Pasif Gelir Getiren İşler | +5 İş Fikri

Pasif Gelir Nedir?

Minimum çabayla, belli bir düzeyde garanti olarak kazanılan gelire pasif gelir adı verilir. Aktif gelirde kişiler maaşlı ve düzenli olarak bir işte çalışmak zorundayken, pasif gelir kazanmak için sürekli olarak bir çaba gerekmez. Pasif gelir kazanmanın birden çok yolu vardır. Peki pasif gelir neden gereklidir ve pasif gelir getiren işler nedir?

Pasif Gelir Nedir

Pasif Gelir Neden Gereklidir?

Büyük işler başaran girişimcilerin birçoğu, yatırım yapmanın ve pasif gelir elde etmenin yüksek bir gelir düzeyi için şart olduğunu ifade eder. Burada dikkat edilmesi gereken nokta şudur; pasif gelir kazanmak ile ek iş yaparak para kazanmak birbirinden farklı kavramlardır. Pasif gelirde ek iş yapmanız gerekmez. Ayrıca kazanç elde etmekten ziyade, geliriniz genelde belli bir düzeyde ve garantidir.

Pasif Gelir Getiren İşler

Pasif Gelir Getiren İşler Nedir?

Pasif gelir, emek gerektirmeyen işlerden kazanılan gelir türüdür. Buna örnek olarak; bir gayrimenkulü kiraya vermek, temettü veren bir hisse senedine yatırım yapmak, bir blogdan reklam geliri elde etmek gibi örnekler verilebilir. Pasif gelir getiren işleri detaylı olarak inceleyelim;

Pasif Gelir Getiren 5 İş

1. Gayrimenkul Kiraya Vermek

Düzenli olarak pasif gelir kazanmak için en sık tercih edilen işlem gayrimenkul kiraya vermektir. Bu seçeneğin fazla tercih edilmesinin bir diğer sebebi de en düşük riske sahip olmasıdır. Kiralar her yıl Yİ-ÜFE, TÜFE oranlarına göre zamlanır ve mülk sahipleri enflasyondan etkilenmez. Ayrıca gayrimenkulün likitide oranı yüksektir. Hızlıca nakit paraya çevirmek mümkündür. Gayrimenkuller yatırım aracı olarak kullanılabilir.

2. Hisse Senedine Yatırım Yapmak

Belli bir tecrübe ve teorik bilgi sonucunda hisse senedi piyasalarında yatırım yapmak, pasif gelir kazanmak için güzel bir yol olabilir. Hisse senedi alım satım yapmak için mutlaka sermaye piyasalarının işleyişi hakkında bilgi sahibi olmalı ve piyasayı takip etmelisiniz. Ayrıca temettü geliri kazandıran hisse senetlerine yatırım yapmak daha risksiz ve daha kazançlı olabilmektedir. Bazı şirketler, her sene hisse sahiplerine belirli bir oranda temettü payı vermektedir. Yılda bir kez verilen bu temettü payları, pasif gelir getiren işler arasında güzel bir yatırım aracı olabilmektedir.

Temettü geliri ile para kazanmak hakkında makalemizi okumak isteyebilirsiniz.

3. İnternet Reklamcılığından Para Kazanmak

Günümüzün en kârlı sektörlerinden biri internet reklamcılığı. Pasif gelir kazanmaktan ziyade, birçok kişi bu seçeneği iş olarak benimsemiş vaziyettedir. İnternet reklamcılığından para kazanmak için ilk önce bir blog sitesi, haber sitesi gibi bir platform kurmanız gerekir. Günümüzde gelişen açık kaynaklı altyapılar sayesinde bir internet sitesi kurmak için yazılım veya kodlama bilmenize gerek yoktur. İçerikleriniz bir süre sonra ziyaretçi almaya başladığında reklam yayınlamaya başlayabilirsiniz. Bu reklamlar genelde tıklama başına para kazandırır. Yani; sitenizi ziyaret eden bir kişi sizin sitenizde gezinirken yayınladığınız reklamlardan herhangi birine tıklarsa, bu tıklama için 50 kuruş ile 5 lira arası bir gelir elde edersiniz. Pasif gelir getiren internet reklamcılığı sayesinde uyurken bile para kazanmanız mümkündür.

4. Dropshipping İle Para Kazanmak

Dropshipping ile para kazanmak, günümüzün en kazançlı e-ticaret kazançlarından biri hâline geldi. Dropshipping ile ticaret yapmanız için bir dükkanınızın olmasına gerek yok, stok tutmanıza gerek yok, personel çalıştırmanıza da gerek yok. Bir bilgisayarınız ve internet bağlantınız varsa Dropshipping yaparak para kazanmanız mümkündür. Dropshipping, stoksuz satış olarak da bilinir. Dropshippingin mantığı şudur; Bir tedarikçi ile anlaşırsınız. Tedarikçinin sattığı ürünleri, üzerine kâr payı ekleyerek kendi internet siteniz veya Pazar yerlerinde satışa çıkartırsınız. Bu ürünün satılması hâlinde, gerekli alıcı bilgilerini tedarikçi firmaya iletirsiniz. Akabinde alış fiyatınızdan tedarikçiye ödeme yaparsınız ve tedarikçi sizin adınıza alıcıya kargoyu çıkartır. Dropshippingten pasif gelir kazanmak, aradaki komisyonun büyüklüğüne bağlıdır.

5. Faiz Geliri Elde Etmek

Faiz geliri elde etmek, diğer pasif gelir getiren işlere göre daha arka planda kalmaktadır. Bunun başlıca sebebi; enflasyon ve tüfe oranlarına göre nakit paranın değer kaybını faiz gelirinin karşılamıyor olmasıdır. Yani; faiz geliri elde etmek size matematiksel olarak pasif gelir kazandırıyor gibi görünse de reel olarak kazandırmıyor olabilir, hatta zarar ettirebilir. Faize para yatırmadan önce bankaların faiz oranları ve getirileri iyi hesaplanmalıdır.

Yorum yapın