Freelance Para Kazandıracak 5 İş !

Günümüz şartlarında ek gelir de en az pasif gelir kadar kıymetli bir gelir kapısıdır. Freelance iş örnekleri, size ek gelir sağlayabileceği gibi asli gelir unsurunuz da olabilir. Gelişen teknolojiler sayesinde birçok insan kendi işini kurarak evden geçimini sağlayabilmektedir. Özellikle pandemi döneminde uygulanan evden çalışma sistemi; freelance olarak para kazanma konusunun zannedildiği kadar zor olmadığını gözler önüne sermiştir. Peki para kazandıracak freelance işler nedir? İnceleyelim.

Freelance Çalışma Nedir?

Freelance, dilimize serbest çalışmak olarak çevrilmiştir. Freelancer kelimesinin sözlük anlamı; serbest çalışan, bir işverene bağlı olmadan kendi nâm ve hesabına çalışan kişi olarak tanımlanmaktadır. Evden bir bilgisayar veya benzeri teçhizatlarla iş yürüten, kendi maddi menfaati için çalışan kişiye freelancer adı verilir.

Para Kazandıran Freelance İşler

Freelance İşler Aylık Ne Kadar Kazandırır?

Freelancer çalışarak para kazanmak için bir alt limit ya da üst limit yoktur. Freelancer çalışan kişiler kendi işinin patronudur ve kazanacağı gelir tamamen kişinin çabasına ve bilgisine bağlıdır. Freelance işler hizmet veya ticaret sektöründe olabilir. Freelance iş yaparak para kazanmak için bir networkünüz, yani bir iletişim ağınız olması gerekmektedir. Network’ünüz ne kadar geniş olursa alacağınız iş sayısı o kadar çok olacak, geliriniz de doğru orantılı olarak artacaktır. Freelance olarak para kazandıran işlere birkaç tane örnek verelim.

Freelance Yapabileceğiniz 5 İş Örneği

Evden yalnızca bir bilgisayar ile çalışarak size para kazandırabilecek 5 iş kolunu derledik.

Freelance Web Tasarım İşi Yapmak

Web tasarım yaparak para kazanmak için belli bir düzeyde eğitim almış olmanız gerekir. Web tasarım teknik bilgi gerektiren bir iş koludur. Freelance web tasarım ile para kazanmak için ilk önce ne türden bir hizmet vereceğinize karar vermeniz gerek. Yalnızca tasarım hizmeti mi vereceksiniz, yoksa yazılım hizmeti mi vereceksiniz? Ya da ikisini bir mi yürüteceksiniz? Bu konuda karar verdikten sonra gerekli eğitimleri alıp bir network oluşturmanız size fayda sağlayacaktır. Günümüzde freelance web tasarımcı kazançları aylık 2.000 lira ile 10.000 lira arasında değişebilmektedir.

Freelance Grafik Tasarım İle Para Kazanmak

Freelance grafik tasarım ile para kazanmak istiyorsanız, tıpkı web tasarımda olduğu gibi bir miktar teknik bilgiye ve çizim yeteneğine sahip olmanız gerekir. Ayrıca kullanacağınız programların arayüzlerini de iyi bilmeli, hangi aracın ne işe yaradığını iyi biliyor olmalısınız. Freelance grafik tasarım işi yaparak afiş, broşür, logo gibi kurumsal kimlik tasarımları yapabilir ve bu sayede aylık 5.000 liraya kadar gelir elde edebilirsiniz. Freelancer çalışarak grafik tasarımdan para kazanmak için şu programları bilmeniz önemlidir;

  • Adobe Photoshop
  • Adobe InDesign
  • Adobe Illustrator
  • Adobe Dreamweaver

SEO Çalışmaları Yaparak Para Kazanmak

SEO hizmeti vererek para kazanmak web tasarım ve grafik tasarıma göre daha az teknik bilgi gerektiren ve yüksek miktarlarda gelir elde etmenizi sağlayacak iş koludur. SEO hizmeti verenler, internet sitelerini arama motorlarına optimize ederek sıralamalarını öne çeken, ziyaretçilerin daha kolay ulaşmasını sağlayan ve internet sitesinin ziyaretçi sayısını arttırmayı hedefleyen kişilerdir. İnternet üzerinden ticaret yapan kişiler, kurumsal internet sitesine sahip firmalar ya da blog yazarak para kazanmak isteyen kişiler SEO hizmeti almak isteyebilir. Türkiye şartlarında SEO firmaları aylık kazancı 10.000 liraya kadar ulaşabilmektedir.

Dropshipping İle Para Kazanmak

Ticari zekaya sahipseniz, alım-satım işlerinden hoşlanıyorsanız freelance dropshipping ile para kazanmak tam size göre olabilir! Dropshipping, bilindiği üzere stoksuz satış olarak bilinir. Dropshipping ile para kazanmak için bir dükkana, fiziki bir ürüne ihtiyacınız yoktur. Aldığınız siparişleri tedarikçilerinize ileterek komisyon geliri elde edebilir  ve bu sayede para kazanabilirsiniz. Dropshipping ile para kazanmaya başlamak için bir e-ticaret sitesine sahip olmanız ya da pazaryerleri üyeliği açmanız yeterli olacaktır. Bir miktar reklam bütçesi ayırarak gelirlerinizin iyileşmesine katkıda bulunabilirsiniz. Reklam ve e-ticaret sitesi kurulumları hakkında bilginiz yoksa profesyonel destek almanız gerekebilir.

Makale Yazarak Para Kazanmak

Makale yazarak para kazanmak, yukarıdaki iş modellerine göre daha az teknik bilgi gerektiren bir iş modelidir. Ancak bu daha az emek harcayacağınız anlamına gelmez. Makale yazarak para kazanmak için SEO kurallarına ve dil kurallarına hâkim olmalı ve buna göre içerik üretmeniz gerekir. Yazdığınız makaleyi sizden satın alacak olan kişi, bu makale sayesinde internet sitesine daha fazla ziyaretçi çekmeyi hedefleyeceği için ürettiğiniz içerik buna uygun olmalıdır.

Freelance yazı yazarak para kazanan kişiler genelde 100 kelime üzerinden ücret talep ederler. Türkiye şartlarında makale yazarak para kazanan kişiler 100 kelimeyi 2 lira üzerinden tarifelendirmektedir. Makale yazarak ayda ne kadar kazanırım sorusu sizin çabanıza bağlıdır. Freelance olarak makale satışı yapabileceğiniz gibi bir ekip oluşturarak içerik ajansı kurmanız mümkündür. Bu sizin networkünüzü geliştirmenizi sağlayacak ve iş hacminizin iki katına çıkmasını sağlayacaktır. Günümüzde bir makale ajansı aylık kazancı 7.000 lirayı bulabilmektedir.

Yorum yapın