2022 Genç Girişimci Destekleri

2022 Genç Girişimci Destekleri Nelerdir ?

2022 yılının Ocak ayında Türkiye’de kurulan şirket sayısı 2019 yılının Ocak ayına göre %33 artış gösterdi. İçinde bulunduğumuz pandemi şartlarına rağmen; şirket kuruluş istatistikleri, istikrarını sürdürmeye devam ediyor. Kurulan her üç şirketten birini ise genç girişimci ekibi oluşturuyor. Peki bu genç girişimci destekleri neler? Vergi daireleri ve sosyal güvenlik merkezleri 18 – 29 yaş arasındaki genç girişimci desteklerini sunmaya devam ediyor. İlk önce genç girişimci başvuru şartlarını inceleyelim;

Genç Girişimci Destekleri

 

Genç Girişimci Başvuru Şartları 2022

  • Genç girişimci başvurusu yapabilmeniz için yerine getirmeniz gereken ilk şart 18 yaşını doldurmuş ancak 29 yaşınızı doldurmamış olmak.
  • Daha önce adınıza tesis edilmiş bir vergi mükellefiyeti olmaması gerekiyor. Özetle ilk kez ticaret hayatına atılmış olmalısınız.
  • Kuracak olduğunuz işletmenin “şahıs firması” olarak açılması gerekmekte. Tüzel kişiliklerde genç girişimci başvurusu yapmanız mümkün değil. Yani; bir limited şirket, anonim şirket gibi tüzel kişilikler genç girişimci desteklerinden faydalanamaz. Doğal olarak girişimcinin Kurumlar Vergisi’nden değil, Gelir Vergisi’nden mükellef olması gerekir.

Genç Girişimci Vergi İstisnası Nedir ?

Bir işletmenin birden fazla vergisel yükümlülüğü vardır. Bunlar Katma Değer Vergisi, Stopaj, Gelir Geçici Vergi, Gelir Vergisi, Kurumlar Vergisi gibi vergilerdir. Genç girişimci vergi istisnası kapsamında yalnızca “gelir vergisinden” muaf tutulabilirsiniz. Gelir vergisi, yıllık kazancınızdan %15 oranında alınan vergidir. Genç girişimci muafiyetinden yararlanan bir kişi; üç yıl boyunca 75.000 liraya kadar olan kazancı için vergi ödemez. Bu tutar her yıl için 75.000 lira olup, toplam 225.000 liradır. Özetle; 2020 yılında açtığınız bir firma ilk yık 100.000 TL kâr ederse 25.000 lira üzerinden vergilendirilir ve 3.750 lira vergi öder. 2022 yılında 120.000 lira kâr ederse 45.000 lira üzerinden vergilendirilir ve 6.750 lira vergi öder.

Genç Girişimci SGK İstisnası Nedir ?

İşletmeler üzerindeki bir diğer borç sorumluluğu da SGK primleri, BAĞ-KUR primleri gibi sosyal güvence ödemeleridir. Genç girişimci SGK istisnası kapsamında vergi mükellefleri bir yıl süreyle BAĞ-KUR ödemelerinden muaf tutulur. Bir yılın sonunda kişi BAĞ-KUR yükümlülüklerini ödemekle yükümlüdür. Kişi, sgk ödemelerinden muaf tutulmaz. Personel çalıştırması hâlinde SGK primi ödemeye devam eder.

Genç Girişimci Desteğinden Nasıl Yararlanırım ?

Genç girişimci istisnasından yararlanmak için ilk önce bir mali müşavirle anlaşılması ve vergi dairesinden mükellefiyet tesisi işlemlerinin başlatılması gerekir. Vergi levhasının sisteme düşmesinin ardından Genç Girişimci Dilekçesi’nin vergi dairesinin sicil bölümüne teslim edilmesi gerekir. Vergi muafiyeti için bu işlemlerin yapılması yeterlidir ancak BAĞ-KUR istisnası için vergi dairesinden alınacak olan evrağın Sosyal Güvenlik Kurumu’na teslim edilmesi gerekmektedir.

Genç Girişimci Destekleri 2021

Genç Girişimci Destekleri Ne Zaman Bitiyor ?

Genç girişimci desteği süresi üç yıl ile sınırlıdır. Kişi üç yıl sonra diğer vergi mükellefleri gibi yükümlülüklerini yerine getirmekle sorumludur.

Yorum yapın