Engelli eşi dövülerek öldürülmüştü: Korkusundan mezarına bile gidemiyor

Kepez ilçesinde 19 Şubat’ta, yüzde 90 engelli Mümin Kara, yüzde 40 engelli eşi Emine Kara, çocukları Fatma ve Bekir Kara ile evlerinin yanındaki işletme sahibi Nurettin Yaşar ve oğlu A.Y. ile park nedeniyle tartıştı. Tartışmanın büyümesiyle Nurettin Yaşar ile oğlu A.Y. Mümin Kara’yı darp etti. Kara, çevredekilerin yardımıyla kurtuldu. Bu sırada Mümin Kara’nın dili boğazına kaçtı, eşinin ilk müdahalesinin ardından olay yerine polis ve sağlık ekipleri sevk edildi.

Şüpheli baba ile oğlu gözaltına alınırken, Mümin Kara Kepez Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Buradaki ilk müdahalenin ardından Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edilen Kara’nın kafatasında kırıklar oluştuğu belirlendi. Kara, hem engeli olan sağ bacağı hem de kırıklar nedeniyle ameliyat edildi. Ameliyat sonrası Kara, yoğun bakıma alındı. Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yaşam mücadelesi veren Mümin Kara, 28 Şubat’ta hayatını kaybetti.

Olayın gerçekleştiği gün ifadeleri alınıp, serbest bırakılan şüpheliler Nurettin Yaşar ile A.Y., 24 Şubat’ta savcının talebiyle tekrar gözaltına alınıp, adliyeye sevk edildi. Nurettin Yaşar, ‘kasten yaralama’ suçundan tutuklandı, oğlu A.Y. ise adli kontrol şartıyla serbest kaldı. Kara’nın ölümü üzerine polis ekipleri, A.Y.’yi de ‘kasten öldürmeye yardım etmek’ suçundan gözaltına aldı. Şüpheli, 28 Şubat’ta çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Tutukluluğa yapılan itirazın ardından A.Y., 16 Temmuz’da adli kontrol şartıyla serbest kaldı.

Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı Cinayet Suçları Soruşturma Bürosu’nca hazırlanan iddianamede, tutuklu Nurettin Yaşar ile tutuksuz sanık oğlu A.Y.’nin tutuklanması ve haklarında ‘kasten öldürme’ suçundan ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası verilmesi istendi. İddianame, Antalya 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edildi. İddianamede, olayın araç parkı nedeniyle yaşandığına dikkat çekilerek “Park eden araçlar, engelli Kara ve ailesinin eve giriş yolunu engellemektedir. Maktul ve ailesi, bu sebeple evine rahat girip çıkamamaktadır. Bundan dolayı da birçok kez taraflar arasında yaşanan tartışma zamanla husumete dönüştü” ifadelerine yer verildi. Kara ailesi, yaşadıkları korku nedeniyle başka bir adrese taşındı. İddiaya göre, 23 Kasım’da mezarlığa gitmek için evden çıkan Emine Kara’yı gören A.Y., aracını otobüs bekleyen Kara’nın üzerine sürdü. Aracın altında kalmaktan son anda kurtulan Kara, polis merkezine giderek A.Y.’den şikayetçi oldu. Yaşadıkları nedeniyle mezarlık ziyaretine bile gidemediğini söyleyen Kara, bu durumun artık son bulmasını istediğini aktardı.

Eşini kaybettikten sonra karşı taraftan tehditler gelmeye başladığını söyleyen Emine Kara, “Birkaç defa şikayette bulundum, korkudan evimi değiştirip taşınmak zorunda kaldım. 23 Kasım günü eşimin mezarını ziyaret için evden çıktım. Otobüs durağında beklerken A.Y. aracıyla giderken beni gördü. Arabayı bir anda üzerime sürdü. Refleksle zor kurtuldum. A.Y. bir süre sonra durup, arabanın camından bana doğru baktı. Biraz kendimi toparladıktan sonra karakola giderek şikayette bulundum” dedi.

Kaynak : Yeni Şafak