Oto Galeri Açmak | Maliyeti ve Gerekenler 2022

Bilindiği üzere döviz kurları ve ekonomideki dalga sebebiyle son yılların en oynak piyasalarından biri ikinci el otomobil pazarı oldu. Peki durum buyken oto galeri açmak ne kadar mantıklı? Birçok otomobilin ikinci el fiyatlarında %70 yükselme meydana geldi. Peki ikinci el aracın değer kaybetmesi gerekirken ne oldu da değeri yükseldi? Bunun başlıca cevabı döviz kuru ve pandemi. Döviz kurlarının yükselmesiyle araç ithalatının maliyetleri arttı.  İkinci bir etken ise içinde bulunduğumuz pandemi dönemi. Pandemi sebebiyle birçok otomobil üreticisi, üretime ara verdi. Bozulan arz/talep dengesi neticesinde oynak bir ikinci el otomobil piyasası oluştu.  Bu soruya yanıt aramadan önce oto galeri kazancı hakkında bilgi sahibi olalım.

Oto Galeri Açmak

Oto Galeri Açmak İçin Ne Kadar Sermaye Gerekir 2022

Bir oto galeri açma fikri için radikal olarak düşünülmesi gereken ilk şey sermayedir. Oto galeri sermayesi ne kadar yüksek olursa elinizde o kadar fazla araç bulundurursunuz. Bu da ticari sirkülasyonunuzu artırır ve sürümden kazanırsınız. Günümüzde B veya C segmenti bir araç ortalama 100.000 lira ile 150.000 lira arasında değişmektedir. İdeal bir oto galeri açmak için 5 veya 6 araca sahip olmanız gerekir. Bu da 600.000 lira ile 800.000 lira arası sermayeniz olması gerektiği anlamını taşır.

Oto Galerinin Gider Kalemleri Nedir?

Gider kalemleri en az olan iş alanlarından biri oto galericilik olabilir. Bir oto galericinin personel ihtiyacı yok denecek kadar azdır. Bu durum işletme sahibini yıllık en az 48.000 liralık bir maliyetten kurtarır. Bir oto galerinin gider kalemleri arasında “Oto yıkama ücretleri, motorlu taşıt vergileri, araç sigortaları, araç yakıt giderleri ve kira giderleri” bulunmaktadır. Motorlu taşıt vergileri yalnızca Ocak ve Temmuz ayında elde kalan otomobiller için ödenecektir. Ancak sigorta giderleri, araç satışından sonra acenteden geri tahsil edildiği için gider hükmünde olmayacaktır. Diğer gider kalemlerini hesaba katarsak, bir oto galerinin yıllık maliyeti 30.000 lira ile 50.000 lira arasında değişkenlik gösterir.

Oto Galeri Ne Kadar Kazandırır 2022

Peki gelelim oto galeri ne kadar kazanır sorusunun yanıtına. Bir oto galeri kazancı, o ay içerisinde satış yaptığı araç sayısına bağlıdır. Oto galericiler “düşükten al yüksekten sat” mantığı ile ticaret yapar. Araç, değerinin mutlaka altında alınmalıdır aksi takdirde zarar ettirecektir. Araç, değerinin en az 1.500 lira altından alınmalıdır. Bu durumda bir oto galeri, bir araçtan en az 1.500 lira kazanacaktır. 6 veya 7 araç sahibi olan bir oto galeri o ay içerisinde ortalama 2 veya 3 satış yapabilir. Bu durumda orta halli bir oto galeri kazancı 4.000 lira ile 6.000 lira arasında değişecektir.

Oto Galeri Nasıl Açılır?

Oto Galeri Nasıl Açılır

Oto galeri açmak için önceden vergi dairesi bildirimi ve belediye ruhsat işlemlerinin tamamlanması yeterliydi. Ancak şu an bu işle uğraşan tacirler “oto galeri yetki belgesi” bulundurma mecburiyetindeler. Peki oto galeri yetki belgesi nasıl alınır? Bu belgeyi alabilmek için, kişinin vergi mükellefiyetini tesis ettikten sonra Ticaret İl Müdürlüğü’ne gerekli belgeleri teslim ederek başvuruyu tamamlaması gerekir. Yetki belgesi için başvuran kişinin ticari sicilinin temiz olması, 18 yaşını doldurması, en az lise mezunu olması ve bağlı bulunduğu şehrin Otomobilciler Odası’na kayıt olma zorunluluğu vardır. Bu şartları sağlayan kişiler İkinci El Oto Alım Satım Belgesi almaya hak kazanabilirler. Yetki belgesi olmadan satış yapan kişiler en az 5.000 lira idari para cezasına çarptırılır.

Oto Galeri Açmak Mantıklı Mı?

Oto galeri açma fikri kesinlikle sermayenize göre mantıklı olabilir. Eğer bu iş için yeterli sermayeniz olduğunu düşünüyorsanız, elinizde minimum 6 veya 7 araç bulundurmayı düşünüyorsanız kârlı bir iş olabilir. Gerek maliyetlerinin kısıtlı olması, gerek bedenen yahut zihnen çalışmayacak olmanız da sizin için avantaj olacaktır. Ayrıca oto galericiler ellerinde araç bulundurmadan dahi komisyon usulü çalışabilirler. Eğer geniş bir çevreniz varsa bu işten para kazanmamanız içten bile değildir.

Trendyol Satış Ortaklığı ile para kazanmak isteyebilirsiniz, yazımızı okumanızı öneriyoruz.

 

Yorum yapın