E-Kitap Yazarak Para Kazanmak

Her şeyin bilgi teknolojilerine sığındığı şartlar altında artık kitaplar da elektronik ortamlarda muhafaza edilip dağıtılabiliyor. Hatta taşıma ve erişim kolaylığı göz önünde bulundurulduğu zaman e-kitapların bir adım daha önde olduğunu söylemek mümkün. Toplu taşıma araçlarında, yatılı kaldığınız bir yerde veya benzeri durumlarda e-kitap imdadınıza yetişebilir. Bu durum ise yeni bir pazarın kurulmasına sebep olmuş durumda; “E-kitap ticareti.” Peki e-kitap yazarak para kazanmak mümkün mü? E-Kitaplar nerede satılır? İnceleyelim.

[toc]

E-Kitap Nasıl Yazılır?

E-kitap yazmak kolay gibi görünse de; yazacak olan kişinin normal bir yazardan farklı olmamalı ve içeriği kaleme ustalıkla almalıdır. E-kitabı normal kitaplardan ayıran tek fark dijital ortamda yazılması ve dağıtılması olacaktır. Bir e-kitap yazmak ve yayınlamak istiyorsanız ilk etapta Word veya benzeri bir ofis programına ihtiyacınız olacaktır. Yazma işlemini bitirdikten sonra, kitabı PDF formatına çevirerek lisanslayabilirsiniz. Yazdığınız e-kitabı şifrelemek için Acrobat DC gibi programlardan yardım alabilirsiniz. Ayrıca e-imza diğer imza uygulamalarıyla yazdığınız e-kitabı lisanslamak mümkündür. Böylece usulsüz dağıtımın önüne geçerek e-kitabın telif haklarını koruyabilirsiniz. Unutmayın; e-kitap yazmak yalnızca harfleri yan yana getirerek sonuca varmaz. E-kitap yazarak para kazanmak istiyorsanız ilgi çekici bir kapak ve güzel bir tanıtıma ihtiyaç duyacaksınız.

e-Kitap Yazarak Para Kazanmak

Hangi Konularda E-Kitap Yazmalıyım?

E-kitap satarak para kazanmak istiyorsanız, yazdığınız kitabın içeriğine tamamiyle hâkim olmak zorundasınız. Eğer bir masal kitabı yazmıyorsanız, bilgi aktarımı yapmanız gerekir. Yanlış bilgi aktarımı adınızı lekelemekten öteye gidebilir, müşteri memnuniyeti sağlamazsanız ücret iadeleri yapmanız gerekebilir. Para kazanmak isterken zarar etmeniz olasıdır. E-kitap yazmak istiyorsanız ilk önce içerik fikri belirlemeli, bu içeriğin planlamasını yapmalısınız. Tüm detaylar organize edildikten sonra görsel materyalleri toplamalı ve bilgilerinizi derlemelisiniz. Bunları yaparken hedef okur kitlenizi iyi analiz etmeli ve onlara hitap edecek içerikler üretmelisiniz. Burada anlaştıysak; e-kitap yazarak ne kadar kazanılır sorusuna yanıt arayalım.

E-Kitap Yazarak Ne Kadar Kazanabilirim?

E-kitap fiyatlarına baktığınız zaman, normal kitaplardan bir farkı olmadığını görmek mümkündür. E-kitap yazarak para kazanmak, kitabın satışına göre iyi bir pasif gelir kaynağı olabilir. E-kitaptan para kazanmak için kitabı bitirdikten sonra iyi bir tanıtım yapmalı, okuyanlardan geri dönüş istemeli ve bir network kurmalısınız. Kitabınızda beğenilmeyen noktaları not almalı ve düzeltmeler yapmalısınız. Örneğin font beğenilmemiş olabilir, içerik akıcı olmayabilir, kapak tasarımı beğenilmeyebilir. İçeriği güncel tutmalı ve reklam için bir miktar bütçe ayırmalısınız. Bir platformla anlaşarak da komisyon karşılığı e-kitap satışı yapabilirsiniz. Bu durumda; platform kitabı sattıktan sonra kendi payını alarak kalan miktarı sizin hesabınıza yatıracaktır. Bir networkünüz ya da reklam bütçeniz yoksa bu iyi bir seçenek olabilir. Günümüz şartlarında 30 liraya satılan bir e-kitaptan; kitap yazarına 17 lira ile 20 lira arası bir gelir kalmakta. Birkaç kitap yazarak e-kitap satışından aylık 2.000 lira pasif gelir elde etmek mümkündür.

E-Kitap Nerede Satılır?

E-kitap yazdıysanız ancak nerede satacağınızı bilmiyorsanız hazır platformları kullanabilirsiniz. E-kitap satışı yapan platformların başlıcasına göz atalım;

Amazon’un Kindle Direct Publishing (KDP)

Eğer yazdığınız bir e-kitabı satmak istiyorsanız, e-ticaret devi Amazon’un KDP platformuna mutlaka göz atabilirsiniz. Eğer İngilizce bilginiz iyiyse ve yabancı dilde e-kitap yazabiliyorsanız bu platform sizi zenginliğe sürükleyebilir. Bu platformda 200 $’a varan fiyatlarda e-kitap satışı yapılabiliyor. Yalnızca İngilizce değil, Türkçe içerikli kitaplarınızı da bu platformda satabilirsiniz. Döviz kuru üzerinden satış ve tahsilat yapılıyor olması sizin için büyük bir avantaj olabilir.

Google Play Kitaplar

Amazon KDP platformundan sonra e-kitap satabileceğiniz en iyi platformlardan biri Google Play olabilir. Google Play Kitaplar uygulamasının en büyük avantajı şüphesiz erişilebilirlik olacaktır. Günümüzde Android telefon kullanan 2.5 milyarı aşkın insan olduğu biliniyor. Bu sizin için güzel bir reklam olabilir. Google Play’de kitap satışı yapmak için yazmış olduğunuz kitabın PDF veya EPUB formatını sisteme yüklemeniz yeterli oluyor. Google Play kitap satış komisyonu olarak ise Google ürün bedelinin %50’sini komisyon olarak alıyor. Evet, büyük bir miktar ancak satışınızı iki katına çıkartması hâlinde kendini amorti edebilir.

Yayınevlerinin İnternet Siteleri

Eğer hazır e-kitap okuyucu kitlesinden faydalanmak ve reklam maliyetlerini üstlenmek istemiyorsanız bir yayınevi ile anlaşabilirsiniz. Yayınevleriyle anlaşarak e-kitap satmak sizi birçok sorumluluktan kurtaracaktır. Telif hakkı, lisans gibi konularla yayınevleri ilgilenebilir. Ancak burada da yüksek komisyon oranları sizi bekliyor olacaktır. İçeriğinizin kabul görmesi hâlinde kitabın pazarlanması konusunda en büyük destekçiniz yayınevleri olabilir.

Shopier

Ben aracı istemiyorum, kendi reklamımı ve tanıtımımı yaparım diyorsanız en güzel seçenek Shopier olacaktır. Shopier, ürün satışı için sizin adınıza tahsilat yapan bir ödeme aracı kuruluştur.  Pazaryerine benzer bir çalışma sistematiği vardır. Shopier’da bir dükkan açarak, satmakta olduğunuz e-kitapları listeleyebilir ve online olarak ödeme alabilirsiniz. Shopier, yapmış olduğunuz e-kitap satışı için sizden yalnızca 2.99% komisyon talep edecektir.

Pasif gelir veya freelancer iş fikirleriyle ilgileniyorsanız Freelance Para Kazandıracak 5 İş ! başlıklı içeriğimiz ilginizi çekebilir.

Leave a Comment