Facebook’un bulut oyun hizmeti, artık iOS’ta

Apple, gerçekleştirilen özel betadan aylar sonra Facebook bulut oyunlarının iOS cihazlarında yerel bir uygulama gibi eklenebileceği web uygulamasını iPhone ve iPad’lere getiriyor. Facebook bulut oyun hizmetine ilk etapta Solitaire gibi basit web oyunların yanı sıra grafik açısından yoğun oyunlarda sisteme dahil olacak.

Yeni özellik iyi gözükse de Facebook gibi üçüncü taraf geliştiricilerin uygulama kullanıcılarını Apple’a ait olmayan satın alma mekanizmalarına sahip web sitelerine yönlendirmeleri yasak. Bu sebeple de kullanıcıların kafalarında şimdiden soru işaretleri oluşmuş durumda.

Facebook bulut oyun hizmetine engel gelmişti

Facebook’un oyun platformunu web üzerinden iOS’a getirme kararı, kendi bulut oyun hizmetlerinin App Store’da dolaşması için progresif web uygulamaları yayınlayan Amazon ve Microsoft gibi girişimleri taklit etmesi anlamına geliyor. Zira geçtiğimiz yıl Apple, oyunları iOS için bağımsız bir uygulamaya koyma girişimini engellemiş ve Facebook’da buna sert bir şekilde şikayet etmişti.

Bu olaydan kısa bir sonra da Apple, uygulama olarak ayrı ayrı incelenmek üzere App Store’a gönderilmeleri halinde bulut oyunlara izin verecek şekilde kurallarında değişikliğe gitti. Öte yandan Facebook, oyunlarını iOS’ta yayınlamak için çözüm bulsa da, Apple’ın Safari tarayıcısının da web oyunlarına getirdiği büyük sınırlamalar var.

Facebook bulut oyun hizmeti ilk olarak ABD, Kanada ve Meksika’nın bazı bölgelerinde kullanıma sunulmuş durumda. Hizmetin daha fazla bölgeden erişimin açılması durumunda HTML oyunlarına ilgini arması bekleniyor.

Kaynak : Shiftdelete

Yorum yapın