Elon Musk’ın Başarı Hikayesi

2021 yılının ilk haftasında dünyanın en zengini olan Elon Musk’ın başarı hikayesi ve net serveti son zamanların ilgi odağı hâline geldi. Peki Güney Afrika’dan başlayıp girişimci ruhuyla Kanada’ya sürüklenen Elon Musk kimdir, Elon Musk’ın sahibi olduğu şirketler nedir? İnceleyelim.

Elon Musk Kimdir?

Elon Musk, 28/07/1971 yılında Güney Afrika’nın başkenti Pretorya’da dünyaya geldi. Ailenin ilk çocuğu olan Musk daha sonra bir erkek ve bir kız kardeşe ağabeylik yaptı. Elon Musk, ailevi problemlere ve toplumsal dışlanmaya maruz kalan Musk, travma dolu bir çocukluk geçirdi. Annesi ve babasında küçük yaşta olan Musk, evin en büyüğü olarak kardeşlerine önderlik etmek zorunda kaldı. İlkokul yaşlarında bir grup yaşıtı tarafından dayak yedi ve hastanelik oldu. Elon, hayatının büyük bir bölümünü bu şekilde geçirdi. Dışlanmışlık sendromuyla iyice içine kapanan Elon Musk, kendini kitaplara vermeyi tercih etti. 10 yaşına geldiği zaman programlama ile tanıştı ve Microsoft Visual Basic programlama dili ile basit projeler üretmeye başladı. 17 yaşına geldiğinde şu an vatandaşlığını taşıdığı Kanada’ya taşınma ve akademik kariyer yapma kararı aldı. Babası Elon Musk’ın Kanada’ya yerleşmesini desteklemese de Elon taşınmayı tercih etti ve Elon Musk’ın başarı hikayesi burada başladı. Kanada’da Queens Üniversitesi’ne kayıt olarak doktora basamaklarını tırmanmaya çalışırken Justine Wilson ile tanışarak evlenme kararı aldı.

Elon Musk’ın Başarı Hikayesi

Girişimcilik bakımından ise Elon Musk’ın başarı hikayesi 28.000 dolar sermaye ile Zip2 isimli yazılım şirketi kurarak başladı. Bu şirketin diğer ortağı ise Musk’ın öz kardeşi olan Kimbal oldu. Daha sonra Zip2 şirketi Compaq şirketler grubuna 300 milyon doların üzerinde rekor bir fiyata devredildi. Daha sonra x.com alan adıyla başlayan bir platform kurma kararı aldı. Bu platform, bugün hâlâ günde milyarlarca işlem hacmine sahip olan ve internet bankacılığının atası sayılan Paypal’ın temellerini atmıştı. Elon Musk’ın hikayesi Paypal ile ün kazandı. Daha sonra Paypal’da 1.5 milyar doları aşkın bir tutara eBay’e satılacaktı.

Elon Musk’ın Girişimleri

Zip2: 1995 yılında Elon Musk ve Kimbal Musk tarafından kurulan şirket, gazetelere şehir rehberliği yazılımı sunmaktaydı. Bu şirket 1999 yılında Compaq’a satıldı.

Paypal: 1999 yılında x.com’u kuran Musk, bu şirketin bir markası olarak Paypal’ı yarattı. Elon Musk’ın başarı hikayesinin dönüm noktası olarak bilinen Paypal, 2002 yıılnda rekor bir ücrete eBay’e satıldı. Paypal satıldığı sırada Elon Musk, şirketin %11’lik hissesine sahipti.

Solar City: 4 Temmuz 2006 yılında kurulan Solar City’nin en büyük hissedarı ve yönetim kurulu başkanı ise hâlen Elon Musk. Amerika’da güneş enerjisi sektöründe hizmet veren şirket ticari kullanım için güneş panelleri üretmeye devam ediyor.

SpaceX: Elon Musk’ın her zaman uzaya ilgisi vardı ve dünya ile uzay arasında insan seyahatine yönelik uçuk hayalleri mevcuttu. Bu hayalleri gerçekleştirebilmek adına Elon Musk, 2002 yılında SpaceX isimli uzay şirketini kurdu. Şirket şu an uzay araçları ve fırlatma araçları geliştiriyor.

Tesla Motors: Elon Musk’ın başarı hikayesinde Tesla Motors’un yeri özeldir.Musk, 2021 yılında dünyanın en zengin insanı ünvanını Tesla Motors hisseleri sayesinde kazanmıştır. Şirketin kurulma amacı ise SpaceX’de olduğu gibi Elon Musk’ın elektrikli araçlara olan ilgisinden kaynaklanır. Şirket 2021 yılında hâlen elektrikli araç üretimine devam ediyor.

Elon Musk’ın Net Serveti

Elon Musk’ın net servetinin 2021 yılında 188.5 milyar doları aştığı biliniyor. Ocak ayının ilk haftasında net servetiyle Jeff Bezos’u geçerek dünyanın en zengin insanı ünvanını alan Elon Musk, bu ünvanı uzun süre taşıyamadı. 2021 Ocak ayının ikinci haftasında Tesla hisselerinin bir anda değer kaybetmesiyle Elon Musk yeniden dünyanın en zengin ikinci insanı olarak listede geriledi.

Yorum yapın