygulama mağazalarından indirdiğimiz oyunlarda mutlaka Peak Games adını görmüşüzdür. Toon Blast, Toy Blast, Lost Bubble gibi en çok indirilen oyunların hepsi Peak Games’e aittir. Peki Peak Games hakkında ne biliyoruz? Şirketin bir Türk tarafından kurulduğunu, sıfırdan bir başarı hikayesi yazıldığını ve başarılı bir şekilde oyun devi Zynga’ya satıldığını biliyor muyuz? Öyleyse Peak Games kurucu ekibinden başlayarak Sidar Şahin kimdir inceleyelim.

Sidar Şahin Kimdir

Sidar Şahin, 1980 yılında Şanlıurfa’da doğdu. Çocukluğunu İstanbul’da geçirdi. İlkokul ve lise eğitimi hakkında pek bilgi bulunmayan Şahin’in Boğaziçi Üniversitesi’ndeki lisans eğitimini kendi isteğiyle birinci sınıfın sonunda bıraktığı biliniyor.

Şahin, başarılı girişimci profilini ilk olarak  2003 yılında Funpac oyun şirketi ile çizmeye başladı. Şirketin oyunları 30’dan fazla ülkede ilgi odağı oldu. Funpac daha sonra Mynet’e satılacaktı. Akabinde 2005 yılında izlesene.com’u hayata geçirdi. İlk zamanlar pek tutmasa da, daha sonra Türkiye’de Youtube’a erişimin yasaklanmasıyla izlesene.com en çok tıklanan video platformu hâline gelecekti. Bu internet sitesi de zirveyi gördükten sonra Nokta İnternet Teknolojileri’ne satıldı. Şahin, tekrar Gamegarden adında bir girişim ile oyun sektörüne giriş yaptı. Daha sonra Gamegarden’da Türkiye’de faaliyet gösteren medya öncüsü Doğan Holding’e satıldı. Ardından Trendyol’un kurucu ekibinde görev alan Şahin, 2010 yılında Kadıköy’de Peak Games başarı hikayesi için temel atmaya başladı. Sidar Şahin, 2018 yılında Yılın Erkek Girişimcisi ödülüne layık görüldü.

Peak Games Başarı Hikayesi

Şahin, 2010 yılında Kadıköy’de bir dairede Peak Games için bir ekip kurarak çalışmalara başladı. İlk etaptaki yükselişin göze batmasıyla birlikte, şirket kurulduktan tam 7 ay sonra 7 milyon doların üzerinde bir yatırım aldı. 2012 yılında Kammelna Games satın alınarak Peak Games’in bünyesine dahil edildi. Daha sonra Toy Blast oyununun piyasaya sürülmesiyle kullanıcı sayısında bir patlama yaşandı. Daha sonra hepimizin bildiği ve oynadığı ünlü okey ve iskambil kağıdı oyunları piyasaya sürüldü. Peak Games, zirveye ulaşmıştı. 2020 yılında Zynga’nın teklifi reddedilemezdi. Şirketin satışı konusunda karar alındı.

Daha fazla motivasyon için başarı hikayesi kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Peak Games Başarı Hikayesi

Peak Games’in Zynga’ya Satılması

Kadıköy/Moda’da başlayan Peak Games başarı hikayesi, rekor bir satış ile son buldu. Peak Games satış bedeli tam 1.8 milyon dolardı. Peak Games satışı, Zynga’nın tarihinde yaptığı en geniş çaplı alım oldu ve Peak Games hisselerinin satın alınmasından sonra borsada Zynga hisseleri uçuşa geçti. Peak Games satışı sonrasında Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak; twitter hesabından “Türk ekonomi tarihinin en büyük satışlarından biri oldu” yorumunu yaparak firmayı ve Sidar Şahin’i tebrik etti.

 

Yorum yapın