Oto Ekspertiz Açmak | Maliyeti ve Gerekenler

Oto Ekspertizler Ne İş Yapar ?

Günümüzde araç alım ve satım işlemlerinin garantörü olarak görülen oto ekspertiz firmaları git gide popülerleşmeye devam ediyor. Peki oto ekspertiz açmak mantıklı mı? Oto ekspertiz belli bir teknik bilgi ve eğitim gerektiren bir iş koludur. Sermayenizi iyi yönetirseniz ve reklamınızı iyi yaparsanız kısa sürede edindiğiniz çevre ile fazla fazla iş alabilirsiniz. Oto ekspertizler; kullandıkları malzeme ve ekipmanlarla bir araçtaki değişen, boyalı ve hasarlı parçaların tespitini yaparlar. Bu parçalara çoğu zaman tampon gibi plastik parçalar dahil edilmez.

Bir kişi, alacağı aracı oto ekspertize götürerek geçmiş hasarlarını sorgular ve aracın değerine karar verir. Oto ekspertizler aracın geçmiş hasarlarının maddi boyutunu tespit etmekle kalmaz, aracın yürür aksamındaki hasarlarla da ilgilenir. Motor ömrü ve motor gücü yüzdelik dilimlerle tespit edilebilir, şanzıman kusurları ve diğer mekanik aksam hasarları ekspertiz raporuna yansıtılabilir. Peki oto ekspertiz açmak isteyen bir kişi hangi özelliklere sahip olmalıdır ?

Kimler Oto Ekspertiz Olabilir ?

Oto ekspertiz firmaları Hazine Müsteşarlığı’nın şartlarına bağlı olarak faaliyet gösterirler ve “Sigorta Eksperleri Yönetmeliği’ne” uygun olmaları gerekir. Bir oto ekspertiz açmak için başlıca şartlar bu yönetmelikte belirtilmiştir.

  • Oto ekspertiz firması açmak isteyen kişinin; üniversite ve dengi eğitim kurumlarının Sigortacılık ön lisans veya lisans bölümünden mezun olması gerekir.
  • Kişinin daha önce herhangi bir ticari faaliyetten dolayı ticaret odasına iflas veya konkordato başvurusu yapmamış olması gerekir.

Oto Ekspertiz Açma Maliyeti Ne Kadar ?

Eğer bir bayilik alarak çalışmayı düşünüyorsanız, oto ekspertiz maliyeti 500.000 ₺’yı bulabilir. Bu paranın büyük kısmını makine ve teçhizatlar, kalan kısmını ise bayilik ücreti oluşturur. Oto ekspertiz maliyetini oluşturan makineler; arıza tespit cihazı, fren testi cihazları, kompresör, süspansiyon testi cihazı, kayma testi cihazları, dinanometre, boya kalınlığı ölçme aleti ve temel tamirci takımlarından oluşur. Bir diğer oto ekspertiz maliyeti ise personel ücret ve giderleridir. İşinin ehli bir oto eksperi, 4.000 liradan başlayan maaşlarla çalışabilir. İş hacmi ve potansiyelinize göre yanınızda 2-3 eleman çalıştırmanız gerekeceğini varsayarak hesap yapmanızda fayda var.

Oto Ekspertiz Açma Maliyeti

Oto Ekspertiz Ne Kadar Kazanır ?

Maliyetleri ve şartlarını açıkladıktan sonra oto ekspertiz kazancı konusuna göz atalım. Oto ekspertiz ücretleri, test edilen aracın binek, ticari veya ağır vasıta olup olmamasına göre değişkenlik gösterebilir. Ekspertiz ücret tarifesi her yıl Türkiye Sigorta Eksperleri Derneği tarafından belirlenir. Sıradan bir sedan araç için ekspertiz ücreti 250 lira ile 350 lira arasında değişir. Araç ortalama 60 dakika boyunca testte kalabilir. Bu bağlamda, işini ve çevresini oturtmuş bir oto ekspertiz aylık kazancı 10.000 lirayı bulabilir.

Oto Ekspertiz Açmak İçin Gerekenler

Oto ekspertiz açmak için ilk önce en az 90 metrekare büyüklüğünde bir işyeri bulunması gerekir. 90 metrekareden küçük işyerlerine ruhsat verilemez. Açılış işlemleri için bir muhasebeci ile anlaşıp vergi mükellefiyetinizi tesis etmeniz gerekir. Daha sonra “Nüfus cüzdanı, faaliyet belgesi, ticaret sicil gazetesi, kullanılacak makinaların faturaları ve TSE belgeleri, itfaiye uygunluk görüş raporu, vergi levhası” gibi evraklar bir araya getirilerek belediyeden izin işlemleri tamamlanmalı ve ruhsat alınmalıdır. Ruhsat alındıktan sonra oto ekspertiz adresinde faaliyete başlayabilir.

Oto Ekspertiz Açmak

Rent a Car açmak istiyorsanız Rent a Car Açmak İçin Gerekenler makalemizi okumanızı öneriyoruz.

Yorum yapın